Vučić i Orban se obratili iz Budimpešte: Odnos Srba prema Mađarima se toliko promenio, da ne liči na onaj odnos pre 15 godina (FOTO/VIDEO)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i delegacija Srbije, koju čine ministri u vladi, stigla je danas u Budimpeštu, gde će učestvovati na sednici Saveta za stratešku saradnju Srbije i Mađarske.
Obraćanje Aleksandra Vučića
- Hvala na gostoprimstvu u ime cele delegacije Srbije, ovde se osećamo kao kod svoje kuće. Bio sam u Budimpešti pre nekoliko dana, razgovarao sam sa Viktorom dugo u Bakuu, danas smo razgovarali dva sata sami i imali smo još tema. Svaki dan da se sastajemo, tako se munjevito menjaju stvari u svetu, da možemo da čujemo svaki dan nešto novo jedan od drugog. Kad god sretnem Orbana, uvek mnogo toga naučim.
- On je bio izuzetno ljubazan. Istina je da je most u našim odnosima predstavljao Ištvan Pastor, ali je to bilo na inicijativu Viktora Orbana. Uložio sam trud i političku snagu, ali je to urađeno sa autoritetom i energijom Orbana.
- Moram da vam kažem, Orbane, odnos Srba prema Mađarima se toliko promenio, da ne liči na onaj odnos pre 15 godina. Kada Mađari igraju utakmicu, Srbi navijaju. Viktor Orban je izuzetno popularan u Srbiji. Naše veze su sve dublje, političke ekonomske i međuljudske. Naše veze produbljujemo sporazumima, danas je sedam novih sporazuma potpisano. Mi rešavamo probleme, zajednički se hvatamo ukoštac sa problemima.
- Uskoro završavamo studiju za naftovod, idemo u izgradnju. Proširićemo gasne kapacitete u skladištima u Mađarskoj, trenutno imamo 160 miliona kubnih metara, ali moramo da napunimo ta skladišta da bismo mogli da imamo ne samo dovoljno gasa, već i električne energije. Razgovarali smo o svemu tome. Gradimo dalekovode, Panonski koridor gde ćemo imati manje gubitaka na mreži. Srbija će uvek biti pouzdan partner Mađarskoj i kada pravimo naftovod, pravimo ga sa njima. Znamo da imamo prijatelje i da ćemo se snabdevati.
- Razgovarali smo o transportu, o graničnom prelazu Horgoš. To će biti najmonumentalniji prlelaz u celoj Evropi.
- Na podršci evropskom putu Srbije, hoću da se zahvalim svim vašim ministrima. Kada ne mogu više da vas zovem u 10 uveče, neke članove porodice ne čujem tako često kao vas. Ali kada dosadim, pozovem Petera, pa mi on pomogne i učini uvek Srbiji. Tako i mi smo uvek tu da pomognemo prijateljskoj Mađarskoj.
- Razgovarali smo i o vojnotehničkoj saradnji i saradnji naših armija. I nadam se da će ona biti unapređena. Razgovarali smo o sukobu u Ukrajini, preneo sam mu i svoje strahove neke i bojazni, nisam siguran da se stvari kreću u svetu u dobrom smeru, zato je saradnja naša toliko bitna, da nam mir bude prioritet.
- Nekada je ta reč mir, izgovarali su je misice i misteri na izboru za mis, kad ne znaju šta da kažu. A danas to više nikome nije smešno, svega ima samo mira nema. A kad nemate mir, nema ekonomije, napretka, progresa. Suviše sam debeo da bih mogao da izigravam misicu, čak i u čudnom svetu kada imate polove koje ne znate koji su. Nadam se da ćemo umeti da sačuvamo mir, Srbija će biti saveznik Mađarske.
Obraćanje Viktora Orbana
- Vučić je bio pokretačka snaga naših odnosa i želeo bih da mu se zahvalim što je sve učinio da mađarsko-srpski odnosi dostignu jedan istorijski nivo.
- Našla su se dva ambiciozna naroda ovog dana, kako vidim Srbiju i poznajem, mislim da i oni imaju ambicije. Još mnogo toga hoćemo da dobijemo od sveta i da ispravimo mnoge krive Drine. Treba da stvorimo balans i da pokušaamo da nadoknadimo istorijske šanse koje su propuštene u prošlosti. Želimo da budemo bogata zemlja i drago nam je da imamo susednu zemlju koja ima iste takve ambicije.
- Jedna uspešna Srbija jača Mađarsku i povećava našu vrednost. U našem je interesu da Srbi budu uspešni i da se bogate isto kao i mi. To je naš zajednički odnos prema budućnosti.
