АМЕРИКАНЦИ ШАЉУ НОВОГ ДИПЛОМАТУ У ПРИШТИНУ: Човек ког је одликовао Тачи преузима палицу од амбасадора Коснета
Нови амерички амбасадор у Приштини је Џефри Ховениер
Дугогодишњи амбасадор САД у Приштини Филип Коснет одлази, а на његово место стиже замена за коју може да се каже и да је "специјалац" за Западни Балкан, али и регион југоисточне Европе. Његово име је Џефри М. Ховениер, именовао га је пре неколико дана председник САД Џозеф Бајден, и он ће ускоро ступити на дужност.
СРБИН УХАПШЕН ПО ПОТЕРНИЦИ УНМИК-а: Приведен у Северној Македонији
АЛАРМ У БЕОГРАДУ! Стигла порука из Приштине: Радимо на томе да пошаљемо војску на север Косова без дозволе КФОРА!
СКАНДАЛ! ЛАЖНА ДРЖАВА ЗАХВАЛИЛА КЛАРКУ НА БОМБАРДОВАЊУ СРБИЈЕ: "Косово је највећи пријатељ САД у Европи"
На Коснетово место стиже каријерни дипломата, а у Приштину долази такорећи из "комшилука" - Турске, где је тренутно заменик шефа мисије при амбасади Сједињених Држава.
Ту је стигао из Немачке, из Берлина, где је био в.д. заменика шефа мисије и министар саветник за политичка питања.
Укратко, Европа и дешавања у њој му нису страна.
Међутим, оно што му је врло блиско јесу и овдашњи простори, јер готово да нема земље на Западном Балкану у чија дешавања није био укључен бар на неки начин.
У његовој званичној биографији наводи се да је, између осталог, да је службовао и у америчкој мисији у Хрватској, док се о њему може прочитати и да је својевремено био одговоран за Балкан, тачније био је главни амерички преговарач када је реч о пакету министарских докумената ОЕБС-а из Букурешта 2001. године и Споразуму о стабилности према дејтонском члану В.
Такође, представљао је САД у ОЕБС-у, тачније у Форум о безбедносној сарадњи.
Кумовао је (помогао), може се прочитати, поновном отварању Амбасаде у Београду у децембру 2000. након поновног успостављања дипломатских односа између САД и СРЈ, а касније је био и на челу привремене канцеларије амбасаде САД у јужној Србији, чији је посао био да надгледа албанску побуну у такозваној прешевској долини. Дакле, Србија му није непознаница, напротив.
Након тога, одлази у комшилук, па је од фебруара до априла 2002. године био на челу канцеларије амбасаде у Подгорици током преговора ЕУ о решавању питања црногоске независности.
Ни јужна српска покрајина му није страна, јер је и тамо био ангажован као члан особља специјалног изасланика УН за статус Косова.
Када се појавила информација о његовом именовању, приштински медији су ових дана известили да га је 2018. године тадашњи председник привремених приштинских институција Хашим Тачи одликовао поводом десете годишњице самопроглашења независности Косова.
У званичној биографији пише да је Ховениер служио и у америчкој мисији у Грчкој, али и у Панами, Парагвају и Перуу.
Његова задужења у Вашингтону укључују службу директора за послове централне и југоисточне Европе у Савету за националну безбедност и у Бироу Стејт департмента за европска и евроазијска питања са одговорношћу за НАТО и централноевропска питања.
Џефри М. Ховениер магистрирао је на Универзитету Џорџтаун и дипломирао на Универзитету Brigham.
Говори немачки, грчки, хрватски и шпански језик. Ожењен је и има четворо деце.
Одлазећи амбасадор САД у Приштини честитао је Ховениеру.
- Честитам колеги и пријатељу Џефу Ховениеру на именовању за следећег америчког амбасадора на Косову - написао је Коснет на Твитеру.