ФРУСТРИРАНА ВЈОСА ПОНОВО ПРЕТИ: Радикални потези Приштине након Макроновог упозорења
Европска унија већ увела сет мера према Влади Косова
Османи је изјавила да би дијалог са Београдом био "мртав" ако би дошло до блокаде одлуке о визној либерализацији за Косово, након што је то као могућност наговестио председник Француске Емануел Макрон.
КРАЈ АГОНИЈЕ! Ослобођен Србин ког је косовска полиција привела на Бистричком мосту
КУРТИ ПАДА У СЕПТЕМБРУ?! Албанци се уједињују, започели преговори о рушењу владе у Приштини
БРУТАЛНО! СПРОВЕДЕН ПРЕД МАЈКОМ! Ово је српски спортиста кога је ухапсила ТАКОЗВАНА КОСОВСКА ПОЛИЦИЈА
Ову изјаву поједини аналитичари то сматрају последицом фрустрације изазване дугогодишњим одлагањем за носиоце косовског пасоша, али и не искључују могућност да албански политички лидери у Приштини заиста посегну за радикалним потезима уколико визе остану на снази и после 1. јануара 2024.
Председник Француске Емануел Макрон изјавио је да ће бити размотрена визна политика уколико се Београд и Приштина не буду понашали одговорно, а аналитичари оцењују да је ово упозорење пре свега упућено Куртијевој влади, јер је директно одговорна за безбедносну и политичку кризу на северу у општинама са српском већином.
Председница тзв. Косова Вјоса Османи није остала дужна Макрону, већ је бритко узвратила да би стопирање планиране визне либерализације за Косово био начин да се дијалог "убије заувек".
У овом начину комуникације Османи са француским председником опозиционе странке на Косову махом су виделе нову конфронтацију са "савезницима", оценивши да та изјава штети позицији Косова, али и да је Косово немоћно да било коме прети.
Није изненађује што је Вјоса Османи коментарисала изјаву француског председника Емануела Макрона, њене речи су емотивна реакција која је производ фрустрације изазване дугогодишњим одлагањем визне либерализације за носиоце косовског пасоша, истиче Драгиша Мијачић координатор Националног конвента о ЕУ за поглавље 35.
Мијачић наводи и да је због својих унутрашњих проблема са нелегалним мигрантима Француска дуго година била један од највећих противника визне либерализације према носиоцима косовског пасоша, али и против даљег ширења Европске уније. Отуда, како каже, изјава Маркрона може да се посматра двоструко - као порука властима у Београду и Приштини да морају да испуне преузете обавезе, али и порука домаћој јавности да Француска и даље остаје чврста у ставовима и условљавањима везаним за миграциону политику и проширење.
Такође подсећа да је Европска унија већ увела сет мера према Влади Косова.
- Макронова изјава је нарочито одјекнула у Приштини јер су грађани Косова дуго чекали на визну либерализацију, где свака најава повлачења или одлагања одлуке о укидању виза изазива друштвене и политичке проблеме. С тим у вези не изненађује да је Вјоса Османи коментарисала изјаву Макрона на начин да она може сахранити дијалог између Београда и Приштине.
Ова емотивна реакција је производ фрустрације изазване дугогодишњим одлагањем визне либерализације за носиоце косовског пасоша, а која директно погађа све слојеве становништва.
Са друге стране и Макронова изјава се може сматрати производом фрустрације неиспуњавања преузетих обавеза из француско-немачког споразума и немогућношћу Европске уније и земаља Квинте да убеде Владу Косова да примени План у три тачке за деескалацију ситуације на северу Косова и створи услове за формирање Заједнице српских општина", истиче Мијачић.
- Ако оне не буду дале конкретне резултате у наредним недељама извесно је да ће се пакет санкција проширити на друге области, укључујући и могућност одлагања одлуке о визној либерализацији. Ово последње би био велики пораз не само за Владу Косова већ и за кредибилитет Европске уније, свакако би изазвало бурне реакције у косовској јавности и негативно би се одразило не само на дијалог већ и на подршку реформском процесу који води ка чланству у ЕУ. Међутим, Европска унија и САД су јединствени у ставу да се француско-немачки споразум мора применити по сваку цену, отуда претње Макрона треба схватити веома озбиљно и приступити имплементацији обавеза преузетих у Бриселу и Охриду како би се избегле даље санкције и условљавања која ће највише погодити обичне грађане - каже Мијачић.
Обустављање или одлагање процеса визне либерализације могло да изазове велике проблеме, до те мере да би садашњи лидери Косова могли да предузму и корак обустављања дијалога, казе за Косово онлајн, Ален Мета, аналитичар.
- Велико одуговлачење процеса визне либерализације кроз разне захтеве било је потпуно неправедно према Косову, и тако нешто би апсолутно негативно и директно утицало на грађане Косова. Верујем да би обустављање или одлагање процеса либерализације могло да изазове велике проблеме, чак до те мере да би садашњи лидери Косова могли да предузму и корак обустављања дијалога - каже Мета, али и наглашава да не верује да ће бити обуставе визне либерализације, па ни прекида дијалога.
Он оцењује да цела Европа, а не само Макрон, не жели још један сукоб на европском континенту, због чега очекују да наставак дијалога буде једина алтернатива.
- Као последица тога, очекује се да ће бити претећих изјава за једну или другу страну, како се не би упуштале у авантуре које би угрозиле мировни процес на Балкану. Грађанима Косова је, несумњиво, тешко дуго чекање на либерализацију виза, а обично се 'гађају' оне тачке које грађане највише узнемиравају - наводи Мета.