АЛБАНЦИ ЗНАЈУ О ЧЕМУ ЈЕ РЕЧ: Лајчак долази у Приштину да Куртију "заврне уши" због Србије
Било је пуно проблема, било је пуно грешака и сада се суочавамо са негативним резултатима
Политички аналитичар Артан Мухаџири изјавио је да се посета Мирослава Лајчака Приштини може окарактерисати као вид притиска на косовских победника избора Аљбина Куртија, али и цео политички спектар на Косову, да се настави дијалог са Србијом.
АЛБАНЦИ ПОНОВО УДАРАЈУ НА ЦРКВУ ХРИСТОВУ: Спремају отимачину имовине СПЦ, смета им све српско
На Космету нема вакцине, али је цепиво примило 10.000 грађана: Нема мистерије, Србија решава муке у јужној покрајини
ПЕТКОВИЋ МОРАО ДА КАЖЕ ИСТИНУ: "Корен мржње према Србима је у њеној глави и души"
- Тиме жели да пошаље поруку да је дијалог приоритет и да без обзира на то ко формира владу, то питање не може да игнорише. Дијалог је главна тема спољашње политике на Балкану и с тога Лајчак долази како би то ставио до знања. Истовремено, то је порука и за Куртија који је у континуитету понављао да за њега дијалог није приоритет, али реалност показује да нико, ни Курти, не може да игнорише ту реалност - каже Мухаџири за Косово Онлајн.
Он указује да би остваривање напретка у спровођењу неких од бројних споразума закључених током претходне деценије представљало важан напредак. Мухаџири такође сматра да је неопходно променити формат дијалога како би донео конкретне резултате на терену.
- Познато је да дијалог није имао неки нормални ток, било је пуно проблема, било је пуно грешака и сада се суочавамо са негативним резултатима који су учињени у том процесу. Начин на који су теме третиране и чињеница да много постигнутих споразума није спроведено показује да се дијалог суочавао са много проблема и једини начин да се дијалог нормализује јесте да се он промени, да постане ефективнији како за косовску тако и за српску страну - наводи Мухаџири.
Евентуални притисак ЕУ на Косово по питању Заједнице српских општина, мимо споразума који је већ постигнут у Бриселу, не би био искрен и уништио би све нормалне предуслове за дијалог, оцењује Мухаџири. Он напомиње да је заједница обавеза коју је Косово преузело и коју мора да испуни у складу са Уставом Косова.
- Када је реч о Заједници српских општина, ова тема је претворена у велики проблем, али без обзира на то косовска страна је дужна да пронађе модалитет или формат реализације, јер на основу међународног споразума то не може да се избегне. Ту је и велики међународни притисак, притисак Америке и ЕУ да се ЗСО реализује, а на косовској страни је да покаже умеће како да тај споразум спроведе без тога да нанесе штету косовским институцијама - истиче Мухаџири.
Он очекује да ће приступ нове америчке администрације процесу дијалога бити конструктиван и истовремено усклађен са Европском унијом.
- Да, очекује се да ће администрација америчког председника Џоа Бајдена бити конкретнија и ефикаснија у погледу дијалога између Косова и Србије. Трампова администрација је имала другачији приступ док је Бајденова администрација имала искуства на Балкану почетком 90-тих година, стога сматрам да ће и координација између Америке и ЕУ бити лакша и плодоноснија за целокупан процес, јер ће се развијати на темељима политичке нормализације и донети дугорочне резултате - закључије Мухаџири.