Вучић и Орбан се обратили из Будимпеште: Однос Срба према Мађарима се толико променио, да не личи на онај однос пре 15 година (ФОТО/ВИДЕО)
Председник Србије Александар Вучић и делегација Србије, коју чине министри у влади, стигла је данас у Будимпешту, где ће учествовати на седници Савета за стратешку сарадњу Србије и Мађарске.
Обраћање Александра Вучића
- Хвала на гостопримству у име целе делегације Србије, овде се осећамо као код своје куће. Био сам у Будимпешти пре неколико дана, разговарао сам са Виктором дуго у Бакуу, данас смо разговарали два сата сами и имали смо још тема. Сваки дан да се састајемо, тако се муњевито мењају ствари у свету, да можемо да чујемо сваки дан нешто ново један од другог. Кад год сретнем Орбана, увек много тога научим.
- Он је био изузетно љубазан. Истина је да је мост у нашим односима представљао Иштван Пастор, али је то било на иницијативу Виктора Орбана. Уложио сам труд и политичку снагу, али је то урађено са ауторитетом и енергијом Орбана.
- Морам да вам кажем, Орбане, однос Срба према Мађарима се толико променио, да не личи на онај однос пре 15 година. Када Мађари играју утакмицу, Срби навијају. Виктор Орбан је изузетно популаран у Србији. Наше везе су све дубље, политичке економске и међуљудске. Наше везе продубљујемо споразумима, данас је седам нових споразума потписано. Ми решавамо проблеме, заједнички се хватамо укоштац са проблемима.
- Ускоро завршавамо студију за нафтовод, идемо у изградњу. Проширићемо гасне капацитете у складиштима у Мађарској, тренутно имамо 160 милиона кубних метара, али морамо да напунимо та складишта да бисмо могли да имамо не само довољно гаса, већ и електричне енергије. Разговарали смо о свему томе. Градимо далеководе, Панонски коридор где ћемо имати мање губитака на мрежи. Србија ће увек бити поуздан партнер Мађарској и када правимо нафтовод, правимо га са њима. Знамо да имамо пријатеље и да ћемо се снабдевати.
- Разговарали смо о транспорту, о граничном прелазу Хоргош. То ће бити најмонументалнији прлелаз у целој Европи.
- На подршци европском путу Србије, хоћу да се захвалим свим вашим министрима. Када не могу више да вас зовем у 10 увече, неке чланове породице не чујем тако често као вас. Али када досадим, позовем Петера, па ми он помогне и учини увек Србији. Тако и ми смо увек ту да помогнемо пријатељској Мађарској.
- Разговарали смо и о војнотехничкој сарадњи и сарадњи наших армија. И надам се да ће она бити унапређена. Разговарали смо о сукобу у Украјини, пренео сам му и своје страхове неке и бојазни, нисам сигуран да се ствари крећу у свету у добром смеру, зато је сарадња наша толико битна, да нам мир буде приоритет.
- Некада је та реч мир, изговарали су је мисице и мистери на избору за мис, кад не знају шта да кажу. А данас то више никоме није смешно, свега има само мира нема. А кад немате мир, нема економије, напретка, прогреса. Сувише сам дебео да бих могао да изигравам мисицу, чак и у чудном свету када имате полове које не знате који су. Надам се да ћемо умети да сачувамо мир, Србија ће бити савезник Мађарске.
Обраћање Виктора Орбана
- Вучић је био покретачка снага наших односа и желео бих да му се захвалим што је све учинио да мађарско-српски односи достигну један историјски ниво.
- Нашла су се два амбициозна народа овог дана, како видим Србију и познајем, мислим да и они имају амбиције. Још много тога хоћемо да добијемо од света и да исправимо многе криве Дрине. Треба да створимо баланс и да покушаамо да надокнадимо историјске шансе које су пропуштене у прошлости. Желимо да будемо богата земља и драго нам је да имамо суседну земљу која има исте такве амбиције.
- Једна успешна Србија јача Мађарску и повећава нашу вредност. У нашем је интересу да Срби буду успешни и да се богате исто као и ми. То је наш заједнички однос према будућности.
