VAŽNI SASTANCI SA ZVANIČNICIMA I PRIVREDNICIMA: Vučić boravi u poseti Norveškoj, slede bitni razgovori
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u poseti Norveškoj, gde će danas i sutra razgovati sa najvišim zvaničnicima i imati susrete sa predstavnicima energetskog sektora.
Vučić će se tokom posete sastati sa kraljem Haraldom Petim, predsednikom Vlade Norveške Junasom Garom Stereom i predsednikom parlamenta Masudom Garahanijem.
Tokom posete, predsednik Vučić će se sresti i sa norveškim privrednicima iz energetskog sektora.
PREDSEDNIK STIGAO U OSLO: Vučića oćekuju dva važna dana
"DA LI BI TO VUČIĆ URADIO?" Čuveni nemački novinar jednim pitanjem MATIRAO Kurtija (FOTO)
"VUČIĆ MUDRO SAGLEDAO KARTE PROTIVNIKA" Vučević upozorava da je situacija na Kosovu i dalje napeta
Poseta predsednika Srbije usledila je nakon skupa lidera Zapadnog Balkana o ulaganjima u obnovljive izvore energije.
Taj skup je organizovao predsednik Vučić 17. novembra zajedno sa Norveškom, pod nazivom "Mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu".
Učestvovali su, pored Vučića, i premijeri Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore, Edi Rama, Dimitar Kovačevski i Dritan Abazović, predsedavajući Veća ministara BiH Zoran Tegeltija, kao i zamenik ministra energetike i specijani izaslanik predsednika Vlade Norveške Andreas Eriksen.
Vučić je tom prilikom istakao da su u oblasti energetike potrebne brojne reforme, promena naših navika, ali i ogromna ulaganja, čak između 16 i 30 milijardi evra narednih godina, kao i da nema lakih ni jednostavnih rešenja, ali da se sve to mora prezdueti, jer ćemo se u suprotnom suočiti sa katastrofom.
Za sve vlade u regionu, jedno od najvažnijih pitanja je napredak u sektoru energetike, istakao je Vučić.
On je rekao da je ove godine konstatovano da u Srbiji postoje duboki suštinski problemi, i to ne samo kada je reč o diverzifikaciji snabdevanja gasom i naftom, već kada je reč o nama, našem staromodnom pristupu, starim tehonlogijama u termoelektranama.
Takođe, dodao je da ničeg novog nema ni kada je reč o hidropotencijalima, i da država nije u poziciji da poveća procenat obnovljivih izvora energije u ukupnoj ponudi i potrošnji.
- To znači da ćemo morati da sprovedemo mnogo reformi, da promenimo navike i da radimo na prilično drugačiji način - naglasio je predsednik Srbije.
Zato smo, kazao je, i zamolili partnere iz Norveške, ali i Velike Britanije da pomognu, dodajući da su norveški partneri bili od velike pomoći, i posle nekoliko meseci tokom kojih su pomno pratili situaciju u Srbiji, imaju kratkoročne, srednjoročne i durgoročne predloge i postavljene prioritete, kada je reč o tome šta treba da uradimo.
Predsednik Srbije je i tokom boravka u Pragu rekao da Srbija zajedno s Norvežanima priprema energetsku strategiju, a pre nekoliko dana je i ministar finansija Siniša Mali rekao da je završena studija o daljem razvoju energetskog sektora u Srbiji koja je rađena sa jednom norveškom kompanijom i da će narednih nedelja biti doneta odluka o pravcu u kojem će energetski sektor biti razvijan.
- Narednih par nedelja ćemo da odlučujemo o tome koji ćemo scenario da usvojimo - rekao je Mali.
Eriksen je na konferenciji u Beogradu 17. novembra pozvao zemlje Zapadnog Balkana da sarađuju u oblasti energetike i nalaženju rešenja za uvođenje većeg stepena obnovljivih izvora energije (OIE), kao i postizanju ciljeva zelene trenzicije.
On je ponudio pomoć Norveške, njenih kompanija i iskustva koje imaju u toj oblasti kao zemlja koja 90 odsto svojih potreba za energijom zadovoljava iz OIE.
Naglasio je da je bliska saradnja zemalja u regionu sa fokusom na razmeni enegenata neophodna.
Eriksen je rekao kako zelena tranzicija mora da bude fer proces za koji moraju da budu pronađena održiva rešenja i dodao da to može da se postigne samo u otvorenom dijalogiu zemalja regiona uz međusobno poverenje i posvećenost.
Eriksen je tada najavio da će predsednik Vučić za dve nedelje posetiti Norvešku, kako bi tamo bili nastavljeni razgovori o saradnji i oblasti OIE.
Vlada Srbije je u septembru potpisala ugovor s norveškom firmom "Rystad Energy" o konsultantskim uslugama za unapređenje energeskog sektora Srbije.
Norveška ima velike rezerve nafte i prirodnog gasa u Severnom i Norveškom moru, a obiluje i mineralima i šumama, i u velikoj meri koristi i hidroenergiju.
Takođe, jedan je od lidera u zelenoj tranziciji i korišćenju obnovljivih izvora energije.
Norveška je najveći evropski dobavljač gasa i veliki svetski proizvođač nafte i u toj zemlji očekuju da će naredne godine proizvoditi 4,3 miliona barela nafte dnevno, što je za 200.000 barela nafte više nego u ovoj godini.
Norveška je jedan od najvećih bilateralnih donatora u Srbiji - različitim programima pomoći, kroz donacije i tehničku pomoć u proteklih 15 godina obezbedila je oko 216 miliona evra razvojne pomoći.