АМЕРИКА ПОДРЖАЛА СРБИЈУ? Стејт департмент упозорио на случај манастира Високи Дечани
У извештаја се цитира и саопштење СПЦ о томе да је полиција у јуну без објашњења наредила да се аутобус са српским верницима врати у Србију.
У годишњем извештају о стању верских слобода на Косову и Метохији Стејт департмент наводи да је уставни суд у септембру проследио државном тужиоцу информацију о томе да влада стално одбија да примени одлуку тог суда из 2016. године, којом се СПЦ признаје власништво над земљиштем око манастира Високи Дечани.
НОВА ПРОВОКАЦИЈА! Косовска полиција српским свештеницима и верницима ЗАБРАНИЛА улаз на литургију
КРШЕЊЕ СВИХ ЉУДСКИХ ПРАВА У ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ: Курти забрањује Србима право на веру и религију
ЛАЖНА ДРЖАВА СМАТРА ДА ЈЕ УЗОР ВЛАДАВИНЕ ПРАВА: "Питајте их зашто Срби не могу у Цркву?"
- Као одговор на владино континуирано неспровођење те одлуке и договора о радовима на путу из 2020. године у Специјалној заштитној зони манастира Високи Дечани, СПЦ је у мају прекинула званичну комуникацију са владом - навео је Стејт департмент.
У извештаја се цитира и саопштење СПЦ о томе да је полиција у јуну без објашњења наредила да се аутобус са српским верницима врати у Србију, наводи Глас Америке.
Глас Америке наводи и да је у априлу паневропска федерација организација цивилног друштва за културно наслеђе Европа Ностра уврстила манастир СПЦ Високи Дечани на листу седам најугроженијих места културног наслеђа у Европи, а што су владини званичници оценили као пристрасну и нетачну квалификацију. Извештај СД садржи и осврт на инцидент из јуна, када је црногорски држављанин скандирао "Убиј Албанце" на скупу чланова СПЦ на обележавању Видовдана код спомен обележја Газиместан код Приштине, а Глас Америке подсећа да је суд у Приштини осудио виновника тог инцидента на новчану казну уместо на затворску казну и забранио му улазак у земљу на пет година.
У годишњем извештају Стејт департмента помињу се и примери антисемитских инцидената у Србији, као и примедбе мањих група да влада фаворизује Српску православну цркву, али се истиче рад српских власти на реституцији имовине заплењене током Холокауста и изградњи меморијалног центра на Старом Сајмишту, уз подсећање да је слобода вероисповести и једнакост свих верских група гарантована Уставом Србије.