- После америчких избора у Европи се појављују суверени народи који желе да постигну успех. То је нови реалитет и у Европи свако треба да прилагоди политику новој реалности. Сусрет данас је био изазован јер Мађари и Срби треба да одговоре на изазове нове реалности. Наши договори се подударају да ми одговарамо продубљивањем наших односа. Желимо да их развијамо на разним подручјима која до сад нису била у фокусу.
- Због развоја догађаја прошлих година, украјинско-руског конфликта, мађарска енергетска безбедност је промењена. За нас је Србија постала земља која нам пружа безбедност. Енергентима се снабдевамо сада из Србије, разговарали смо о другим инвестицијама, снабдевању гасом, складиштењу гаса и снабдевању електричном енергијом. Ускоро ће да почне да ради заједничка берза струје.
- Ми се залажемо за мир. Ми смо за мир и тако ће то остати у будућности.
Потписивање билатералних споразума
Формирано је 12 радних група. У средишту пажње радних група је економија и побољшање трговинске размене.
Заједничку политичку декларацију између Србије и Мађарске након седнице Савета за стратешку сарадњу потписали су председник Александар Вучић и мађарски премијер Виктор Орбан.
Такође, потписани су и уговори између Србије и Мађарске у правној помоћи у грађанским стварима, Програм сарадње у области културе за период 2024-2027, Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије и Министарства културе и иновација Мађарске, Продужетак плана рада мађарских експерата из области Европских интеграција.
Затим Меморандум о разумевању о сарадњи између Министарства спољних послова Србије и Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске, Меморандум о разумевању између Министарства спољних послова Србије и Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске о развојној сарадњи.
Обраћање председника уживо из Будимпеште
- Најкасније до марта 2026. моћи ћемо да идемо возом од Београда до Будимпеште! 2 сата и 45 минута, рекао је Вучић у укључењу уживо из Будимпеште после чега се дотакао и гасне диверсификације с обзиром да сматра да ћемо имати енергетских проблема у будућности.
- Спремни смо да платимо пуну цену за 10 одсто власништва у нуклеарној електрани у Пакшу, замолио сам премијера Орбана да озбиљно размисли о томе и рекли су да ће наш предлог озбиљно размотрити. Имаћемо са Словенијом и Мађарском, наше три земље, заједничку берзу енергије, рекао је Вучић и нагласио важност изградње Панонског коридора који подразумева изградњу далековода.
- Радимо на свим другим пројектима о закупу складишта, идемо да у Мађарској закупимо простор за гас. Причали смо о Панонском коридору. Ми ћемо ускоро бити део јединствене берзе електричне енергије са Словенијом и Мађарском. Да покушамо да што ближе радимо. разговарали смо и о војно-техничкој сарадњи. Блискост наших армија мора да буде изузетно изражена. Веома смо забринути сви за ситуацију у свету. Разговарали смо и о подршци једни другима у светским институцијама, додао је он.
Одржани састанци 12 радних гру
Одржани су састанци 12 радних група у којима су учествовали чланови влада две земље.
У Радној групи за економију су министарка привреде Адријана Месаровић, министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, министар спољних послова Марко Ђурић, министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, министар спољних послова и спољне трговине Мађарске Петер Сијарто и државни секретар у Министарству за економски развој Мађарске Мате Лога.
Радну групу за енергетику чине министар рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и министар енергетике Мађарске Чаба Лантош, а радну групу за финансијске послове министар финансија Синиша Мали и министар финансија Мађарске Михај Варга.
За безбедносна питања у радној групи су министар унутрашњих послова Ивица Дачић, потпредседник Владе Србије Александар Вулин, министар унутрашњих послова Мађарске Шандор Пинтер и саветник за безбедност председника Владе Мађарске Марсел Биро.
У Радној групи за одбрамбену индустрију су начелник Управе у Сектору за материјалне ресурсе Славко Ракић и министар одбране Мађарске Криштоф Салаи-Бобровницки.
