HRVATSKI ISTORIČAR OGOLIO ISTINU: Da je vojna neutralnost skupa znamo i bez Hila, Kurti zna da mu je ostalo malo vremena
Ekskluzivno za portal Srbija Danas intervju o događajima u Banjskoj dao je hrvatski istoričar Goran Šarić
Najteža situacija za srpski narod od 2004. i 2008. godine - tako događaje u Banjskoj opisuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"NEČOVEČNI I ANTICIVILIZACIJSKI ČIN" Oglasila se Kancelarija za KiM povodom privođenja Srbina na Jarinju: Uhapšen dok je sa porodicom išao na sahranu
Srpska lista povodom hapšenja Janićijevića: Nastavlja se progon srpskog naroda
"IZVUČEN IZ VOZILA I ODVEDEN U NEPOZNATOM PRAVCU" Kurtijevi specijalci ponovo u akciji: Novo hapšenje na Jarinju
- Noćas oko 2.46 grupa Srba postavila je dva kamiona kao barikade u Banjskoj, zatim dolazi kosovska policija da to ukloni, dolazi do sukoba i tada je nastradao policajac i jedan je ranjen. . U 08:57 prelazi Jarinje i Brnjak su zatvoreni, pucnjava i okršaj i dalje traju. u 10:15 Albanci saopštavaju da su četiri srpska grada zone terorističke operacije - kazao je predsednik u vanrednom obraćanju povodom sukoba na severu Kosova i Metohije koje je ceo svet pomno pratio.
U selu Banjska na severu KiM je u noći između subote i nedelje došlo do sukoba lokalnih Srba i tzv. kosovske policije u kojem su prema zvaničnim informacijama poginula trojica Srba i jedan policajac. Povodom sukoba u Banjskoj reagovali su brojni zapadni zvaničnici, koji su pretežno osudili napad na tzv. kosovsku policiju.
Zapad je odmah za sve optužio srpski narod i Srbiju. Euleks nije učestvovao u istrazi, iz KFOR-a je stigla poruka da pomno prate situaciju, kao i da su spremni da reaguju ako bude potrebno.
U saopštenju američkog državnog sekretara Entonija Blinkena navodi se da Sjedinjene Američke Države najoštrije osuđuju koordinisane nasilne napade na kosovsku policiju kod manastira Banjska 24. septembra i izražavaju duboko saučešće porodici narednika policije koji je ubijen na dužnosti.
O tome šta je prouzrokovalo sukob, šta je uradila Međunarodna zajednica, da li će Zapad dozvoliti Aljbinu Kurtiju i privremenim vlastima u Prištini da zapale "kosovsko bure baruta" i dođu do svog krajnjeg cilja - etnički čistog Kosmeta, razgovarali smo sa hrvatskim katoličkim teologom i istoričarem Goranom Šarićem.
- Da je vojna neutralnost skupa znamo i bez američkog ambasadora. A koliko košta ulazak u NATO i EU? Šta je Makedonija dobila bespogovorno izvršavajući diktate Zapada, osim što joj 20 posto Albanaca drži 50 posto poluga vlasti? Šta je Hrvatska dobila ulaskom u EU, gde Srbiju niko ni ne zove? Hrvatska medijalna plata (ona za koju radi najveći broj ljudi) manja je od 1000 evra, a stanovi na periferiji Zagreba su najmanje 650 evra, režije još 150 eura. Kad se sve plati ostane manje od 200 evra koje treba rasporediti na 30 dana, što iznosi manje od 15 evra dnevno. To nije dovoljno ni za hranu. Kako da u Hrvatskoj ljudi koji nisu nasledili nekretnine iz Jugoslavije prežive? Zato je 400 000 mladih pobeglo iz Hrvatske i ne namerava se vratiti. Prema tome, sama pripadnost zapadnjačkom bloku, NATO-paktu i eventualno EU samo po sebi ne donosi ništa. Jeste li bili u bugarskim selima? Ja jesam, u svakom. Ta sela su 50 godina iza srpskih sela. A Bugarska na svojoj teritoriji ima NATO baze - kaže za Srbija Danas Šarić.
