(ВИДЕО) ГОДИНА БОРБЕ ЗА ГОЛИ ЖИВОТ! Аљбинова политика ПОГУБНА по регион - Српске власти улажу НАПОРЕ у мир и стабилност
Данас је тачно годину дана ступања на снагу једностране одлуке приштинских власти, да забране трговину српском робом.
Прошле године, 14. јуна, на снагу је ступила забрана увоза робе из Србије, која је и пре тога била сведена на минимум. Оно мало намирница које су могли наћи на рафовима, није дуго било доступно.
Народ је осуђен на борбу за голи живот, незадовољан квалитетом производа који им се и нуде, а затим и ценама. Старији становници Косова и Метохије би се вероватно и снашли, али, највише боли недостатак производа за најмлађе.
Овим решењем у питање је доведен опстанак свих становника јужне српске покрајине. Куртијево дело довело је до губитка послова и раскидање сарадњи које су Срби имали и са Албанцима, па то "решење" не иде у корист ни његовом народу.
- Дошла је и роба нижег квалитета на које становништво није било навикнуто. То се онда одразило и на пословање привредних субјеката у српским срединама, како трговинских, тако и угоститељских и све укупно је довело до даљег урушавања економских прилика у српским срединама. Та мера има и ту компоненту људских права до чијег кршњена доводи. Упркос свему томе она није добила адекватну пажњу. И остаје на снази, иако заправо представља флагрантно кршење владавине права. Чак и када је Косово било у процесу приступања Савету Европе, питање забране српске робе није се поставило а то је требало да буде тема пред Саветом Европе - за Косово online је рекао политиколог Огњен Гогић.
Београдске власти већ дуго улажу напоре и свим се снагама труде да мирним путем окончају терор који Аљбин редовно спроводи над Србима, покушавајући да им укине све што је српско, самим тим и слободу кретања.
На свакодневне апеле председника Србије, Александра Вучића, светски моћници не реагују. Наиме, он марљиво износи све проблеме, у циљу решавања сукоба мирним путем, уз намеру да свом народу на југу земље олакша животе, које неко плански руши деценијама.
Наиме, пред Саветом безбедности Уједињених нација, председник Србије не исказује своје жеље и прохтеве, већ износи реално стање на Косову и Метохији и захтева рационалну реакцију.
- Такве акције, уз изостанак одговарајуће реакције, могу изазвати непоправљиву штету опстанку српског народа на Косову и Метохији - рекао је приликом укидања динара од стране такозване косовске централне банке, када је захтевао ванредну седницу.
Вучић је такође истакао да Приштина свесно креира услове неподношљиве за живот Срба, као и да све што учине представља директан удар.
Поводом ове срамне "годишњице" огласио се Петар Петковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију и истакао да Приштина овом одлуком најдрастичније крши људска права и да је незамисливо да се то дешава у сред Европе. Он наводи и да штета није само материјална, у износу од 210 милиона евра, већ је далеко већа.
- Најдрастичније решење којим се крше људска права. Незамисливо је да се на такав начин руше људска права у сред Европе. Курти је Србима укинуо право на живот, право на глас, укинуо железницу, право на лечење право на динар. То јасно показује каква је политика Аљбина Куртија - рекао је Петковић.
Он тврди како се амбасадори страних земаља нису претерано глашавали поводом тренутне ситуације, па тако верује да ни годину дана касније неће изрећи шта мисле, већ ће за то бити први у реду када се напада све што је српско.
Министар трговине, Томислав Момировић се такође огласио на данашњи дан, поводом једностране политике коју Приштина спроводи.
- У ових годину дана послао сам по четири писма свим министрима трговине земаља чланица ЕУ, као и мојим колегама министрима трговине САД, Уједињеног Краљевства, Канаде и упозорио их на погубност политике која ограничава промет роба, економску сарадњу и економски развој. Такође, упозорио сам их колико таква политика има погубне политичке, али и економске последице по регион - рекао је Момировић и додао, како поред свих проблема, морамо задржати мир и стабилност у региону.