(VIDEO) GODINA BORBE ZA GOLI ŽIVOT! Aljbinova politika POGUBNA po region - Srpske vlasti ulažu NAPORE u mir i stabilnost
Danas je tačno godinu dana stupanja na snagu jednostrane odluke prištinskih vlasti, da zabrane trgovinu srpskom robom.
Prošle godine, 14. juna, na snagu je stupila zabrana uvoza robe iz Srbije, koja je i pre toga bila svedena na minimum. Ono malo namirnica koje su mogli naći na rafovima, nije dugo bilo dostupno.
Narod je osuđen na borbu za goli život, nezadovoljan kvalitetom proizvoda koji im se i nude, a zatim i cenama. Stariji stanovnici Kosova i Metohije bi se verovatno i snašli, ali, najviše boli nedostatak proizvoda za najmlađe.
Ovim rešenjem u pitanje je doveden opstanak svih stanovnika južne srpske pokrajine. Kurtijevo delo dovelo je do gubitka poslova i raskidanje saradnji koje su Srbi imali i sa Albancima, pa to "rešenje" ne ide u korist ni njegovom narodu.
- Došla je i roba nižeg kvaliteta na koje stanovništvo nije bilo naviknuto. To se onda odrazilo i na poslovanje privrednih subjekata u srpskim sredinama, kako trgovinskih, tako i ugostiteljskih i sve ukupno je dovelo do daljeg urušavanja ekonomskih prilika u srpskim sredinama. Ta mera ima i tu komponentu ljudskih prava do čijeg kršnjena dovodi. Uprkos svemu tome ona nije dobila adekvatnu pažnju. I ostaje na snazi, iako zapravo predstavlja flagrantno kršenje vladavine prava. Čak i kada je Kosovo bilo u procesu pristupanja Savetu Evrope, pitanje zabrane srpske robe nije se postavilo a to je trebalo da bude tema pred Savetom Evrope - za Kosovo online je rekao politikolog Ognjen Gogić.
Beogradske vlasti već dugo ulažu napore i svim se snagama trude da mirnim putem okončaju teror koji Aljbin redovno sprovodi nad Srbima, pokušavajući da im ukine sve što je srpsko, samim tim i slobodu kretanja.
Na svakodnevne apele predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, svetski moćnici ne reaguju. Naime, on marljivo iznosi sve probleme, u cilju rešavanja sukoba mirnim putem, uz nameru da svom narodu na jugu zemlje olakša živote, koje neko planski ruši decenijama.
Naime, pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, predsednik Srbije ne iskazuje svoje želje i prohteve, već iznosi realno stanje na Kosovu i Metohiji i zahteva racionalnu reakciju.
- Takve akcije, uz izostanak odgovarajuće reakcije, mogu izazvati nepopravljivu štetu opstanku srpskog naroda na Kosovu i Metohiji - rekao je prilikom ukidanja dinara od strane takozvane kosovske centralne banke, kada je zahtevao vanrednu sednicu.
Vučić je takođe istakao da Priština svesno kreira uslove nepodnošljive za život Srba, kao i da sve što učine predstavlja direktan udar.
Povodom ove sramne "godišnjice" oglasio se Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju i istakao da Priština ovom odlukom najdrastičnije krši ljudska prava i da je nezamislivo da se to dešava u sred Evrope. On navodi i da šteta nije samo materijalna, u iznosu od 210 miliona evra, već je daleko veća.
- Najdrastičnije rešenje kojim se krše ljudska prava. Nezamislivo je da se na takav način ruše ljudska prava u sred Evrope. Kurti je Srbima ukinuo pravo na život, pravo na glas, ukinuo železnicu, pravo na lečenje pravo na dinar. To jasno pokazuje kakva je politika Aljbina Kurtija - rekao je Petković.
On tvrdi kako se ambasadori stranih zemalja nisu preterano glašavali povodom trenutne situacije, pa tako veruje da ni godinu dana kasnije neće izreći šta misle, već će za to biti prvi u redu kada se napada sve što je srpsko.
Ministar trgovine, Tomislav Momirović se takođe oglasio na današnji dan, povodom jednostrane politike koju Priština sprovodi.
- U ovih godinu dana poslao sam po četiri pisma svim ministrima trgovine zemalja članica EU, kao i mojim kolegama ministrima trgovine SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade i upozorio ih na pogubnost politike koja ograničava promet roba, ekonomsku saradnju i ekonomski razvoj. Takođe, upozorio sam ih koliko takva politika ima pogubne političke, ali i ekonomske posledice po region - rekao je Momirović i dodao, kako pored svih problema, moramo zadržati mir i stabilnost u regionu.