ВУЧИЋ САОПШТАВА ИМЕ МАНДАТАРА: Нову владу чека пет страшних изазова, будући премијер ће бити на мукама
У Немањиној ће морати да решавају проблеме у сасвим новим околностима
Српска напредна странка (СНС), која има апсолутну већину у парламенту, за понедељак је заказала седницу Председништва партије, што би требало да буде један од најконкретнијих корака ка састављању нове владе. Председник Србије и лидер СНС Александар Вучић најавио је раније да ће о свом предлогу за мандатара разговарати са страначким колегама, а током ове недеље његово име би требало да буде и саопштено јавности.
ШТА СЕ ДЕШАВАЛО УОЧИ ДАНА КАДА ЈЕ "БЕОГРАД ГОРЕО"? Незадовољство уједињеног народа и велики пад Слободана Милошевића
ВУЧИЋ ЗА "КЛАЈНЕ ЦАЈТУНГ": Велико "ништа" за чланство у ЕУ, Запад за Косово понудио само понижење
"БИЋЕ ЗНАЧАЈНИЈЕ ПРОМЕНЕ НЕГО ШТО НЕКИ ОЧЕКУЈУ" Вучић без длаке на језику!
Председник Вучић саопштиће име мандатара у понедељак у 20 часова, после седнице врха странке.
Нове околности
Будућег премијера и његов тим очекује најмање пет кључних изазова, који ће морати да се решавају у сасвим новим околностима, оцењују саговорници београдских медија. Како истичу, осим јачања здравственог система и борбе с коронавирусом, или баш због тога, нова влада ће највећу одговорност морати да покаже у економији, али у врху листе кључних задатака и даље остаје спољна политика.
Извршни директор Цесида Бојан Клачар каже да ће влада, уз ова три изазова, и у новом мандату пред собом имати решавање косовског питања, али такође и прилику да створи окружење с мање тензија међу политичким актерима.
- Први пут после 10 година суочавамо се с падом БДП и огромна је одговорност на људима којима ће бити поверено да се брину о економији земље. Косово, највеће унутрашње и спољнополитичко питање, биће сигурно у фокусу, само је питање да ли ће се правно обавезујући споразум помињати ређе или чешће. Нова влада ће показати и како ће Вашингтонски споразум заживети у нашој спољној политици и какви односи нас чекају са ЕУ, с обзиром на то да ћемо годину највероватније завршити без затвореног поглавља. Влада ће пред собом имати и једно чисто политичко питање, а то је како спустити тензије између кључних политичких актера и наредне изборе дочекати у окружењу без оволико поларизације - оцењује Клачар.
Не мењамо курс
Директор Центра за спољну политику Драган Ђукановић напомиње да ће дипломатске активности и курс Србије умногоме зависити и од америчких председничких избора, али и од стања у ЕУ.
- Посебно ће зависити од оцена у предстојећем извештају Европске комисије о напретку Србије. У том контексту појавиће се пуно изазова, пре свега око поглавља 23 и 24, потом у вези с дијалогом с Приштином и, наравно, због недовољне усаглашености спољне политике Србије са ЕУ. Кад је у питању војна неутралност, треба напоменути да никаквих притисака за улазак у НАТО заправо нема, иако се то често мисли. Али то не значи да ће се са Запада благонаклоно гледати на набавку војне опреме из Русије или Кине - објашњава Ђукановић.