Ovo je NAJMOĆNIJE ORUŽJE predsednika Republike Srbije
Ovaj institut bio je žestoko kritikovan, a Ustavom iz 2006. godine je dodatno osnažen
Institut suspenzivnog veta uveden je Ustavom 1990. godine i bio je ograničen na sedam dana, a po kome predsednik Republike može - bez obrazloženja - da vrati zakon usvojen od strane Narodne skupštine na ponovno razmatranje.
BIRA SE NA PET GODINA I PREDSTAVLJA REPUBLIKU SRBIJU: Ovo su SVE OBAVEZE predsednika u našoj zemlji
Ovaj institut bio je žestoko kritikovan, a Ustavom iz 2006. godine je dodatno osnažen.
Predsednik je dužan da u roku od najkasnije 15 dana od dana izglasavanja zakona, odnosno najkasnije u roku od sedam dana ako je zakon donet po hitnom postupku, donese ukaz o proglašenju zakona ili da zakon, uz pismeno obrazloženje, vrati Narodnoj skupštini na ponovo odlučivanje.
Ova ustavna odredba ne utvrđuje razloge zbog kojih predsednik Republike može privremeno da obustavi stupanje zakona na snagu, ali je to učinjeno Zakonom o predsedniku Republike.
Naime, on propisuje da predsednik Republike može vratiti Narodnoj skupštini izglasani zakon na ponovno odlučivanje u nekoliko slučajeva:
ako smatra da nije u skladu sa Ustavom
ako smatra da je u suprotnosti sa potvrđenim međunarodnim ugovorima
ako smatra da je u suprotnosti sa opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava
ako smatra da pri donošenju zakona nije poštovana procedura propisana za donošenje zakona
ako smatra da zakon ne određuje neku oblast na odgovarajući način
Iako je ovo širok spektar uslovljavanja korišćenja suspenzivnog veta, skoro je zakonski i nepotreban, on u stvari upozorava da predsednik mora imati obrazloženje zašto zakon vraća skupštini na ponovno razmatranje.
BIRA SE NA PET GODINA I PREDSTAVLJA REPUBLIKU SRBIJU: Ovo su SVE OBAVEZE predsednika u našoj zemlji
Zakon je izričito propisao da predsednik ne može da vrati na ponovno odlučivanje zakon koji su građani potvrdili na referendumu, bilo pre ili posle donošenja.
Ukoliko je predsednik zakon vratio na ponovno odlučivanje, zakon se izglasava većinom od ukupnog broja poslanika.
Za kraj je važno istaći da je sasvim moguće da u realnosti nastane situacija da Skupština odluči da ne glasa o primedbama predsednika Republike i da zakon ponovo prosledi na njegovo proglašavanje.
Ovako glasi ZAKLETVA predsednika Srbije (VIDEO)
Predsednik je dužan da proglasi ponovo izglasan zakon. Ukoliko on ne donese ukaz o proglašenju zakona u Ustavom predviđenom roku, zakon će ukazom proglasiti predsednik Narodne skupštine.