BEOGRAD NE SEDI SKRŠTENIH RUKU! Vučić ima spreman odgovor na Kurtijeve BAJRAKTARE: U Srbiju stižu DVA TIPA MOĆNOG ORUŽJA
Opasno oružje stiglo je u Prištinu, ali Srbija nije bez odgovora.
Juče su u lažnu državu Kosovo stigle bespilotne letelice TB-2 poznatije kao i dronovi bajraktari, koje je Priština kupila od Turske, koja je inače i njihov najveći vojni donator.
Upravo zbog toga, Beograd je odlučio da vojno ne sarađuje sa Ankarom, jer su glavni snabdevači oružjem nepostojeće države.
Kako je tzv. premijer Aljbin Kurti naveo na Fejsbuku, veličina vojske se povećala za 80% u dve godine vladavine.
OVA DRŽAVA NAJVIŠE NAORUŽAVA PRIŠTINU, NIJE ČLANICA EU! Vučić otkrio: Nećemo sa njima da sarađujemo!
ERDOGAN POSLAO KURTIJU OPASNO ORUŽJE: Bespilotne letelice stigle u lažnu državu (FOTO)
KURTI OPET FANTAZIRA: Izneo novu teoriju o napadu na njega u skupštini lažne države!
- U arsenal naše vojske dodali smo bespilotne letelice Bajraktar TB-2 koje smo kao vlada kupili od Turske. Za dve godine vladavine povećali smo broj vojnika za preko 80 odsto, a budžet za vojsku za preko 100 odsto. Kosovo je sada bezbednije nego uvek ponosno - napisao je Kurti.
Međutim, Srbija ne sedi skrštenih ruku i na vreme je znala za ovaj potez Prištine. Kako je ranije najavio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, u Srbiju stižu dva tipa bespilotnih letelica koje će predstavljati snažan odgovor u slučaju da Priština pokuša da ugrozi naš narod u južnoj srpskoj pokrajini.
U pitanju su moderni kineski dronovi CH-95, sa dobrom rušilačkom snagom i eksplozivnom moći, a za samo nekoliko meseci stiže u zemlju i blizu hiljadu dronova kamikaza sa Bliskog istoka.
- Ti "bajraktari", kada ih podignu, imaju termovizijsku vidljivost 40 kilometara noću i 60 kilometara danju, i mi sada moramo da budemo oprezni po raznim pitanjima. I znamo šta radimo, ali moramo da imamo adekvatna sredstva ako naš narod bude ugrožen, da reagujemo. Time se ozbiljno bavimo - rekao nedavno Vučić dodajući da to nisu "priče i bajke", jer se svet promenio, i Srbija mora da bude oprezna i da vodi računa o svemu.
- A, sve to da bismo odvratili eventualnog agresora - rekao je Vučić.
Bajraktar (TB-2)
Dron TB2, koji proizvodi kompanija Bajraktar, jedan je od dva ključna naoružana drona koje proizvodi Turska (drugi je Anka, koji pravi Turska zračno-svemirska industrija).
Sam "Bajraktar TB-2" spada u grupu MALIH letelica (Medium Altitude Long Endurance), što znači da je projektovan sa fokusom na dužinu leta i najveću moguću razornu moć na metu.
Zbog toga "Bajraktar" leti na srednjim visinama do sedam kilometara.
Poboljšana verzija ove bespilotne letelice, ima EOC mogućnosti (Poboljšani operativni plafon, poboljšane operativne mogućnosti), sa maksimalnim dometom od skoro 400 kilometara, u zavisnosti od vrste terena, visine i tipa oružja koje nosi.
To je uslovljeno dometom komunikacije sa baznom stanicom, koji iznosi oko 300 kilometara, opet uslovljen tipom terena, kao i vremenskim uslovima.
S obzirom da dron ima jedan, centralno montiran "Rotak 912-iS" motor, sa propelerom promenljive geometrije, omogućava mu letenje po jakom bočnom vetru i lošim vremenskim uslovima (kiša, sneg).
