Važno obaveštenje za sve građane: U Srbiji zabranjena prodaja OVOG leka!
Ovaj lek se više ne može naći u apotekama
U Srbiji je od 1. avgusta zabranjen promet leka "amizol", a od snabdevača koji je neregularno obezbedio ovaj antidepresiv oduzete su sve količine leka od 10 i 25 miligrama.
SRBIJA PRED OPASNOM EPIDEMIJOM! Deca u VRTIĆIMA su NAJUGROŽENIJA!
Srbija ne pamti ovakve vrućine: Danas i do 39 stepeni, opet nas čekaju TROPSKE NOĆI
U postupku provere ustanovljeno je i da proizvođač naveden na kutiji ovog leka zapravo nije u svojim pogonima proizveo sporne serije "amizola"
Iako zvanično nije u prometu, po diskusijama na forumima zaključuje se da ovde ima onih koji su iz neregularnih kanala nabavili "amizol". Oni na društvenim mrežama razmenjuju informacije o načinu upotrebe, kao i svoja iskkustva tokom korišćenja ovog leka.
Inspektori Ministarstva unutrašnjih poslova oduzeli su sporni lek od fizičkog lica. Reč je o "amizolu" od 25 miligrama u pakovanjima po 30 tableta serije GB8113 sa rokom upotrebe do septembra 2021. godine, za koji je kao proizvođač naveden "Lek" Ljubljana, i o istom leku u dozi od 10 miligarama u pakovanju od 100 fiolm tableta iz serije GN 8626 sa rokom upotrebe do januara 2021. godine, na kojem je označen isti proizvođač. U oba pakovanja lek je obeležen na stranom jeziku.
Z ovaj lek Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije nije izdala dozvolu da se može naći u prometu.
- Pošto navedeni lekovi nisu proizveden kod proizvođača koji je naveden na pakovanju leka i taj proizvođač nema podatke o serijama navedenih lekova, dalje, s obzirom na to da za njih nije izdata dozvola za lek, odnosno nisu registrovani na teritoriji Republike Srbije, nemaju dokaz o kontroli kvaliteta, nisu obleženi u skladu sa odredbama Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima, njihov promet je zabranje na teritoriji Srbije - kažu u Ministarstvu zdravlja. - Obaveštene su sve institucije čija je nadležnost borba protiv lažnih lekova i drugih sličnih krivičnih dela.
Struka procenjuje da je oko 10 odsto lekova na našem tržištu falsifikovano. Tako je i u ostalim zemljama u regionu, dok je u zemljama u razvoju u prometu oko 30 odsto falsifikata.