AMERIKA PODRŽALA SRBIJU? Stejt department upozorio na slučaj manastira Visoki Dečani
U izveštaja se citira i saopštenje SPC o tome da je policija u junu bez objašnjenja naredila da se autobus sa srpskim vernicima vrati u Srbiju.
U godišnjem izveštaju o stanju verskih sloboda na Kosovu i Metohiji Stejt department navodi da je ustavni sud u septembru prosledio državnom tužiocu informaciju o tome da vlada stalno odbija da primeni odluku tog suda iz 2016. godine, kojom se SPC priznaje vlasništvo nad zemljištem oko manastira Visoki Dečani.
NOVA PROVOKACIJA! Kosovska policija srpskim sveštenicima i vernicima ZABRANILA ulaz na liturgiju
KRŠENJE SVIH LJUDSKIH PRAVA U LAŽNOJ DRŽAVI: Kurti zabranjuje Srbima pravo na veru i religiju
LAŽNA DRŽAVA SMATRA DA JE UZOR VLADAVINE PRAVA: "Pitajte ih zašto Srbi ne mogu u Crkvu?"
- Kao odgovor na vladino kontinuirano nesprovođenje te odluke i dogovora o radovima na putu iz 2020. godine u Specijalnoj zaštitnoj zoni manastira Visoki Dečani, SPC je u maju prekinula zvaničnu komunikaciju sa vladom - naveo je Stejt department.
U izveštaja se citira i saopštenje SPC o tome da je policija u junu bez objašnjenja naredila da se autobus sa srpskim vernicima vrati u Srbiju, navodi Glas Amerike.
Glas Amerike navodi i da je u aprilu panevropska federacija organizacija civilnog društva za kulturno nasleđe Evropa Nostra uvrstila manastir SPC Visoki Dečani na listu sedam najugroženijih mesta kulturnog nasleđa u Evropi, a što su vladini zvaničnici ocenili kao pristrasnu i netačnu kvalifikaciju. Izveštaj SD sadrži i osvrt na incident iz juna, kada je crnogorski državljanin skandirao "Ubij Albance" na skupu članova SPC na obeležavanju Vidovdana kod spomen obeležja Gazimestan kod Prištine, a Glas Amerike podseća da je sud u Prištini osudio vinovnika tog incidenta na novčanu kaznu umesto na zatvorsku kaznu i zabranio mu ulazak u zemlju na pet godina.
U godišnjem izveštaju Stejt departmenta pominju se i primeri antisemitskih incidenata u Srbiji, kao i primedbe manjih grupa da vlada favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu, ali se ističe rad srpskih vlasti na restituciji imovine zaplenjene tokom Holokausta i izgradnji memorijalnog centra na Starom Sajmištu, uz podsećanje da je sloboda veroispovesti i jednakost svih verskih grupa garantovana Ustavom Srbije.