KAKO AMERIČKI IZBORI UTIČU NA SITUACIJU NA KOSOVU I METOHIJI? Da li je za Srbiju bolja Kamala ili Tramp - Četiri ključne tačke obe stranke u odnosu prema Beogradu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izašao je preksinoć sa paketom mera za Kosovo i Metohiju povodom svih tenzija koje se na tom području dešavaju u poslednje vreme. I dok su sve oči uperene u Evropsku uniju i njihove reakcije nakon povučenih poteza Srbije, Sjedinjene Američke Države tihuju.
Da li će i kako novi izbori za predsednika SAD koji su zakazani za 5. novembar u određenoj meri promeniti i smer dijaloga Beograda i Prištine, a posebno u kontekstu novih poteza Srbije, ostaje da vidimo. Ipak, neke stvari nisu tolika nepoznanica.
Na našem "mikro planu" tačnije u Srbiji i regionu pitanje izbora za predsednika Amerike je aktuelno jer ne treba posebno govoriti koliki uticaj SAD ima na zbivanja na Zapadnom Balkanu, a pitanje svih pitanja je da li je će novi potezi Srbije uticati na budući odnos.
Pragmatičan pristup Amerike
Diplomata Zoran Milivojević je u specijalnoj emisiji na "Blic TV" objasnio upravo šta možemo očekivati, posebno insistirajući na činjenici da su se vlade SAD do sada pokazale kao pragmatične u donošenju odluka.
- Imali ste jednu interesantnu situaciju. Demokratska stranka je vladajuća. Vlada te stranke, dakle Bela kuća nije pozvala gospodina Kurtija na konvenciju, a pozvao ga je deo te stranke na ovaj ili onaj način. To je neka podela. Ja mislim da postoji značajno uporište kod demokrata (koje je se bori za statusno priznanje Kosova prim.aut) i to je ono jezgro koje je formirano preko Menedesa. Onda dođe za sto ono što se zove interes pa kažete čekajte ako hoćemo tamo nešto da završimo to ne možemo bez Srbije, onda moramo sa Srbijom da pričamo, ako hoćemo da pričamo mi moramo da uvažimo nešto. I to tako ide kod zemalja koje su pragmatične i koje pretenduju da vode glavnu reč - objasnio je Milivojević.
Šta možemo očekivati od Trampa
On je istakao da ne treba licitirati oko toga šta će se dešavati nakon izbora po pitanju Kosova, pa se osvrnuo na dosadašnje iskustvo po tom pitanju sa oba pola političkog spektra SAD.
- Oko Trampa nema dilema jer imamo u vidu njegov prethodni mandat. Oni su baš bili pragmatični, oni su razumeli da status ne mogu da isposluju silom pa se opredelili za jedan model koji stvara bolji politički ambijent, a to je ekonomija i tada su imali neki rezultat i tu se nešto događalo i tada smo išli ka nekoj normalizaciji. Mi smo zaboravili da su odlaskom Trampa otišli i neki sporazumi o drumskom saobraćaju, o železničkom - kazao je on i dodao:
- Tako da kada govorimo o Trampu treba govoriti o nastavku tog pristupa, dajte da preko ekonomije i nečega što e važno za život napravimo politički ambijent - zaključuje.
Šta možemo očekivati od demokrata
Sa druge strane, kod demokrata, kako Milivojević objašnjava, reč je o o nečem drugom.
- Kod ovih je (demokrata prim. aut.) statusno pitanje u prioritetu. Trampova administracija je nastupala direktno sa svojim nekim konceptom. Demokrate kad su došle oni su se odmah složili sa EU, dali prednost Evropskoj uniji i omogućili da to ide u nekom paketu da ciljem da se do kraja mandara statusno to reši. E pošto to nije moglo, tu smo gde smo. Sada imamo eskalaciju koja se projektuje na još viši oblik eksalacije a ne deeskalaciju - kaže Milivojević.
Četiri dobra poteza demokrata
Kako je ranije naveo Stefan Surlić, docent na Fakultetu političkih nauka, Bajdenovi zvaničnici su napravili niz pozitivnih poteza za Srbiju u prethodnom periodu iako se ponovo radi o "akterima iz devedesetih godina":
- imaju naklonjen stav prema Srbiji
- jedini sa Zapada šalju oštre poruke Prištini
- zalažu se za kompromisno rešenje Beograda i Prištine
- samo oni sa Zapada kažu da priznanje nezavisnosti Kosova nije uslov za ulazak Srbije u EU
Četiri pozitivne strane Trampove pobede
Docent FPN-a naveo je ranije i pozitivne strane eventualne pobede Trampa na izborima:
- komunikacija sa Vašingtonom će biti dobra kao i što je bila preko Ričarda Grenela
- verovatno će Trampova administracija izvršiti veći pritisak na Prištinu u slučaju njenih jednostranih poteza
- aktuelizovaće priču o podeli Kosova i razmeni teritorija
- biće moguća kreativnija rešenja nego do sada jer je Tramp skloniji tome
Ipak, kako je rekao, ni Trampova administracija neće odustati od toga da Kosovo bude nezavisno čak i u slučaju podele ili razmene teritorije.
Srbija Danas/Blic