- Posle američkih izbora u Evropi se pojavljuju suvereni narodi koji žele da postignu uspeh. To je novi realitet i u Evropi svako treba da prilagodi politiku novoj realnosti. Susret danas je bio izazovan jer Mađari i Srbi treba da odgovore na izazove nove realnosti. Naši dogovori se podudaraju da mi odgovaramo produbljivanjem naših odnosa. Želimo da ih razvijamo na raznim područjima koja do sad nisu bila u fokusu.
- Zbog razvoja događaja prošlih godina, ukrajinsko-ruskog konflikta, mađarska energetska bezbednost je promenjena. Za nas je Srbija postala zemlja koja nam pruža bezbednost. Energentima se snabdevamo sada iz Srbije, razgovarali smo o drugim investicijama, snabdevanju gasom, skladištenju gasa i snabdevanju električnom energijom. Uskoro će da počne da radi zajednička berza struje.
- Mi se zalažemo za mir. Mi smo za mir i tako će to ostati u budućnosti.
Potpisivanje bilateralnih sporazuma
Formirano je 12 radnih grupa. U središtu pažnje radnih grupa je ekonomija i poboljšanje trgovinske razmene.
Zajedničku političku deklaraciju između Srbije i Mađarske nakon sednice Saveta za stratešku saradnju potpisali su predsednik Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban.
Takođe, potpisani su i ugovori između Srbije i Mađarske u pravnoj pomoći u građanskim stvarima, Program saradnje u oblasti kulture za period 2024-2027, Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, Produžetak plana rada mađarskih eksperata iz oblasti Evropskih integracija.
Zatim Memorandum o razumevanju o saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Memorandum o razumevanju između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske o razvojnoj saradnji.
Obraćanje predsednika uživo iz Budimpešte
- Najkasnije do marta 2026. moći ćemo da idemo vozom od Beograda do Budimpešte! 2 sata i 45 minuta, rekao je Vučić u uključenju uživo iz Budimpešte posle čega se dotakao i gasne diversifikacije s obzirom da smatra da ćemo imati energetskih problema u budućnosti.
- Spremni smo da platimo punu cenu za 10 odsto vlasništva u nuklearnoj elektrani u Pakšu, zamolio sam premijera Orbana da ozbiljno razmisli o tome i rekli su da će naš predlog ozbiljno razmotriti. Imaćemo sa Slovenijom i Mađarskom, naše tri zemlje, zajedničku berzu energije, rekao je Vučić i naglasio važnost izgradnje Panonskog koridora koji podrazumeva izgradnju dalekovoda.
- Radimo na svim drugim projektima o zakupu skladišta, idemo da u Mađarskoj zakupimo prostor za gas. Pričali smo o Panonskom koridoru. Mi ćemo uskoro biti deo jedinstvene berze električne energije sa Slovenijom i Mađarskom. Da pokušamo da što bliže radimo. razgovarali smo i o vojno-tehničkoj saradnji. Bliskost naših armija mora da bude izuzetno izražena. Veoma smo zabrinuti svi za situaciju u svetu. Razgovarali smo i o podršci jedni drugima u svetskim institucijama, dodao je on.
Održani sastanci 12 radnih gru
Održani su sastanci 12 radnih grupa u kojima su učestvovali članovi vlada dve zemlje.
U Radnoj grupi za ekonomiju su ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, ministar spoljnih poslova Marko Đurić, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministar spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peter Sijarto i državni sekretar u Ministarstvu za ekonomski razvoj Mađarske Mate Loga.
Radnu grupu za energetiku čine ministar rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i ministar energetike Mađarske Čaba Lantoš, a radnu grupu za finansijske poslove ministar finansija Siniša Mali i ministar finansija Mađarske Mihaj Varga.
Za bezbednosna pitanja u radnoj grupi su ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter i savetnik za bezbednost predsednika Vlade Mađarske Marsel Biro.
U Radnoj grupi za odbrambenu industriju su načelnik Uprave u Sektoru za materijalne resurse Slavko Rakić i ministar odbrane Mađarske Krištof Salai-Bobrovnicki.
U Radnoj grupi za saradnju u oblasti infrastrukture su ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Mihailo Mišić, ministar građevinarstva i saobraćaja Mađarske Janoš Lazar i ministar za javnu upravu i teritorijalni razvoj Mađarske Tibor Navračič.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i ministar poljoprivrede Mađarske Ištvan Nađ su u radnoj grupi za poljoprivredu, dok su u Radnoj grupi za saradnju u oblasti kulture i obrazovanja ministar kulture Nikola Selaković, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka nauke i tehnološkog razvoja Jelena Begović i ministar kuture i inovacija Mađarske Balaž Hanko.
