GLAVNI KURTIJEV ŠAPTAČ: Ko je Veton Suroi? Odbio Tačijev orden, bio je učesnik Rambujea - Bajden ga napismeno spominje
Ko je Suroi? Šta Srbija može da očekuje od tima u kojem je on? U kom pravcu bi mogao da "pogura" dijalog?
Koga predsednik Amerike Džo Bajden spomene, i to napismeno, taj vrlo brzo ulazi u igru! A baš takav je slučaj sa nekadašnjim učesnikom Rambujea i poznatim publicistom Vetonom Suroiem, koji je imenovan za savetnika pregovaračkog tima Vlade Kosova u dijalogu sa Srbijom.
SPECIJALNA PONUDA od 469€: Dubai i Kipar! Platiš 5, dobiješ 7 noći – platiš 7, dobiješ 9 noći
GRČKA "DIŽE" ODNOSE SA TAKOZVANIM KOSOVOM: Vučić primio zvanično obaveštenje Atine, predsednik odmah reagovao
EPARHIJA RAŠKO-PRIZRENSKA REAGOVALA: Odgovorili su na sramno pismo Kurtija, evo šta su poručili lažnom premijeru
Već neko vreme se po političkim kuloarima šuškalo da je premijer Kosova Aljbin Kurti pozvao Suroia da se vrati na političku scenu. Nagađanja su prerasla u zvaničnu vest, pa je i lično Suroi otkrio da je angažovan u svojstvu "spoljnjeg savetnika za potrebe pregovaračkog procesa".
- To je interaktivni proces koji, kao i svaki postupak savetovanja, ima razmenu mišljenja. Ovde se radi samo o pregovaračkom procesu. Vladi je ponuđen određeni broj ljudi, vlada je tražila određeni broj ljudi, postignut je sporazum i stvoren je ovaj tim - rekao je Suroi.
Odmah je iskoristio priliku da kritikuje bivšeg predsednika Kosova Hašima Tačija, i optužio ga da je "uzurpirao“ pregovarački proces sa Beogradom i naneo štetu Prištini.
To što se Suroi istog momenta obrušio na Tačija nije iznenađenje, imajući u vidu da je pre tri godine odbio orden od njega i kritikovao svaki potez bivšeg lidera OVK. Iznenađenje jeste što se vraća u politiku, ali ne i za one koji su pomno pratili kampanju za predsednika SAD.
Baš tada je, u oktobru 2020, u javnost isplivao dokument “Vizija za odnose sa Albanijom i Kosovom”. Pripisan je Bajdenu, a pažnju je privukla peta rečenica dokumnta, u kojoj je spomenut ni manje ni više nego - Suroi.
"Veton Suroi, bivši kosovski političar i pregovarač o nezavisnosti Kosova, rekao je o gospodinu Bajdenu : On je bio momak u Vašingtonu kojeg smo mogli da pozovemo, čak i ranih devedesetih."
Blizak kosovskoj opoziciji
Ko je Suroi? Šta Srbija može da očekuje od tima u kojem je on? U kom pravcu bi mogao da "pogura" dijalog?
Deo odgovora na ova pitanja već je dao sam Suroi. Ranije je govorio da je "Kosovo nezavisno" a sada je poručio da dijalog mora biti završen "potpunom normalizacijom odnosa Kosova i Srbije, ravnopravnim Kosovom koje živi u miru sa svojim susedima i koje otvara vrata NATO i EU integracijama“.
Otkrio je i da ne gleda blagonaklono na formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), na koju se Priština obavezala Briselskim sporazumom.
- Pokret "Samoopredeljenje" se sa pravom odupro pitanju udruživanja opština sa srpskom većinom, zajedno sa drugim opozicionim strankama - kazao je Suroi.
Toj opoziciji je jako blizak, i nije se libio da to i pokaže pa se na parlamentarnim izborima 2019. i 2020. kada se založio za pobedu Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova.
Učesnik pregovora u Rambujeu
Važi za vodećeg intelektualca na Kosovu, bio je zagovornik mira tokom devedesetih godina i istaknuta ličnost civilnog sektora na Kosovu. U godinama uoči raspada Jugoslavije bio je predsednik druge po snazi političke stranke na Kosovu, Parlamentarne partije.
Utemeljivač je najvećeg dnevnog lista na albanskom Koha Ditore i nezavisne televizije KTV, stranke ORA. Učestvovao je u mirovnim pregovorima u Rambujeu (1999), upravo je on potpiao taj nerealzovani sporazum, a bio je i deo pregovora o statusu Kosova u Beču (2005-2007).
Protivnik razgraničenja
U to vreme, 2004. godine, osnovao je i Reformističku partiju ORA, ali je podneo ostavku na mesto predsednika posle izbornog debakla 2007.
Kosovska štampa pisala je da se nudio 2011. godine predsedniku vlade Hašimu Tačiju za predsednika Kosova, ali je to ostalo u domenu spekulacija. Ono što se javno desilo je da je sedam godina kasnije odbio orden od Tačija, uz obrazloženje da je naneo veliku štetu Kosovu.
Ni kasnije ga nije štedeo, pričao da od višestranačja na Kosovu postoje samo ucene Tačijeve DPK, i da bi trebalo da ode sa vlasti.
Pre dve godine je bio u Beogradu, kada je u intervjuu za "Blic" kritikovao uvođenje taksi, založio se da EU zauzme ozbiljniju ulogu u pregovorima i ocenio da je koncept razgraničenja "piljarski pristup". Kasnije je ocenio da je jedna od prepreka razvoju Kosova i "Srbija sa proruskom politikom, naoružavanjem i mešanjem u kosovske prilike".
Nije mu bila po voljni ni neusklađenost Brisela i Vašingtona oko dijaloga, u vreme Donalda Trampa, i isticao je da "bez "SAD-a, kao što se to videlo u poslednjoj deceniji, nema rešenja za pitanje priznanja Kosova od strane Srbije".
Uticaj na Kurtija
A na to rešenje bi upravo on mogao da utiče od sada, kao i na stvaranje predstave o kooperativnosti albanske strane a koje trenutno nema, napominje direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
- Suroi će imati veliki uticaj na Kurtija, a pri tom poseduje i veliki lobistički kapacitet i biće značajna poluga za usaglašavanje delovanje Albanaca iz Preševa, Bujanovca i Medveđe sa potezima Kosova - ocenjuje Janjić.
Priština je njegovim uključivanjem poslala jasan signal o diskontinuitetu sa Tačijevom politikom, dodaje on.
- Kosovo sa Suroiem u timu dobija dosta, a to dosta znači da ako zatreba da se napravi potez koji odudara od uobičajenih, on tu može da odigra važnu ulogu. Značajna će biti njegova pozicija i oko tužbi za genocid, imovinskih potraživanja i stvaranja pregovaračke pozicije - zaključuje Janjić.