AMERIKANCI ŠALJU NOVOG DIPLOMATU U PRIŠTINU: Čovek kog je odlikovao Tači preuzima palicu od ambasadora Kosneta
Novi američki ambasador u Prištini je Džefri Hovenier
Dugogodišnji ambasador SAD u Prištini Filip Kosnet odlazi, a na njegovo mesto stiže zamena za koju može da se kaže i da je "specijalac" za Zapadni Balkan, ali i region jugoistočne Evrope. Njegovo ime je Džefri M. Hovenier, imenovao ga je pre nekoliko dana predsednik SAD Džozef Bajden, i on će uskoro stupiti na dužnost.
SRBIN UHAPŠEN PO POTERNICI UNMIK-a: Priveden u Severnoj Makedoniji
ALARM U BEOGRADU! Stigla poruka iz Prištine: Radimo na tome da pošaljemo vojsku na sever Kosova bez dozvole KFORA!
SKANDAL! LAŽNA DRŽAVA ZAHVALILA KLARKU NA BOMBARDOVANJU SRBIJE: "Kosovo je najveći prijatelj SAD u Evropi"
Na Kosnetovo mesto stiže karijerni diplomata, a u Prištinu dolazi takoreći iz "komšiluka" - Turske, gde je trenutno zamenik šefa misije pri ambasadi Sjedinjenih Država.
Tu je stigao iz Nemačke, iz Berlina, gde je bio v.d. zamenika šefa misije i ministar savetnik za politička pitanja.
Ukratko, Evropa i dešavanja u njoj mu nisu strana.
Međutim, ono što mu je vrlo blisko jesu i ovdašnji prostori, jer gotovo da nema zemlje na Zapadnom Balkanu u čija dešavanja nije bio uključen bar na neki način.
U njegovoj zvaničnoj biografiji navodi se da je, između ostalog, da je službovao i u američkoj misiji u Hrvatskoj, dok se o njemu može pročitati i da je svojevremeno bio odgovoran za Balkan, tačnije bio je glavni američki pregovarač kada je reč o paketu ministarskih dokumenata OEBS-a iz Bukurešta 2001. godine i Sporazumu o stabilnosti prema dejtonskom članu V.
Takođe, predstavljao je SAD u OEBS-u, tačnije u Forum o bezbednosnoj saradnji.
Kumovao je (pomogao), može se pročitati, ponovnom otvaranju Ambasade u Beogradu u decembru 2000. nakon ponovnog uspostavljanja diplomatskih odnosa između SAD i SRJ, a kasnije je bio i na čelu privremene kancelarije ambasade SAD u južnoj Srbiji, čiji je posao bio da nadgleda albansku pobunu u takozvanoj preševskoj dolini. Dakle, Srbija mu nije nepoznanica, naprotiv.
Nakon toga, odlazi u komšiluk, pa je od februara do aprila 2002. godine bio na čelu kancelarije ambasade u Podgorici tokom pregovora EU o rešavanju pitanja crnogoske nezavisnosti.
Ni južna srpska pokrajina mu nije strana, jer je i tamo bio angažovan kao član osoblja specijalnog izaslanika UN za status Kosova.
Kada se pojavila informacija o njegovom imenovanju, prištinski mediji su ovih dana izvestili da ga je 2018. godine tadašnji predsednik privremenih prištinskih institucija Hašim Tači odlikovao povodom desete godišnjice samoproglašenja nezavisnosti Kosova.
U zvaničnoj biografiji piše da je Hovenier služio i u američkoj misiji u Grčkoj, ali i u Panami, Paragvaju i Peruu.
Njegova zaduženja u Vašingtonu uključuju službu direktora za poslove centralne i jugoistočne Evrope u Savetu za nacionalnu bezbednost i u Birou Stejt departmenta za evropska i evroazijska pitanja sa odgovornošću za NATO i centralnoevropska pitanja.
Džefri M. Hovenier magistrirao je na Univerzitetu Džordžtaun i diplomirao na Univerzitetu Brigham.
Govori nemački, grčki, hrvatski i španski jezik. Oženjen je i ima četvoro dece.
Odlazeći ambasador SAD u Prištini čestitao je Hovenieru.
- Čestitam kolegi i prijatelju Džefu Hovenieru na imenovanju za sledećeg američkog ambasadora na Kosovu - napisao je Kosnet na Tviteru.