КАКО АМЕРИЧКИ ИЗБОРИ УТИЧУ НА СИТУАЦИЈУ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ? Да ли је за Србију боља Камала или Трамп - Четири кључне тачке обе странке у односу према Београду
Председник Србије Александар Вучић изашао је прексиноћ са пакетом мера за Косово и Метохију поводом свих тензија које се на том подручју дешавају у последње време. И док су све очи уперене у Европску унију и њихове реакције након повучених потеза Србије, Сједињене Америчке Државе тихују.
Да ли ће и како нови избори за председника САД који су заказани за 5. новембар у одређеној мери променити и смер дијалога Београда и Приштине, а посебно у контексту нових потеза Србије, остаје да видимо. Ипак, неке ствари нису толика непознаница.
На нашем "микро плану" тачније у Србији и региону питање избора за председника Америке је актуелно јер не треба посебно говорити колики утицај САД има на збивања на Западном Балкану, а питање свих питања је да ли је ће нови потези Србије утицати на будући однос.
Прагматичан приступ Америке
Дипломата Зоран Миливојевић је у специјалној емисији на "Блиц ТВ" објаснио управо шта можемо очекивати, посебно инсистирајући на чињеници да су се владе САД до сада показале као прагматичне у доношењу одлука.
- Имали сте једну интересантну ситуацију. Демократска странка је владајућа. Влада те странке, дакле Бела кућа није позвала господина Куртија на конвенцију, а позвао га је део те странке на овај или онај начин. То је нека подела. Ја мислим да постоји значајно упориште код демократа (које је се бори за статусно признање Косова прим.аут) и то је оно језгро које је формирано преко Менедеса. Онда дође за сто оно што се зове интерес па кажете чекајте ако хоћемо тамо нешто да завршимо то не можемо без Србије, онда морамо са Србијом да причамо, ако хоћемо да причамо ми морамо да уважимо нешто. И то тако иде код земаља које су прагматичне и које претендују да воде главну реч - објаснио је Миливојевић.
Шта можемо очекивати од Трампа
Он је истакао да не треба лицитирати око тога шта ће се дешавати након избора по питању Косова, па се осврнуо на досадашње искуство по том питању са оба пола политичког спектра САД.
- Око Трампа нема дилема јер имамо у виду његов претходни мандат. Они су баш били прагматични, они су разумели да статус не могу да испослују силом па се определили за један модел који ствара бољи политички амбијент, а то је економија и тада су имали неки резултат и ту се нешто догађало и тада смо ишли ка некој нормализацији. Ми смо заборавили да су одласком Трампа отишли и неки споразуми о друмском саобраћају, о железничком - казао је он и додао:
- Тако да када говоримо о Трампу треба говорити о наставку тог приступа, дајте да преко економије и нечега што е важно за живот направимо политички амбијент - закључује.
Шта можемо очекивати од демократа
Са друге стране, код демократа, како Миливојевић објашњава, реч је о о нечем другом.
- Код ових је (демократа прим. аут.) статусно питање у приоритету. Трампова администрација је наступала директно са својим неким концептом. Демократе кад су дошле они су се одмах сложили са ЕУ, дали предност Европској унији и омогућили да то иде у неком пакету да циљем да се до краја мандара статусно то реши. Е пошто то није могло, ту смо где смо. Сада имамо ескалацију која се пројектује на још виши облик ексалације а не деескалацију - каже Миливојевић.
Четири добра потеза демократа
Како је раније навео Стефан Сурлић, доцент на Факултету политичких наука, Бајденови званичници су направили низ позитивних потеза за Србију у претходном периоду иако се поново ради о "актерима из деведесетих година":
- имају наклоњен став према Србији
- једини са Запада шаљу оштре поруке Приштини
- залажу се за компромисно решење Београда и Приштине
- само они са Запада кажу да признање независности Косова није услов за улазак Србије у ЕУ
Четири позитивне стране Трампове победе
Доцент ФПН-а навео је раније и позитивне стране евентуалне победе Трампа на изборима:
- комуникација са Вашингтоном ће бити добра као и што је била преко Ричарда Гренела
- вероватно ће Трампова администрација извршити већи притисак на Приштину у случају њених једностраних потеза
- актуелизоваће причу о подели Косова и размени територија
- биће могућа креативнија решења него до сада јер је Трамп склонији томе
Ипак, како је рекао, ни Трампова администрација неће одустати од тога да Косово буде независно чак и у случају поделе или размене територије.
Србија Данас/Блиц