OVA DVA KANDIDATA SU U TRCI ZA PREMIJERA: Jednom su šanse VEĆE, a evo koji će biti glavni cilj nove Vlade
Konstitutivna sednica Skupštine Srbije se očekuje krajem jula ili početkom avgusta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić započeo je danas konsultacije za izbor mandatara i sastav nove Vlade Srbije čije se formiranje tek očekuje, a prema izjavi šefa države u igri za predsednika Vlade Srbije su četiri kandidata od kojih su dva, kako se može protumačiti, dosadašnja premijerka Ana Brnabić i ministar finansija Siniša Mali.
POČELE KONSULTACIJE NA ANDRIĆEVOM VENCU: Prvi stigli predstavnici manjina
U OVA MINISTARSTVA DOLAZE NOVI LJUDI? Otkriveno koje promene će biti ključne u novoj Vladi Srbije
ŠEŠELJ PREMIJER ILI MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA! Visoki funkcioner SNS izneo predlog
Anu Brnabić i Sinišu Malog je i javnost prepoznala kao moguće kandidate za premijere i već neko vreme se spekuliše da bi upravo neko od njih mogao da se nađe na čelu izvršne vlasti sa sedištem u Nemanjinoj 11.
Javnost je od predsednika stranke koja je osvojila najviše glasova na izborima čula i da će veliki broj ministara biti zamenjen novim, a imajući u vidu dosadašnje iskustvo, ne može se isključiti mogućnost da među članovima vlade bude i onih koji nisu stranački aktivni, odnosno koji su prepoznati kao eskperti u svojim oblastima.
To ne bi iznenadilo ni direktora Agencije za istraživanje javnog mnjenja "Faktor plus" Vladimira Pejića koji je rekao da ne zna šta bi ga više iznenadilo budući da su se u medijima do sada pominjale razne opcije.
- Što se tiče Ane Brnabić i Siniše Malog oni su najčešće pominjani kao favoriti još pre izbora, a posebno posle izbora. Po mom mišljenju oni imaju najveće šanse, a pogotovo Ana Brnabić - ocenio je Pejić, ali i podsetio da je predsednik Vučić sklon i iznenađenjima, međutim, kako kaže, glavni kandidati po onome što se moglo čuti sinoć su Brnabić i Mali.
Upitan da li očekuje tzv. ekspertsku vladu, odnosno da bude sastavljena od ljudi koji nisu stranački aktivni, Pejić je mišljenja da će vlada ipak biti politička što je, kaže, i logično imajući u vidu da su naprednjaci osvojili 50 odsto poslanika plus tu su i koalicioni partneri.
- Za očekivati je da imamo i ljude koji nisu stranački aktivni. To je bio manir Vučića i u ranijim vladama. Svojevremeno je Ana Brnabić na poziciju ministra, a kasnije i predsednice Vlade došla sa pozicije eksperta i taj trend će se verovatno nastaviti - rekao je Pejić i dodao da su pogodne oblasti za to evropske integracije, zaštita životne sredine, ljudska i manjinska prava.
Ponovio je da očekuje eksperte, ali i da će vlada, kao i njen program biti politički, te da će, po njegovom mišljenju imati četiri cilja:
- Očekujem vladu kontinuiteta. Ne verujem da će biti nekih većih korekcija u politici. Nova vlada i sam Vučić će nastaviti politiku balansiranja između istoka i zapada, očuvanja interesa građana Srbije, Srba na KiM i u dijaspori, nastavak rasta ekonomije i saniranje negativnih posledica usled različitih svetskih kriza - rekao je Pejić.
Na pitanje da li očekuje da evropske interagcije budu među prioritetima, Pejić kaže da se to može posmatrati u sklopu vođenja izbalansirane politike, međutim, veruje i da je neupitna odluka da se ide ka EU.
Kada je reč o budućem parlamentu i delovanju opozicije, Pejić ističe da će opozicioni predstavnici sada imati priliku da promovišu svoje ideje i politiku, kao i da kritikuju vlast.
- Ako će samo kritikovati to će biti slično kao i do sada. Ja bih im preporučio da promovišu druga rešenja, da građani vide šta je alternativa vlasti. Sama kritika i konstatovanje nekih problema, objektivnih ili subjektivnih, nije ništa novo za građane - naveo je Pejić.
Smatra da će biti zanimljivo da se vide i međusobni odnosi unutar opozicije jer su u jednom sastavu ušli u parlament, u drugom će delovati, a u trećem će možda izaći kada budu raspisani novi izbori.
- To su sve finese, ali najbolje bi za opoziciju bilo da probaju da pokažu svoja rešenja i politiku - podvukao je Pejić.
Kako je ranije najavljeno, konstitutivna sednica Skupštine Srbije se očekuje krajem jula ili početkom avgusta kada bi trebalo da se potvrde mandati poslanicima i izabere novo skupštinsko rukovodstvo. Posle toga teče rok od 90 dana za formiranje vlade.