U Radnoj grupi za demografska pitanja su ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski i politički direktor predsednika Vlade Mađarske Balaž Orban.
Kada su u pitanju nacionalne zajednice radnu grupu čine ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, narodni poslanik i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor, ministar u Kabinetu predsednika Vlade Mađarske Gergej Gujaš, narodni poslanik Ljubomir Aleksov i državni sekretar u Kabinetu predsednika Vlade Mađarske Janoš Nagi.
U Radnoj grupi za evropske integracije su ministarka pravde Maja Popović, ministar za evropske integracije Tanja Miščević, ministar za EU poslove Mađarske Janoš Boka i ministar pravde Bence Tužon.
Sastali se Orban i Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Budimpešti i istakao da su veze dve zemlje čvršće nego ikada.
Vučić je na svom nalogu na Instagramu zahvalio Orbanu na gostoprimstvu i organizaciji druge sednice Saveta za stratešku saradnju dve države.
"Ponosan na činjenicu da u premijeru Orbanu i njegovoj Vladi imamo, ne samo strateškog političkog partnera, nego i iskrenog prijatelja, a naše su veze čvršće nego ikada", napisao je Vučić.
Posle sastanka Vučića i Orbana biće održana druga sednica Saveta za stratešku saradnju Srbije i Mađarske.
Na sednici Saveta učestvovaće članovi vlada dveju zemalja, koji će nakon zasedanja potpisati niz bilateralnih dokumenata.
Predsednika Vučića na aerodromu je dočekao ministar pravde Mađarske Bence Tužon.
Pre održavanja sednice, Vučić i Orban održaće zasebni sastanak, a članovi vlada dve zemlje, odnosno radne grupe imaće bilateralne sastanke.
Na sednici Saveta učestvovaće članovi vlada dveju zemalja, a uvodna obraćanja imaće mađarski premijer Orban i predsednik Vućić, koji će otvoriti samu sednicu. Nakon sednice, biće potpisano šest dokumenata, ali i zajednička politička deklaracija između Srbije i Mađarske.
Delegaciju Srbije, koju predvodi predsednik Vučić, čine ministar finansija Siniša Mali, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar zaštite životne sredine Irena Vujović, potpredsednik Vlade zadužen za praćenje stanja projekata iz delokruga više ministarstava i posebnih organizacija Vlade u koordinaciji sa predsednikom Republike Aleksandar Vulin, ministar privrede Adrijana Mesarović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović.
U delegaciji su i ministar rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, ministar pravde Maja Popović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ministar spoljnih poslova Marko Đurić, ministar za EU integracije Tanja Miščević, ministar prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Delegaciju Srbije čine i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, ministar za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, ministar kulture Nikola Selaković, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ambasador Republike Srbije u Mađarskoj Aleksandra Đurović, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Mihailo Mišić.
U delegaciji su i narodni poslanik i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor, načelnik Uprave za odbrambene tehnologije Sektora za materijalne resurse Ministarstva odbrane Slavko Rakić, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Mađarskom Marko Mladenović, narodni poslanik i potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara Boris Bajić.
Biće potpisani ugovori između Srbije i Mađarske u pravnoj pomoći u građanskim stvarima, Program saradnje u oblasti kulture između Ministarstva kulture Republike Srbije i Ministarstva kulture Mađarske za period 2024-2027, Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, Produžetak plana rada mađarskih ekseprata iz oblasti Evropskih integracija.
Takođe, Memorandum o razumevanju o saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Memorandum o razumevanju između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske o razvojnoj saradnji.
Zajedničku političku deklaraciju između Srbije i Mađarske nakon sednice Saveta za stratešku saradnju potpisaće Vučić i Orban.
Posle potpisivanja dokumenata oni će održati zajedničku konferenciju za medije.
Ovo je druga sednica Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske, a prva sednica kojoj su prisustvovali predsednici, premijeri i članovi dve vlade održana je u junu 2023. godine na Paliću.
Tada su potpisani sporazumi za saradnju u oblasti carina, razmenu informacija, u oblasti razvoja putne infrastrukture, oblasti odbrane i unutrašnjih poslova.
Potpisani su i sporazumi o izgradnji naftovoda kojim će se povezati rafinerija u Novom Sadu sa Mađarskom kao i sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća između Srbijagasa i mađarskog preduzeća za elektroprivredu MVM.
Nakon te sednice, poručeno je da su odnosi dve zemlje na istorijskom maksimumu i da mogu da računaju jedna na drugu.
Izvor: Tanjug