FRUSTRIRANA VJOSA PONOVO PRETI: Radikalni potezi Prištine nakon Makronovog upozorenja
Evropska unija već uvela set mera prema Vladi Kosova
Osmani je izjavila da bi dijalog sa Beogradom bio "mrtav" ako bi došlo do blokade odluke o viznoj liberalizaciji za Kosovo, nakon što je to kao mogućnost nagovestio predsednik Francuske Emanuel Makron.
KRAJ AGONIJE! Oslobođen Srbin kog je kosovska policija privela na Bistričkom mostu
KURTI PADA U SEPTEMBRU?! Albanci se ujedinjuju, započeli pregovori o rušenju vlade u Prištini
BRUTALNO! SPROVEDEN PRED MAJKOM! Ovo je srpski sportista koga je uhapsila TAKOZVANA KOSOVSKA POLICIJA
Ovu izjavu pojedini analitičari to smatraju posledicom frustracije izazvane dugogodišnjim odlaganjem za nosioce kosovskog pasoša, ali i ne isključuju mogućnost da albanski politički lideri u Prištini zaista posegnu za radikalnim potezima ukoliko vize ostanu na snazi i posle 1. januara 2024.
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je da će biti razmotrena vizna politika ukoliko se Beograd i Priština ne budu ponašali odgovorno, a analitičari ocenjuju da je ovo upozorenje pre svega upućeno Kurtijevoj vladi, jer je direktno odgovorna za bezbednosnu i političku krizu na severu u opštinama sa srpskom većinom.
Predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani nije ostala dužna Makronu, već je britko uzvratila da bi stopiranje planirane vizne liberalizacije za Kosovo bio način da se dijalog "ubije zauvek".
U ovom načinu komunikacije Osmani sa francuskim predsednikom opozicione stranke na Kosovu mahom su videle novu konfrontaciju sa "saveznicima", ocenivši da ta izjava šteti poziciji Kosova, ali i da je Kosovo nemoćno da bilo kome preti.
Nije iznenađuje što je Vjosa Osmani komentarisala izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona, njene reči su emotivna reakcija koja je proizvod frustracije izazvane dugogodišnjim odlaganjem vizne liberalizacije za nosioce kosovskog pasoša, ističe Dragiša Mijačić koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35.
Mijačić navodi i da je zbog svojih unutrašnjih problema sa nelegalnim migrantima Francuska dugo godina bila jedan od najvećih protivnika vizne liberalizacije prema nosiocima kosovskog pasoša, ali i protiv daljeg širenja Evropske unije. Otuda, kako kaže, izjava Markrona može da se posmatra dvostruko - kao poruka vlastima u Beogradu i Prištini da moraju da ispune preuzete obaveze, ali i poruka domaćoj javnosti da Francuska i dalje ostaje čvrsta u stavovima i uslovljavanjima vezanim za migracionu politiku i proširenje.
Takođe podseća da je Evropska unija već uvela set mera prema Vladi Kosova.
- Makronova izjava je naročito odjeknula u Prištini jer su građani Kosova dugo čekali na viznu liberalizaciju, gde svaka najava povlačenja ili odlaganja odluke o ukidanju viza izaziva društvene i političke probleme. S tim u vezi ne iznenađuje da je Vjosa Osmani komentarisala izjavu Makrona na način da ona može sahraniti dijalog između Beograda i Prištine.
Ova emotivna reakcija je proizvod frustracije izazvane dugogodišnjim odlaganjem vizne liberalizacije za nosioce kosovskog pasoša, a koja direktno pogađa sve slojeve stanovništva.
Sa druge strane i Makronova izjava se može smatrati proizvodom frustracije neispunjavanja preuzetih obaveza iz francusko-nemačkog sporazuma i nemogućnošću Evropske unije i zemalja Kvinte da ubede Vladu Kosova da primeni Plan u tri tačke za deeskalaciju situacije na severu Kosova i stvori uslove za formiranje Zajednice srpskih opština", ističe Mijačić.
- Ako one ne budu dale konkretne rezultate u narednim nedeljama izvesno je da će se paket sankcija proširiti na druge oblasti, uključujući i mogućnost odlaganja odluke o viznoj liberalizaciji. Ovo poslednje bi bio veliki poraz ne samo za Vladu Kosova već i za kredibilitet Evropske unije, svakako bi izazvalo burne reakcije u kosovskoj javnosti i negativno bi se odrazilo ne samo na dijalog već i na podršku reformskom procesu koji vodi ka članstvu u EU. Međutim, Evropska unija i SAD su jedinstveni u stavu da se francusko-nemački sporazum mora primeniti po svaku cenu, otuda pretnje Makrona treba shvatiti veoma ozbiljno i pristupiti implementaciji obaveza preuzetih u Briselu i Ohridu kako bi se izbegle dalje sankcije i uslovljavanja koja će najviše pogoditi obične građane - kaže Mijačić.
Obustavljanje ili odlaganje procesa vizne liberalizacije moglo da izazove velike probleme, do te mere da bi sadašnji lideri Kosova mogli da preduzmu i korak obustavljanja dijaloga, kaze za Kosovo onlajn, Alen Meta, analitičar.
- Veliko odugovlačenje procesa vizne liberalizacije kroz razne zahteve bilo je potpuno nepravedno prema Kosovu, i tako nešto bi apsolutno negativno i direktno uticalo na građane Kosova. Verujem da bi obustavljanje ili odlaganje procesa liberalizacije moglo da izazove velike probleme, čak do te mere da bi sadašnji lideri Kosova mogli da preduzmu i korak obustavljanja dijaloga - kaže Meta, ali i naglašava da ne veruje da će biti obustave vizne liberalizacije, pa ni prekida dijaloga.
On ocenjuje da cela Evropa, a ne samo Makron, ne želi još jedan sukob na evropskom kontinentu, zbog čega očekuju da nastavak dijaloga bude jedina alternativa.
- Kao posledica toga, očekuje se da će biti pretećih izjava za jednu ili drugu stranu, kako se ne bi upuštale u avanture koje bi ugrozile mirovni proces na Balkanu. Građanima Kosova je, nesumnjivo, teško dugo čekanje na liberalizaciju viza, a obično se 'gađaju' one tačke koje građane najviše uznemiravaju - navodi Meta.