ВУЧИЋ У ДОЊОЈ ГРАДИНИ: Председник послао снажну поруку на облежавању Дана сећања на жртве злочина у Јасеновцу
Са њим у делегацији су билии министри Синиша Мали и Никола Селаковић, као и председник Народне скупштине Републике Србије Владимир Орлић.
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао данас обележавању Дана сећања на жртве злочина геноцида НДХ у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.
Вучић и Додик данас у Доњој Градини поводом Дана сећања
ВУЧИЋ ЈАСНО ОДГОВОРИО НА ИНЦИЈАТИВУ ОПОЗИЦИЈЕ: "Нека скупе потписе и идемо на референдум, уједно и на изборе"
"НИЈЕ ЛИ ТОГ ПОРТПАРОЛА ЕУ БАР МАЛО СРАМОТА?!" Вучић о скандалозним изборима на северу КиМ: Неће да може!
Обраћање председника Вучића
- За оне који су нестали без трага ми смо једини траг. Ове речи су најкраћи опис наше дужности које имамо на овом месту.
- Ми данас, осим тога да будемо траг, морамо да будемо путоказ, знак и име за све оне који су клани и убијани, баш да би им име заувек било избрисано. Овде су их бацали, ређали по плитким масовним гробницама без икакве потребе, чак и за оном бирократском систематизацијом која је красила логоре у Немачкој. Не, овде је било важно само убити што пре, без списка и пописа, бележења њихових имена. Имена су била неважна посебно ако си био Србин, или ако си био Јеврејин или ако си био Ром. Штавише, убијањем човека, жене, детета, убијано је и име, намерно, баш као што је намерно убијана и њихова вера, и њихова нација.
- Ја ћу покушати из неколико реченица да говорим из главе, да кажем из срца, шта мислим о овом највећем светилишту српског народа. Захвалан сам председнику Додику што већ 9 година заједнички обележавамо и страдање нашег народа, и све наше празнике, обележавамо најважније датуме из наше историје. То је важно баш зато што ја нисам београдски Србин, и мој отац није босански Србин, обојица смо само Срби. Једнако онако као што и други припадници нашег народа, ма одакле да су само Срби - поручио је Вучић.
Обраћање председника Републике Српске
Након парастоса српским жртвама у Доњој Градини, присутнима се обратио председник Републике Српске Милорад Додик.
- Долазимо овде у Влади Републике Српске и Владе Републике Србије,а на иницијативу коју је то је пре неколико година покренуо Александар Вучић и то не само овде него на многим местима где су страдалил Србије.Ово место јасеновачке тишине као да се може осетити опипати и постаје саставни део наше душе, саопштио је Додик.
- Сваки дан морамо да се присетимо страдања наших предака на овом месту - напомену је Додик и притом поменуо најјезиви усташки злочин када су децу са мачкама у џаковима бацали у реку.
- Нека живи Србија, нека живи Република Српска и нека живи српски народ и нека живи вечпи памћење вечно сећање на све страдале Србе које су други побили овде и на другим местима- рекао је он.
Интониране химске Србије и Републике Српске
Почео парастос српским жртвама усташког злочина-геноцида.
Вучић положио венац
Председник Вучић је положио венац на гробно поље "Тополе".
После полагања венаца председник ће присуствовати парастосу и помену жртвама на пољу "Храстови".
Логор Доња Градина
Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома НДХ. Простирао се на 116 хектара, са скоро 65.000 квадратних метара масовних гробница, а у њему је убијено 360.000 људи, углавном Срба.
Број убијених у јасеновачким логорима смрти у периоду између августа 1941. и априла 1945. године није коначно утврђен, а последња званична процена је да је страдало око 700.000 деце, жена и стараца, највише Срба, Јевреја и Рома.