ZASTRAŠUJUĆI PODACI: Srbija prva u Evropi po broju dece obolele od raka!
Briga o bivšim pacijentima i njihovom zdravlju u godinama posle lečenja je jednako važna kao i lečenje
Međunarodni dan dece obolele od raka obeležava se sutra, a Srbija je prva u Evropi po broju dece obolele od raka.
Dečiji rak je jedan od najčešćih uzroka smrtnosti dece, a po istraživanjima IARC (The International Agency for Researć on Cancer - www.iarc.fr) iz 2015. broj obolelih je u porastu.
POMOZIMO DESPOTU: Humanitarni koncert za obolelog "dečaka leptira"
Od sedamdesetih godina prošlog veka je taj broj, globalno za decu od 0-14 godina, porastao sa 165.000 na 215.000, a za tinejdžere od 15-19 godina, godišnje je broj novodijagnostikovanih 85.000.
- Verovatnoća da dobiješ na lutriji je 1 u 175 miliona, verovatnoća da dete dobije rak je 1 u 285 - saopštilo je Udruženje izlečenih pacijenata "Mladica".
Pretpostavlja se da je taj broj i veći, jer mnoge zemlje, kao što je naša, nemaju registar za rak koji prati ovu populaciju. Srbija je prva u Evropi po broju dece sa rakom.
- Dečiji rak je manje učestao nego rak kod odraslih. Stopa preživljavanja je veća kod dece nego kod odraslih. U razvijenim zemljama stopa preživljavanja je 84 odsto. U Srbiji je oko 70 odsto. Veća stopa preživljavanja „je po visokoj ceni“, jer ostaju posledice lečenja - navodi se u saopštenju "Mladica".
NE MOGU DA JEDEM, KAD ZNAM DA DECA NEMAJU: Nenad je završio na VMA, nije jeo 6 dana!
Iz tog udruženja pozivaju sve na edukaciju i stvaranje uslova koji će značiti: Ranu dijagnostiku, lečenje i dugoročno praćenje posledica lečenja.
Briga o bivšim pacijentima i njihovom zdravlju u godinama posle lečenja je jednako važna kao i lečenje.
Po evropskom strateškom planu za decu i tinejdžere sa rakom se ove dve stvari izjednačavaju, jer 95 odsto izlečenih ima neku dugoročnu posledicu (problemi sa srcem, sterilitet, pojava sekundarnog maligniteta