У Радној групи за сарадњу у области инфраструктуре су министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Михаило Мишић, министар грађевинарства и саобраћаја Мађарске Јанош Лазар и министар за јавну управу и територијални развој Мађарске Тибор Наврачич.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић и министар пољопривреде Мађарске Иштван Нађ су у радној групи за пољопривреду, док су у Радној групи за сарадњу у области културе и образовања министар културе Никола Селаковић, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, министарка науке и технолошког развоја Јелена Беговић и министар кутуре и иновација Мађарске Балаж Ханко.
У Радној групи за демографска питања су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски и политички директор председника Владе Мађарске Балаж Орбан.
Када су у питању националне заједнице радну групу чине министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, народни посланик и председник Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор, министар у Кабинету председника Владе Мађарске Гергеј Гујаш, народни посланик Љубомир Алексов и државни секретар у Кабинету председника Владе Мађарске Јанош Наги.
У Радној групи за европске интеграције су министарка правде Маја Поповић, министар за европске интеграције Тања Мишчевић, министар за ЕУ послове Мађарске Јанош Бока и министар правде Бенце Тужон.
Састали се Орбан и Вучић
На седници Савета учествоваће чланови влада двеју земаља, који ће након заседања потписати низ билатералних докумената.
Председника Вучића на аеродрому је дочекао министар правде Мађарске Бенце Тужон.
Пре одржавања седнице, Вучић и Орбан одржаће засебни састанак, а чланови влада две земље, односно радне групе имаће билатералне састанке.
На седници Савета учествоваће чланови влада двеју земаља, а уводна обраћања имаће мађарски премијер Орбан и председник Вућић, који ће отворити саму седницу. Након седнице, биће потписано шест докумената, али и заједничка политичка декларација између Србије и Мађарске.
Делегацију Србије, коју предводи председник Вучић, чине министар финансија Синиша Мали, министар унутрашњих послова Ивица Дачић, министар заштите животне средине Ирена Вујовић, потпредседник Владе задужен за праћење стања пројеката из делокруга више министарстава и посебних организација Владе у координацији са председником Републике Александар Вулин, министар привреде Адријана Месаровић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић.
У делегацији су и министар рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, министар правде Маја Поповић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов, министар спољних послова Марко Ђурић, министар за ЕУ интеграције Тања Мишчевић, министар просвете Славица Ђукић Дејановић.
Делегацију Србије чине и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, министар културе Никола Селаковић, министар науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, амбасадор Републике Србије у Мађарској Александра Ђуровић, државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Михаило Мишић.
У делегацији су и народни посланик и председник Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор, начелник Управе за одбрамбене технологије Сектора за материјалне ресурсе Министарства одбране Славко Ракић, председник Посланичке групе пријатељства са Мађарском Марко Младеновић, народни посланик и потпредседник Савеза војвођанских Мађара Борис Бајић.
Биће потписани уговори између Србије и Мађарске у правној помоћи у грађанским стварима, Програм сарадње у области културе између Министарства културе Републике Србије и Министарства културе Мађарске за период 2024-2027, Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије и Министарства културе и иновација Мађарске, Продужетак плана рада мађарских ексепрата из области Европских интеграција.
Такође, Меморандум о разумевању о сарадњи између Министарства спољних послова Србије и Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске, Меморандум о разумевању између Министарства спољних послова Србије и Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске о развојној сарадњи.
Заједничку политичку декларацију између Србије и Мађарске након седнице Савета за стратешку сарадњу потписаће Вучић и Орбан.
После потписивања докумената они ће одржати заједничку конференцију за медије.
Ово је друга седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске, а прва седница којој су присуствовали председници, премијери и чланови две владе одржана је у јуну 2023. године на Палићу.
Тада су потписани споразуми за сарадњу у области царина, размену информација, у области развоја путне инфраструктуре, области одбране и унутрашњих послова.
Потписани су и споразуми о изградњи нафтовода којим ће се повезати рафинерија у Новом Саду са Мађарском као и споразум о оснивању заједничког предузећа између Србијагаса и мађарског предузећа за електропривреду МВМ.
Након те седнице, поручено је да су односи две земље на историјском максимуму и да могу да рачунају једна на другу.
Извор: Танјуг