ZA DVE GODINE TRI PUTA VIŠE BIRAČA U DIJASPORI: Na OVIM mestima će naši ljudi moći da glasaju U INOSTRANSTVU
Na nedeljnim predsedničkim, vanrednim parlamentarnih i lokalnim izborima biračko pravo moći će da iskoristi čak gotovo tri puta više birača iz dijaspore nego pre dve godine, oko 40.000 državljana Srbije koji žive u inostranstvu.
Za glasanje u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) Srbije u inostranstvu prijavilo se ukupno 39.777 srpskih državljana, dok je pre dve godine bilo njih 13.000. Oni će u nedelju moći da glasaju na 77 biračkih mesta, što je skoro dvostruko veći broj birališta u dijaspori u odnosu na parlamentarne izbore pre dve godine.
Procedura za prijavljivanje podrazumevala je da su svi koji žele da glasaju u inostranstvu, morali da se registruju u nadležnom DKP-u, a biračko mesto otvara se ukoliko se prijavi najmanje 100 glasača.
Šta da radite ako niste dobili poziv za glasanje? Ovo je zvanično saopštenje RIK-a
DETALJAN VODIČ: Šta je zabranjeno na biračkom mestu i kako glasa onaj koji ne može sam da popuni glasački listić?
BITNA INFORMACIJA ZA SVE GRAĐANE SRBIJE: Evo kako da proverite da li ste u biračkom spisku
Primera radi, Austrija je više nego udvostručila broj prijavljenih glasača, koji će moći da glasaju na čak pet otvorenih biračkih mesta, dok je 2020. godine u toj zemlji bilo otvoreno samo jedno biralište.
Veće je interesovanje za glasanje i u Nemačkoj, kao i u Švajcarskoj gde je, na primer, u Cirihu, tri puta povećan broj prijavljenih glasača.
BiH, Nemačka, pa Austrija
Najviše glasača koji će glasati 3. aprila prijavljeno je u BiH, a najmanje u Finskoj.
U Bosni i Hercegovini se prijavilo njih 11. 435, koji će na raspolaganju imati 15 biračkim mesta u federaciji i Republici Srpskoj.
Na drugom mestu je Nemačka sa 7.947 birača, koji će svoje biračko pravo moći da ostvare na sedam birališta, a zatim sledi Austrija sa 3.977 prijavljenih glasača, gde će biti otvoreno pet biračkih mesta.
Najmanje državljana Srbije za glasanje se prijavilo u Finskoj - 115, a zatim u Španiji - 118, Bugarskoj - 125 i Rumuniji - 127, tek toliko da biračko mesto može da bude otvoreno.
Glasaju i "plavi šlemovi"
Zanimljivo je da će i "plavi šlemovi" iz Srbije imati priliku da glasaju u Libanu, gde će u bazi Ujedinjenih nacija biti otvoreno jedno biračko mesto za 136 glasača.
Kada je reč o bivšim jugoslovenskim republikama, u Crnoj Gori glasaće 1.165 ljudi, na pet izbornih mesta, od kojih za tri, Podgorica najpre nije dala odobrenje za glasanje, da bi, ipak, odobrila glasanje i van diplomatsko-konuzlarnih predstavništava, kao što su to učinile i neke zapadne zemlje.
Tako će državljani Srbije u Crnoj Gori moći da glasaju u Ambasadi u Podgorici, Konzulatu u Herceg Novom, kao i u dva udruženja Srba, u Sutomoru i Beranama, te u Opštini u Budvi.
Takođe, 981 državljanin Srbije moći će da glasa na dva biračka mesta u Severnoj Makedoniji, u Sloveniji će 713 građana svoje pravo moći da iskoriti na jednom biralištu u Ljubljani, a u Hrvatskoj će na tri mesta svoj glas iskoristiti 629 birača.