VUČIĆ SAOPŠTAVA IME MANDATARA: Novu vladu čeka pet strašnih izazova, budući premijer će biti na mukama
U Nemanjinoj će morati da rešavaju probleme u sasvim novim okolnostima
Srpska napredna stranka (SNS), koja ima apsolutnu većinu u parlamentu, za ponedeljak je zakazala sednicu Predsedništva partije, što bi trebalo da bude jedan od najkonkretnijih koraka ka sastavljanju nove vlade. Predsednik Srbije i lider SNS Aleksandar Vučić najavio je ranije da će o svom predlogu za mandatara razgovarati sa stranačkim kolegama, a tokom ove nedelje njegovo ime bi trebalo da bude i saopšteno javnosti.
ŠTA SE DEŠAVALO UOČI DANA KADA JE "BEOGRAD GOREO"? Nezadovoljstvo ujedinjenog naroda i veliki pad Slobodana Miloševića
VUČIĆ ZA "KLAJNE CAJTUNG": Veliko "ništa" za članstvo u EU, Zapad za Kosovo ponudio samo poniženje
"BIĆE ZNAČAJNIJE PROMENE NEGO ŠTO NEKI OČEKUJU" Vučić bez dlake na jeziku!
Predsednik Vučić saopštiće ime mandatara u ponedeljak u 20 časova, posle sednice vrha stranke.
Nove okolnosti
Budućeg premijera i njegov tim očekuje najmanje pet ključnih izazova, koji će morati da se rešavaju u sasvim novim okolnostima, ocenjuju sagovornici beogradskih medija. Kako ističu, osim jačanja zdravstvenog sistema i borbe s koronavirusom, ili baš zbog toga, nova vlada će najveću odgovornost morati da pokaže u ekonomiji, ali u vrhu liste ključnih zadataka i dalje ostaje spoljna politika.
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže da će vlada, uz ova tri izazova, i u novom mandatu pred sobom imati rešavanje kosovskog pitanja, ali takođe i priliku da stvori okruženje s manje tenzija među političkim akterima.
- Prvi put posle 10 godina suočavamo se s padom BDP i ogromna je odgovornost na ljudima kojima će biti povereno da se brinu o ekonomiji zemlje. Kosovo, najveće unutrašnje i spoljnopolitičko pitanje, biće sigurno u fokusu, samo je pitanje da li će se pravno obavezujući sporazum pominjati ređe ili češće. Nova vlada će pokazati i kako će Vašingtonski sporazum zaživeti u našoj spoljnoj politici i kakvi odnosi nas čekaju sa EU, s obzirom na to da ćemo godinu najverovatnije završiti bez zatvorenog poglavlja. Vlada će pred sobom imati i jedno čisto političko pitanje, a to je kako spustiti tenzije između ključnih političkih aktera i naredne izbore dočekati u okruženju bez ovoliko polarizacije - ocenjuje Klačar.
Ne menjamo kurs
Direktor Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović napominje da će diplomatske aktivnosti i kurs Srbije umnogome zavisiti i od američkih predsedničkih izbora, ali i od stanja u EU.
- Posebno će zavisiti od ocena u predstojećem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije. U tom kontekstu pojaviće se puno izazova, pre svega oko poglavlja 23 i 24, potom u vezi s dijalogom s Prištinom i, naravno, zbog nedovoljne usaglašenosti spoljne politike Srbije sa EU. Kad je u pitanju vojna neutralnost, treba napomenuti da nikakvih pritisaka za ulazak u NATO zapravo nema, iako se to često misli. Ali to ne znači da će se sa Zapada blagonaklono gledati na nabavku vojne opreme iz Rusije ili Kine - objašnjava Đukanović.