Vučićeva poseta UVESELILA Kolindu: Vezuje NAS zajednička ODGOVORNOST za budućnost (FOTO)
Svaki razgovor je korak napred, koristan i dobrodošao
Predsednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović, komentarisala je sastanak koji je održala sa srpskim predsednikom, Aleksandrom Vučićem.
Pročitajte i :
- Veseli me ovoliko interesovanje za našim sastankom - rekla je predsednica, poželevši Vučiću i njegovoj poseti dobrodošlicu.
- Ja sam želela da se sastanak održi pod drugim okolnostima, ali zbog eskalacije verbalnih ratova odlučila sam da ubrzam i zahvaljujem Vučiću što je prihvatio poziv. Istorije se nismo dotakli. Ono što nas posebno vezuje jeste zajednička odgovornost za budućnost jugoistoka Europe - rekla je predsednica.
- Dotakli smo se i otvorenih pitanja. Dogovorili smo se da ćemo da nastavimo da razgovaramo. Posebno je bitno da smo se složili oko nekoliko otvorenih pitanja, da ona predstavljaju ne samo našu političku i državnu odgovornost, nego i ljudsku, moralnu, etičku odgovornost prema građanima naših država, porodicama, majkama, svima koji traže članove svoje porodice, da učinimo sve što je ljudski moguće, kako bismo pomogli u tom procesu da se pitanje nestalih reši što je moguće pre - rekla je predsednica, dodavši da je ohrabruje odgovornost, volja i spremnost Vučića da i direktno razgovara s predstavnicima hrvatskih udruženja.
USTAŠKI ISPAD saborskog zastupnika Bulja, dobacivao Vučiću i pokušao da ZAUSTAVI KOLONU
- Razgovarali smo posebno i o manjinama, o položaju srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji. Iskorak i ono o čemu smo se dogovorili i pre susreta je da u zvanične državne posete uključimo predstavnike udruženja nestalih i nacionalne manjine, kako bismo na taj način pokazali ne samo poštovanje prema njima, nego i odlučnost o položaju manjina - rekla je predsednica.
- Jedan od naših glavnih zahteva je politička zastupljenost Hrvata i vjerujem da će Vučić nastaviti da razgovaramo sa predstavnicima hrvatske manjine u Srbiji, kako bi se ostvarila njihova prava - istakla je.
Dotakla se i Subotičke deklaracije.
- Svaki korak dobre volje, svaki razgovor je korak napred, koristan i dobrodošao. Nakon potpisivanja Subotičke deklaracije moram da se zahvalim Vučiću za konkretne poteze u poboljšanju materijalnog položaja Hrvata u Vojvodini i celoj Srbiji. Tome treba odati priznanje - rekla je Grabar Kitarović.
Vučić i Plenković razgovarali i o ratnoj odšteti
- Treće o čemu smo razgovarali su pravosudna pitanja, dogovorili smo se da ćemo preporučiti Vladama da nastave da razgovaraju u sklopu međudržavnih komisija. Pitanje granice svakako je jedno od otvorenih pitanja, naša preporuka je da nastavimo o tome da pregovaramo bilateralno, u duhu međusobnog poverenja i poštovanja. Ukoliko se u razdoblju od 2 godine ne dogovorimo bilateralno, onda da to pitanje stavimo pred međunarodno pravosudno telo - rekla je predsednica.
- Spremni smo na političku, tehničku i svaku drugu pomoć, koju možemo pružiti Srbiji na putu ka Evropskoj uniji - istakla je Kolinda.
- Jedan od projekata koje predlažemo da se ubrza je obnova železničke pruge od Zagreba, Vinkovaca, Tovarnika, Šida do Beograda. Ako to ne uradimo, promet će zaobići Republiku Hrvatsku - zaključuje predsednica.
- Razgovarali smo i o ekonomskoj saradnji - rekla je.
Vučić kroz Zagreb u crnom "audiju": Mali detalj koji bode oči Hrvatima
Ona je izjavila da su protesti, pa i oni protiv srpskog predsednika, normalni u demokratiji, ali da politički marginalci ne smeju diktirati političke i međudržavne odnose.
- Demokratsko je pravo protestovati, ali ono što apsolutno ne mogu podržati je bilo kakvo vređanje i govor mržnje - rekla je predsednica na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srpkim kolegom Aleksandrom Vučićem.
- Ne smemo dopustiti da nam pojedinci sa margina političkog spektra diktiraju politiku. Politiku, međudržavne odnose treba da diktiramo mi, državnici i ogromna većina naših građana koja podržava posetu predsednika Vučića Hrvatskoj - istakla je predsednica Kolinda.
- Hrvatska i Srbija pokušaće u iduće dve godine bilateralno da reši granicu na Dunavu, a ako u tome ne uspe ići će na međunarodni sud ili arbitražu - rekli su predsednici Hrvatske i Srbije.
- Naša je preporuka vladama je da nastavimo o tome da pregovaramo bilateralno, još sledeće dve godine. Ako se u tom razdoblju ne dogovorimo o graničnim pitanjima, da se onda dogovorimo o izlasku pred međunarodno pravosudno telo - rekla je predsednica Kolinda Grabar Kitarović.