ОВА ДВА КАНДИДАТА СУ У ТРЦИ ЗА ПРЕМИЈЕРА: Једном су шансе ВЕЋЕ, а ево који ће бити главни циљ нове Владе
Конститутивна седница Скупштине Србије се очекује крајем јула или почетком августа.
Председник Србије Александар Вучић започео је данас консултације за избор мандатара и састав нове Владе Србије чије се формирање тек очекује, а према изјави шефа државе у игри за председника Владе Србије су четири кандидата од којих су два, како се може протумачити, досадашња премијерка Ана Брнабић и министар финансија Синиша Мали.
ПОЧЕЛЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ НА АНДРИЋЕВОМ ВЕНЦУ: Први стигли представници мањина
У ОВА МИНИСТАРСТВА ДОЛАЗЕ НОВИ ЉУДИ? Откривено које промене ће бити кључне у новој Влади Србије
ШЕШЕЉ ПРЕМИЈЕР ИЛИ МИНИСТАР УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА! Високи функционер СНС изнео предлог
Ану Брнабић и Синишу Малог је и јавност препознала као могуће кандидате за премијере и већ неко време се спекулише да би управо неко од њих могао да се нађе на челу извршне власти са седиштем у Немањиној 11.
Јавност је од председника странке која је освојила највише гласова на изборима чула и да ће велики број министара бити замењен новим, а имајући у виду досадашње искуство, не може се искључити могућност да међу члановима владе буде и оних који нису страначки активни, односно који су препознати као ескперти у својим областима.
То не би изненадило ни директора Агенције за истраживање јавног мњења "Фактор плус" Владимира Пејића који је рекао да не зна шта би га више изненадило будући да су се у медијима до сада помињале разне опције.
- Што се тиче Ане Брнабић и Синише Малог они су најчешће помињани као фаворити још пре избора, а посебно после избора. По мом мишљењу они имају највеће шансе, а поготово Ана Брнабић - оценио је Пејић, али и подсетио да је председник Вучић склон и изненађењима, међутим, како каже, главни кандидати по ономе што се могло чути синоћ су Брнабић и Мали.
Упитан да ли очекује тзв. експертску владу, односно да буде састављена од људи који нису страначки активни, Пејић је мишљења да ће влада ипак бити политичка што је, каже, и логично имајући у виду да су напредњаци освојили 50 одсто посланика плус ту су и коалициони партнери.
- За очекивати је да имамо и људе који нису страначки активни. То је био манир Вучића и у ранијим владама. Својевремено је Ана Брнабић на позицију министра, а касније и председнице Владе дошла са позиције експерта и тај тренд ће се вероватно наставити - рекао је Пејић и додао да су погодне области за то европске интеграције, заштита животне средине, људска и мањинска права.
Поновио је да очекује експерте, али и да ће влада, као и њен програм бити политички, те да ће, по његовом мишљењу имати четири циља:
- Очекујем владу континуитета. Не верујем да ће бити неких већих корекција у политици. Нова влада и сам Вучић ће наставити политику балансирања између истока и запада, очувања интереса грађана Србије, Срба на КиМ и у дијаспори, наставак раста економије и санирање негативних последица услед различитих светских криза - рекао је Пејић.
На питање да ли очекује да европске интерагције буду међу приоритетима, Пејић каже да се то може посматрати у склопу вођења избалансиране политике, међутим, верује и да је неупитна одлука да се иде ка ЕУ.
Када је реч о будућем парламенту и деловању опозиције, Пејић истиче да ће опозициони представници сада имати прилику да промовишу своје идеје и политику, као и да критикују власт.
- Ако ће само критиковати то ће бити слично као и до сада. Ја бих им препоручио да промовишу друга решења, да грађани виде шта је алтернатива власти. Сама критика и констатовање неких проблема, објективних или субјективних, није ништа ново за грађане - навео је Пејић.
Сматра да ће бити занимљиво да се виде и међусобни односи унутар опозиције јер су у једном саставу ушли у парламент, у другом ће деловати, а у трећем ће можда изаћи када буду расписани нови избори.
- То су све финесе, али најбоље би за опозицију било да пробају да покажу своја решења и политику - подвукао је Пејић.
Како је раније најављено, конститутивна седница Скупштине Србије се очекује крајем јула или почетком августа када би требало да се потврде мандати посланицима и изабере ново скупштинско руководство. После тога тече рок од 90 дана за формирање владе.