Преокрет који се Американцима и Албанцима неће допасти: Снима се филм о "Жутој кући"
Свет ће сазнати више о албанским злочинима на Косову
Нису сви Американци арогантни прељубници као бивши председник САД Бил Клинтон, неостварени предатор којем је прст стално био на окидачу, и који се није устручавао да оружје употребљава како би незаконито и неморално наметао интересе највеће силе света диљем планете - не, има и оних слободољубивх, или у крајњој линији - поштени, који би да виде обе стране медаље.
И док је Клинтон бомбардовао Србе како би на Косову помогао албанским трговцима људима, органа и дроге, дотле амерички редитељ Пол Кампф жели да исприча праву причу...
ВУЧИЋ О УЛОЗИ САД У ПРЕГОВОРИМА СА ПРИШТИНОМ: "Очекујем амерички налет по том питању"
ТЕРОРИСТА НЕЗАДОВОЉАН РАДОМ ПРЕМИЈЕРА: Хоти нема право да говори у име Приштине, нећу подржавати Владу
"ДА НАМ СЕ ТАКВЕ ШТЕТОЧИНЕ ВИШЕ НЕ ПОНОВЕ" Ђурић: Јеремић за Албанце херој, за нас оправдано презрен
Наиме, филм америчког редитеља Пола Кампфа који се бави илегалном трговином људских органа у такозваној "жутој кући" у Албанији, добио је финансијску подршку Филмског центра Србије (ФЦС) на управо завршеном конкурсу за дугометражни играни филм, сазнају "Новости".
Комисија ФЦС (Предраг Гага Антонијевић, Игор Бојовић, Иван Карл, Биљана Србљановић и Југослав Пантелић) одабрала је пројекат којим ће ова болна тема за наш народ бити представљена на филму америчког аутора и на тај начин бројном гледалишту описати албанске злочине који су се дешавали у "жутој кући". Одлуку комисије, како сазнајемо, подржао је и Управни одбор ФЦС.
Редитељ, сценариста и продуцент Пол Кампф у прошлости је радио са великим глумачким именима, попут Лоренса Фишбурна (Имприсонед), а за "Новости" је у ранијем интервјуу открио да је филм, радног наслова "Жетва", заснован на роману Веселина Џелетовића "Српско срце Јоханово". У питању је истинита прича о богатом Немцу коме је пресађено срце српске жртве у "жутој кући". Он после трансплантације почиње да сања непознате пределе, људе и плавооког дечака, а потом одлази на Косово у потрази за одговорима.
- На путу од Лос Анђелеса до Сан Франциска у авиону сам на Киндле сервису пронашао Џелетовићеву књигу. Био је то веома лош превод, али, чак и таква, ова прича ме је освојила - присетио се Кампф, а потом, припремајући се за писање сценарија, почео да чита новинске чланке, интервјуе, да гледа документарце...
Просечном Американцу прича о Србији, Косову и Албанији је и непозната и компликована, али Кампф сматра да је добро за филм што проговара са позиције некога са стране, некога без предрасуда, кога не могу оптужити да је пристрасан.
- Намеравам да испричам чињенице о ономе што се десило, али и да питам где је био НАТО, где Русија, а где Америка док се то дешавало. Зашто нисмо реаговали - рекао нам је тада Кампф.
Ко је све добио подршку ФЦС-а?
На истом конкурсу за дугометражне филмове, комисија ФЦС финансијски је подржала и нова остварења младих редитеља Николе Љуце и Луке Бурсаћа, иза којих су успешни дебитантски филмови "Влажност" и "Афтерпарти".
Подршку ФЦС добио је и филм Мирослава Лекића, биографска прича о првој "Звездиној звезди", фудбалеру Рајку Митићу, по којем и наш највећи стадион носи име.
Комисија је новац доделила и дебитантском остварењу Недељка Ковачића "Вера", заснованом на истинитој причи о Вери Пешић (1919-1944), шпијунки из Другог светског рата, коју су неки називали и "српска Мата Хари". Осим режије, Ковачић је и написао сценарио за филм о младој жени из Лесковца која је са само 19 година дошла у Београд и врло брзо постала четвороструки тајни агент.