ALBANCI ZNAJU O ČEMU JE REČ: Lajčak dolazi u Prištinu da Kurtiju "zavrne uši" zbog Srbije
Bilo je puno problema, bilo je puno grešaka i sada se suočavamo sa negativnim rezultatima
Politički analitičar Artan Muhadžiri izjavio je da se poseta Miroslava Lajčaka Prištini može okarakterisati kao vid pritiska na kosovskih pobednika izbora Aljbina Kurtija, ali i ceo politički spektar na Kosovu, da se nastavi dijalog sa Srbijom.
ALBANCI PONOVO UDARAJU NA CRKVU HRISTOVU: Spremaju otimačinu imovine SPC, smeta im sve srpsko
Na Kosmetu nema vakcine, ali je cepivo primilo 10.000 građana: Nema misterije, Srbija rešava muke u južnoj pokrajini
PETKOVIĆ MORAO DA KAŽE ISTINU: "Koren mržnje prema Srbima je u njenoj glavi i duši"
- Time želi da pošalje poruku da je dijalog prioritet i da bez obzira na to ko formira vladu, to pitanje ne može da ignoriše. Dijalog je glavna tema spoljašnje politike na Balkanu i s toga Lajčak dolazi kako bi to stavio do znanja. Istovremeno, to je poruka i za Kurtija koji je u kontinuitetu ponavljao da za njega dijalog nije prioritet, ali realnost pokazuje da niko, ni Kurti, ne može da ignoriše tu realnost - kaže Muhadžiri za Kosovo Onlajn.
On ukazuje da bi ostvarivanje napretka u sprovođenju nekih od brojnih sporazuma zaključenih tokom prethodne decenije predstavljalo važan napredak. Muhadžiri takođe smatra da je neophodno promeniti format dijaloga kako bi doneo konkretne rezultate na terenu.
- Poznato je da dijalog nije imao neki normalni tok, bilo je puno problema, bilo je puno grešaka i sada se suočavamo sa negativnim rezultatima koji su učinjeni u tom procesu. Način na koji su teme tretirane i činjenica da mnogo postignutih sporazuma nije sprovedeno pokazuje da se dijalog suočavao sa mnogo problema i jedini način da se dijalog normalizuje jeste da se on promeni, da postane efektivniji kako za kosovsku tako i za srpsku stranu - navodi Muhadžiri.
Eventualni pritisak EU na Kosovo po pitanju Zajednice srpskih opština, mimo sporazuma koji je već postignut u Briselu, ne bi bio iskren i uništio bi sve normalne preduslove za dijalog, ocenjuje Muhadžiri. On napominje da je zajednica obaveza koju je Kosovo preuzelo i koju mora da ispuni u skladu sa Ustavom Kosova.
- Kada je reč o Zajednici srpskih opština, ova tema je pretvorena u veliki problem, ali bez obzira na to kosovska strana je dužna da pronađe modalitet ili format realizacije, jer na osnovu međunarodnog sporazuma to ne može da se izbegne. Tu je i veliki međunarodni pritisak, pritisak Amerike i EU da se ZSO realizuje, a na kosovskoj strani je da pokaže umeće kako da taj sporazum sprovede bez toga da nanese štetu kosovskim institucijama - ističe Muhadžiri.
On očekuje da će pristup nove američke administracije procesu dijaloga biti konstruktivan i istovremeno usklađen sa Evropskom unijom.
- Da, očekuje se da će administracija američkog predsednika Džoa Bajdena biti konkretnija i efikasnija u pogledu dijaloga između Kosova i Srbije. Trampova administracija je imala drugačiji pristup dok je Bajdenova administracija imala iskustva na Balkanu početkom 90-tih godina, stoga smatram da će i koordinacija između Amerike i EU biti lakša i plodonosnija za celokupan proces, jer će se razvijati na temeljima političke normalizacije i doneti dugoročne rezultate - zaključije Muhadžiri.