АМБАСАДОР ХИЛ ЈАСАН: Признање тзв. Косова неће бити услов за улазак Србије у Европску унију
Амбасадор САД у Београду Кристофер Хил поручио је да формално признање тзв. Косова неће бити услов за улазак Србије у Европску унију, већ нормализација односа са Приштином.
У интервјуу за данашње издање недељника НИН, Хил је рекао да Европљани траже од Београда "управо оно што кажу да траже, а то је нормализација" и додао да ЕУ жели мир и безбедност у региону, а свакако и између Београда и Приштине, преноси Бета.
- Мислим да су врло јасно рекли да постоје чланице ЕУ које не признају Косово, тако да је право питање да покушамо да дођемо до нормализације тамо где те границе неће бити границе које деле, већ границе које спајају, границе које их заиста спајају - казао је Хил.
Хил је рекао да САД подржавају тежње Србије да постане чланица ЕУ и да покушавају да јој помогну "у том подухвату, јер је сасвим јасно да ће Србија у будућности бити у Европској унији".
О односима САД и Србије Хил је рекао да "имају врло добар дијалог, иако се не слажу у свему, на пример о Косову".
- Али се слажемо о неопходности мира и сигурности у Европи. И мислим да се веома слажемо око чињенице да руска агресија на Украјину треба да се заустави. Тако да мислим да имамо много тога да градимо. И оно што бих волео да видим је да урадимо више. Мислим да наша два народа имају много тога заједничког. И волео бих да видим везе које ће јачати у наредним годинама - казао је.
Поводом "Свесрпског сабора", који је у суботу одржан у Београду, Хил је рекао да "сви морају да схвате да је Дејтонски споразум основа територијалног интегритета Босне и Херцеговине и територијалног интегритета ентитета унутар БиХ и да те елементе Дејтона морају поштовати све стране".
Упитан о критикама које му је упутио опозициони лидер Драган Ђилас због изјаве да на локалним изборима 2. јуна није било миграција бирача, Хил је рекао да Србија "свакако има нека питања која треба да решава на изборима" и додао да "мисли да је било помака од децембра".
- А што се тиче господина Ђиласа, ја стварно не волим да комуницирам са људима преко медија, радије бих то урадио директно. Мислим да је много ефикасније и много поштеније то учинити - казао је амерички дипломата.
Поводом анимозитета, неповерења и горчине која постоји према САД због НАТО бомбардовања 1999. године, Хил је рекао да се "све може променити", али да је "често потребно више времена него што бисте желели".
- Никада не бих тражио од људи да игноришу прошлост, али знате, због наше деце, због деце наше деце, заиста треба да покушамо да проведемо више времена гледајући унапред него гледајући уназад. Зато имамо очи на предњем делу главе, а не на потиљку - казао је.
Хил је казао да му се много тога свиђа у Србији и да он и његова супруга Џули "веома уживају".
- Имамо много пријатеља. Уживамо у атмосфери у Србији. Једина ствар у којој не уживамо је када су људи песимистични. Мислим да постоји много разлога за оптимизам. Живео сам у различитим деловима света. Мислим да у овој земљи постоји много тога на чему треба бити захвалан и оптимистичан - додао је Хил.
Извор: Србија Данас/Агенције