Ovo je takođe velika prednost u odnosu na slične dronove drugih proizvođača, jer većina njih nije u stanju da leti bez komunikacije sa baznom stanicom.
Bajraktar poseduje i MSC softver za kontrolu leta, a u slučaju gubitka veze sa komandnom stanicom, dron sam nastavlja unapred programiranu misiju, a zatim se vraća na aerodrom sa kojeg je poleteo.
Sam sistem upravljanja je trostruki, što znači da sama bazna stanica i kompjuteri u njoj mogu samostalno da vode letelicu, čak i bez prisustva ljudi.
Dalje, kontrolni uređaji na avionu imaju sistem „samoprovere” u odnosu na programiranu putanju i misiju, pa su otporni na elektronsko ometanje sa zemlje ili iz vazduha.
Bajraktar TB-2" koji se trenutno proizvodi ima dodatni sistem fuzije senzora, koji omogućava da avion "bude svestan" svog okruženja i situacije na bojnom polju, koristeći kombinaciju informacija sa više senzora, i navođenje preko GPS-a satelit.
Kamikaza (Shahed-136)
Reč je o iranskim letelicama tipa Shahed-136 koje su dobile rusku oznaku Geranj-2.
Još uvek se vodi polemika kakva je to bespilotna letelica, da li je u pitanju dron-kamikaza, na zapadu je takav sistem poznat i pod terminom loitering munition, a postoje ocene da se radi i o ‘‘mini‘‘ krstarećoj raketi (iako to nije raketa jer nema raketni motor).
Iranska bespilotna letelica nema optoelektronski sistem koji je karakterističan za dronove-kamikaze (samim tim ne može da se koristi za određene pokretne i nepokretne ciljeve), da ima inercijalni navigacijski sistem putem koga se navodi uz moguću korekciju putem satelitske navigacije, da je dužina letelice je 3,5 m, razmah krila 2,5 m, masa letelice je oko 200 kg, za masu bojeve glave (navodi se da je visokoeksplozivna parčadna) postoje oprečne informacije, negde se navodi da njena masa iznosi 30 do 50 kg, a negde da je svega 15 kg.
Od ostalih taktičko-tehničkih karakteristika se navodi da je krstareća brzina 185 km/h, vrhunac leta 60 do 4.000 m, da je letelica izrađena od kompozitnih materijala, da ima mali radarski i infracrveni odraz što otežava njeno otkrivanje, kao da je zbog malih dimenzija i male visine leta nije baš tako lako oboriti ovu letelicu.
Kada je u pitanju lansiranje, na osnovu dostupnih snimaka, može se videti da se ono postiže uz pomoć koncepta RATO (Rocket Assisted Take Off). Lanser je mobilan, postavljen je obično na kamion što omogućuje brzo napuštanje mesto sa kojeg su letelice lansirane.
Proizvođač letelice je Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA), Shahed-136 se sklapa u vazduhoplovnoj bazi Badr, kod grada Isfahana, gde se nalazi preduzeće Shahed Aviation Industries u kome je letelica konstruisana.
CH-95
CH-95 je kineska izviđačko-borbena bespilotna letelica (dron).
Dužine je 9.05, visine 2.77m, raspon krila 20.5m, a maksimalna visina letenja 5000m, ovaj dron je veliki brat modelu CH-92 koji se nalazi u sastavu Srbije od 2020. godine.
Letelicu proizvodi kineska kompanija Aerospace Long March International.
Proizvodnja letelice je počela 2005. godine, a premijerno je prikazana 2010. godine, dok je usavršena 2015. godine.
Maksimalna težina letelice pri poletanju je 1.1t, i može da ponese 260kg ubojitih sredstava.
Maksimalna brzina letelice je 280km/h, dok je brzina krstarenja 200km/h.
Opremu čini radar sa sintetičkim ovorom (SAR), laserski daljinometar, laserski obeleživač ciljeva, optoelektronska oprema sa infracrvenim sistemom za osmatranje prednje polu sfere (FLIR), a može imati i sistem za protivelektronsko dejstvo, kao i antenu za prenos podataka preko satelita.