ВАЖНИ САСТАНЦИ СА ЗВАНИЧНИЦИМА И ПРИВРЕДНИЦИМА: Вучић борави у посети Норвешкој, следе битни разговори
Председник Србије Александар Вучић борави у посети Норвешкој, где ће данас и сутра разговати са највишим званичницима и имати сусрете са представницима енергетског сектора.
Вучић ће се током посете састати са краљем Харалдом Петим, председником Владе Норвешке Јунасом Гаром Стереом и председником парламента Масудом Гараханијем.
Током посете, председник Вучић ће се срести и са норвешким привредницима из енергетског сектора.
ПРЕДСЕДНИК СТИГАО У ОСЛО: Вучића оћекују два важна дана
"ДА ЛИ БИ ТО ВУЧИЋ УРАДИО?" Чувени немачки новинар једним питањем МАТИРАО Куртија (ФОТО)
"ВУЧИЋ МУДРО САГЛЕДАО КАРТЕ ПРОТИВНИКА" Вучевић упозорава да је ситуација на Косову и даље напета
Посета председника Србије уследила је након скупа лидера Западног Балкана о улагањима у обновљиве изворе енергије.
Тај скуп је организовао председник Вучић 17. новембра заједно са Норвешком, под називом "Могућности улагања у обновљиве изворе енергије на Западном Балкану".
Учествовали су, поред Вучића, и премијери Албаније, Северне Македоније и Црне Горе, Еди Рама, Димитар Ковачевски и Дритан Абазовић, председавајући Већа министара БиХ Зоран Тегелтија, као и заменик министра енергетике и специјани изасланик председника Владе Норвешке Андреас Ериксен.
Вучић је том приликом истакао да су у области енергетике потребне бројне реформе, промена наших навика, али и огромна улагања, чак између 16 и 30 милијарди евра наредних година, као и да нема лаких ни једноставних решења, али да се све то мора прездуети, јер ћемо се у супротном суочити са катастрофом.
За све владе у региону, једно од најважнијих питања је напредак у сектору енергетике, истакао је Вучић.
Он је рекао да је ове године констатовано да у Србији постоје дубоки суштински проблеми, и то не само када је реч о диверзификацији снабдевања гасом и нафтом, већ када је реч о нама, нашем старомодном приступу, старим техонлогијама у термоелектранама.
Такође, додао је да ничег новог нема ни када је реч о хидропотенцијалима, и да држава није у позицији да повећа проценат обновљивих извора енергије у укупној понуди и потрошњи.
- То значи да ћемо морати да спроведемо много реформи, да променимо навике и да радимо на прилично другачији начин - нагласио је председник Србије.
Зато смо, казао је, и замолили партнере из Норвешке, али и Велике Британије да помогну, додајући да су норвешки партнери били од велике помоћи, и после неколико месеци током којих су помно пратили ситуацију у Србији, имају краткорочне, средњорочне и дургорочне предлоге и постављене приоритете, када је реч о томе шта треба да урадимо.
Председник Србије је и током боравка у Прагу рекао да Србија заједно с Норвежанима припрема енергетску стратегију, а пре неколико дана је и министар финансија Синиша Мали рекао да је завршена студија о даљем развоју енергетског сектора у Србији која је рађена са једном норвешком компанијом и да ће наредних недеља бити донета одлука о правцу у којем ће енергетски сектор бити развијан.
- Наредних пар недеља ћемо да одлучујемо о томе који ћемо сценарио да усвојимо - рекао је Мали.
Ериксен је на конференцији у Београду 17. новембра позвао земље Западног Балкана да сарађују у области енергетике и налажењу решења за увођење већег степена обновљивих извора енергије (ОИЕ), као и постизању циљева зелене трензиције.
Он је понудио помоћ Норвешке, њених компанија и искуства које имају у тој области као земља која 90 одсто својих потреба за енергијом задовољава из ОИЕ.
Нагласио је да је блиска сарадња земаља у региону са фокусом на размени енегената неопходна.
Ериксен је рекао како зелена транзиција мора да буде фер процес за који морају да буду пронађена одржива решења и додао да то може да се постигне само у отвореном дијалогиу земаља региона уз међусобно поверење и посвећеност.
Ериксен је тада најавио да ће председник Вучић за две недеље посетити Норвешку, како би тамо били настављени разговори о сарадњи и области ОИЕ.
Влада Србије је у септембру потписала уговор с норвешком фирмом "Rystad Energy" о консултантским услугама за унапређење енергеског сектора Србије.
Норвешка има велике резерве нафте и природног гаса у Северном и Норвешком мору, а обилује и минералима и шумама, и у великој мери користи и хидроенергију.
Такође, један је од лидера у зеленој транзицији и коришћењу обновљивих извора енергије.
Норвешка је највећи европски добављач гаса и велики светски произвођач нафте и у тој земљи очекују да ће наредне године производити 4,3 милиона барела нафте дневно, што је за 200.000 барела нафте више него у овој години.
Норвешка је један од највећих билатералних донатора у Србији - различитим програмима помоћи, кроз донације и техничку помоћ у протеклих 15 година обезбедила је око 216 милиона евра развојне помоћи.