ЗАСТРАШУЈУЋИ ПОДАЦИ: Србија прва у Европи по броју деце оболеле од рака!
Брига о бившим пацијентима и њиховом здрављу у годинама после лечења је једнако важна као и лечење
Међународни дан деце оболеле од рака обележава се сутра, а Србија је прва у Европи по броју деце оболеле од рака.
Дечији рак је један од најчешћих узрока смртности деце, а по истраживањима ИАРЦ (The Интернатионал Agency фор Ресеарћ он Цанцер - www.iarc.fr) из 2015. број оболелих је у порасту.
ПОМОЗИМО ДЕСПОТУ: Хуманитарни концерт за оболелог "дечака лептира"
Од седамдесетих година прошлог века је тај број, глобално за децу од 0-14 година, порастао са 165.000 на 215.000, а за тинејџере од 15-19 година, годишње је број новодијагностикованих 85.000.
- Вероватноћа да добијеш на лутрији је 1 у 175 милиона, вероватноћа да дете добије рак је 1 у 285 - саопштило је Удружење излечених пацијената "Младица".
Претпоставља се да је тај број и већи, јер многе земље, као што је наша, немају регистар за рак који прати ову популацију. Србија је прва у Европи по броју деце са раком.
- Дечији рак је мање учестао него рак код одраслих. Стопа преживљавања је већа код деце него код одраслих. У развијеним земљама стопа преживљавања је 84 одсто. У Србији је око 70 одсто. Већа стопа преживљавања „је по високој цени“, јер остају последице лечења - наводи се у саопштењу "Младица".
НЕ МОГУ ДА ЈЕДЕМ, КАД ЗНАМ ДА ДЕЦА НЕМАЈУ: Ненад је завршио на ВМА, није јео 6 дана!
Из тог удружења позивају све на едукацију и стварање услова који ће значити: Рану дијагностику, лечење и дугорочно праћење последица лечења.
Брига о бившим пацијентима и њиховом здрављу у годинама после лечења је једнако важна као и лечење.
По европском стратешком плану за децу и тинејџере са раком се ове две ствари изједначавају, јер 95 одсто излечених има неку дугорочну последицу (проблеми са срцем, стерилитет, појава секундарног малигнитета