Preokret koji se Amerikancima i Albancima neće dopasti: Snima se film o "Žutoj kući"
Svet će saznati više o albanskim zločinima na Kosovu
Nisu svi Amerikanci arogantni preljubnici kao bivši predsednik SAD Bil Klinton, neostvareni predator kojem je prst stalno bio na okidaču, i koji se nije ustručavao da oružje upotrebljava kako bi nezakonito i nemoralno nametao interese najveće sile sveta diljem planete - ne, ima i onih slobodoljubivh, ili u krajnjoj liniji - pošteni, koji bi da vide obe strane medalje.
I dok je Klinton bombardovao Srbe kako bi na Kosovu pomogao albanskim trgovcima ljudima, organa i droge, dotle američki reditelj Pol Kampf želi da ispriča pravu priču...
VUČIĆ O ULOZI SAD U PREGOVORIMA SA PRIŠTINOM: "Očekujem američki nalet po tom pitanju"
TERORISTA NEZADOVOLJAN RADOM PREMIJERA: Hoti nema pravo da govori u ime Prištine, neću podržavati Vladu
"DA NAM SE TAKVE ŠTETOČINE VIŠE NE PONOVE" Ðurić: Jeremić za Albance heroj, za nas opravdano prezren
Naime, film američkog reditelja Pola Kampfa koji se bavi ilegalnom trgovinom ljudskih organa u takozvanoj "žutoj kući" u Albaniji, dobio je finansijsku podršku Filmskog centra Srbije (FCS) na upravo završenom konkursu za dugometražni igrani film, saznaju "Novosti".
Komisija FCS (Predrag Gaga Antonijević, Igor Bojović, Ivan Karl, Biljana Srbljanović i Jugoslav Pantelić) odabrala je projekat kojim će ova bolna tema za naš narod biti predstavljena na filmu američkog autora i na taj način brojnom gledalištu opisati albanske zločine koji su se dešavali u "žutoj kući". Odluku komisije, kako saznajemo, podržao je i Upravni odbor FCS.
Reditelj, scenarista i producent Pol Kampf u prošlosti je radio sa velikim glumačkim imenima, poput Lorensa Fišburna (Imprisoned), a za "Novosti" je u ranijem intervjuu otkrio da je film, radnog naslova "Žetva", zasnovan na romanu Veselina Dželetovića "Srpsko srce Johanovo". U pitanju je istinita priča o bogatom Nemcu kome je presađeno srce srpske žrtve u "žutoj kući". On posle transplantacije počinje da sanja nepoznate predele, ljude i plavookog dečaka, a potom odlazi na Kosovo u potrazi za odgovorima.
- Na putu od Los Anđelesa do San Franciska u avionu sam na Kindle servisu pronašao Dželetovićevu knjigu. Bio je to veoma loš prevod, ali, čak i takva, ova priča me je osvojila - prisetio se Kampf, a potom, pripremajući se za pisanje scenarija, počeo da čita novinske članke, intervjue, da gleda dokumentarce...
Prosečnom Amerikancu priča o Srbiji, Kosovu i Albaniji je i nepoznata i komplikovana, ali Kampf smatra da je dobro za film što progovara sa pozicije nekoga sa strane, nekoga bez predrasuda, koga ne mogu optužiti da je pristrasan.
- Nameravam da ispričam činjenice o onome što se desilo, ali i da pitam gde je bio NATO, gde Rusija, a gde Amerika dok se to dešavalo. Zašto nismo reagovali - rekao nam je tada Kampf.
Ko je sve dobio podršku FCS-a?
Na istom konkursu za dugometražne filmove, komisija FCS finansijski je podržala i nova ostvarenja mladih reditelja Nikole Ljuce i Luke Bursaća, iza kojih su uspešni debitantski filmovi "Vlažnost" i "Afterparti".
Podršku FCS dobio je i film Miroslava Lekića, biografska priča o prvoj "Zvezdinoj zvezdi", fudbaleru Rajku Mitiću, po kojem i naš najveći stadion nosi ime.
Komisija je novac dodelila i debitantskom ostvarenju Nedeljka Kovačića "Vera", zasnovanom na istinitoj priči o Veri Pešić (1919-1944), špijunki iz Drugog svetskog rata, koju su neki nazivali i "srpska Mata Hari". Osim režije, Kovačić je i napisao scenario za film o mladoj ženi iz Leskovca koja je sa samo 19 godina došla u Beograd i vrlo brzo postala četvorostruki tajni agent.