- Kurti na sve načine želi isprovocirati oružani sukob jer mu je jasno da "vremena malo ima", da su geopolitičke prilike po lažnu državu Kosovo iz godine u godinu sve nepovoljnije. Poslednjih desetak godina ni jedna nova zemlja (osim Izraela iz nekih svojih razloga) nije priznala Kosovo, a čak 27 država je povuklo priznanje. Ako je Srbija uspela preživeti devedesete i prvih 10 - 15 godina 21. veka bez priznanja Kosova, onda će uspeti i u narednim decenijama jačanja BRIKS-a čija ni jedna članica nema nameru priznati lažnu državu Kosovo. Kad sve to znamo, onda znamo i da će Kurti nastaviti sa napadima na Srbe, ali za Srbiju bi bilo pogubno da u ovom trenutku uđe u bilo kakav oružani sukob na Kosovu.
Ovaj oružani sukob je upravo ono što je Kurti hteo. Platio je po njegovom mišljenju vrlo malu cenu - život jednog Albanca, a sad ima pokriće da i dalje hapsi, maltretira i ubija Srbe na Kosovu. Ovim su u očima Zapada Kurti i Albanci obrnuli stanje i sad više nisu oni teroristi i faktor nestabilnosti, nego Srbi. Srbi sa Kosova, kao i vlasti u Beogradu moraju iz ovog izvući pouku - nikakvo uzimanje pušaka u ruke ne dolazi u obzir. To je upravo ono što oni koji vode lažnu državu Kosovu žele. I patriotizam može biti štetan, ako se ispolji u nevreme - rekao je Šarić za naš portal.
- Kurti je vrlo loše stajao poslednjih meseci zbog tvrdokornog odbijanja da oformi Zajednicu srpskih opština. Sad je to palo u treći plan. Ne verujem da će se ukinuti sankcije prema Kosovu, barem dok je Kurti na vlasti, ali je pozicija Srbije i Vučića sad daleko lošija. Crna zastava na Dan žalosti bila je obešena i na misiji Evropske unije na Kosovu. To jasno pokazuje na čijoj je strani Zapad.
- Ne postoji nikakva međunarodna zajednica, to je eufemizam za ono što danas zovu Kolektivni Zapad, a u stvari su zapadnjački globalistički tehnokratski centri moći. Ne možete očekivati od njih koji su stvorili lažnu državu Kosovo na srpskoj zemlji, da osude tu lažnu državu koju su stvorili. Po njima, Srbi sa Kosova nemaju pravo da se brane kad za pravoslavni Božić Albanci pucaju na njihovo decu, a Albanci imaju pravo napasti u godinu dana preko 200 puta srpske civile sa Kosova. Kad Albanci porazbijaju srpske grobove, onda tzv. međunarodna zajednica poziva obe strane da se uzdrže - dakle i albanske teroriste koji su razbijali grobove i mrtve Srbe u grobovima.
- BRIKS je za Srbiju daleka budućnost. Ovih dana svedočimo da okretanje Zapadu nije spasilo Jermeniju. Tamo je na vlasti od 2018. prozapadna vlada Nikole Pašinjana koji se ljubio sa evropskim političarima, okrenuo leđa Rusiji i šta je dobio? 100 000 jermenskih izbeglica i gubitak Nagorno-Karabaha. Nije ga spasilo ni to što su u trenutku napada azerbejdžanske vojske u Jermeniji bili američki vojnici na vojnoj vežbi. Oni su samo hladno komentarisali egzodus Jermena rečima: "Sukob u Nagorno-Karabahu ne remeti naše vojne vežbe." Prema tome, Srbija se neće usrećiti ako bude verovala Zapadu. A opet, ne može iz "svoje kože", odnosno geografije. Moj je savet onima koji vode Srbiju da pokušaju uspostaviti slične odnose sa Turskom i Kinom, kao što imaju sa Mađarskom. Nek nauče od Azerbejdžana - Baku je mirno jačao svoju ekonomiju, stvarao savezništva (Turska, Izrael), održavao dobre odnose i sa Zapadom i sa Rusijom, potiho se naoružavao i kad je došao povoljni geopolitički trenutak zauzeo Nagorno-Karabah gotovo bez ispaljenog metka. Geopolitički trenutak će jednom sigurno doći i za povratak Kosova, pitanje je samo hoće li Srbija tada biti spremna - zaključio je za naš portal istoričar Goran Šarić.