RIK ODLAŽE OBJAVLJIVANJE REZULTATA: Rok od 96 sati ne može biti ispoštovan iz OVOG razloga
Republička izborna komisija (RIK) ima rok od 96 sati da, od prijema svih zbirnih izveštaja o rezultatima glasanja u lokalnim samoupravama, donese i objavi ukupan izveštaj o rezultatima izbora, odnosno objavi konačne rezultate izbora.
Budući da će na nekoliko biračkih mesta izbori biti ponovljeni, taj rok će biti prolongiran.
VESIĆ OCENIO VUČIĆEV USPEH ISTORIJSKIM "A sad se okrećemo radu za dobrobit građana"
RIK SAOPŠTIO: Uskoro 100 odsto obrađenih glasova - Vučić i SNS ubedljivo vode
POČISTIO KONKURENCIJU Ubedljiva pobeda Vučića u Hrvatskoj
Naime, do večeras, 6. aprila u 20 sati, svi podnosioci izbornih lista, kao i birači, imaju pravo da podnesu zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu.
U RIK-u podsećaju da, u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika, lokalne izborne komisije imaju rok od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta da utvrde zbirne izveštaje o rezultatima glasanja na biračkim mestima na svojoj teritoriji, ali da isti zakon predviđa da se rok pomera u slučaju da se glasanje na nekom biračkom mestu ponavlja.
U tom slučaju, rok od 96 sati računa se od zatvaranja biračkog mesta na kojem se glasanje ponavlja, odnosno od donošenja odluka po pravnim sredstvima koja eventualno budu podneta zbog tog ponovljenog glasanja.
- Imajući u vidu da je određen broj lokalnih izbornih komisija doneo i na veb-prezentaciji RIK-a objavio rešenja kojim je na određenim biračkim mestima poništeno glasanje, jer je konstatovano da se tu ne mogu utvrditi rezultati glasanja, te će ono biti ponovljeno, što, odlaže utvrđivanje rezultata glasanja u tim jedinicama lokalne samouprave - stoji u saopštenju RIK-a.
Samim tim, odlaže se i rok u kojem je Republička izborna komisija dužna da objavi ukupne rezultate izbora.
Imajući u vidu da će se glasanje ponavljati na određenom broju biračkih mesta, o čemu će odluku doneti RIK, u ovom trenutku se ne može utvrditi vreme u kojem će biti utvrđeni i objavljeni ukupni rezultati izbora, kako za poslanike, tako i za predsednika Republike, dodaje se u saopštenju.
Po objavljivanju ukupnog izveštaja o rezultatima izbora, parlamentarnih i predsedničkih, RIK u roku od 10 dana donoši rešenje o dodeli mandata kandidatima za poslanike u novom sazivu parlamenta, sa izborne liste po njihovom redosledu, odnosno izdaje uverenje o izboru za predsednika Republike.
U Srbiji se poslanički mandati dele po Dontovom sistemu najvećih količnika.
Prvu sednicu parlamenta zakazuje predsednik Skupštine još uvek aktuelnog saziva, a ona mora da se održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora.
Na toj, konstitutivnoj sednici, potvrđuju se poslanička mesta, a narodni poslanici tada počinju da troše svoj četvorogodišnji mandat.
Prvoj sednici Skupštine, do izbora predsednika, predsedava najstariji poslanik, a u radu mu pomaže po jedan, najmlađi, poslanik sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj poslaničkih mandata i generalni sekretar Narodne skupštine.
Kad je reč o izboru vlade, kandidata za predsednika Vlade Srbije parlamentu predlaže predsednik Republike, nakon što obavi konsultacije sa predstavnicima svih izabranih izbornih lista.
Mandatar za sastav buduće vlade, pred poslanicima obrazlaže svoj program i sastav svog kabineta, a vlada se bira većinom glasova ukupnog broja poslanika.
Rok za izbor vlade je 90 dana od konstituisanja parlamenta, a u suprotnom, skupština se raspušta.
Mandat vlade traje do isteka mandata Skupštine koja ju je izabrala.