"KRŠENJE LJUDSKIH PRAVA" Priština danas podnosi zahtev za članstvo u Savetu Evrope: Lažna država u OVOME vidi spas
Scenario o zahtevu za članstvo Prištine je najavljivan prethodnih dana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se uživo iz Brisela nakon sastanka sa komesarom Evropske unije za proširenje i susedsku politiku Oliverom Varheljijem.
BRUTALNA PROVOKACIJA PRIŠTINE PRED VEČERAŠNJI SASTANAK! U toku razgovor Vučića i Varheljija - predsednik saziva hitnu sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost!
PANIKA U PRIŠTINI, PRIVIĐA IM SE RAT: "Srbija ima vojne planove za Kosovo, MiG-ovi 29 leteli ka našoj granici"
PUCNJAVA NA KOSOVU I METOHIJI! Dve osobe izrešetane, jedna podlegla povredama
Predsednik je komentarisao vest da će Priština danas podneti zahtev za članstvo u Savetu Evrope.
- Teško pitanje za nas. Očigledno je da neki ljudi rade na destabilizaciji celog regiona i na destabilizaciji Srbije. Ako oni to urade, onda je jasno da za njih ne postoji ni Briselski ni Vašingtonski sporazum, ni Rezolucija 1244 i da u potpunosti ukidaju međunarodni pravni poredak. Biće interesantno da vidimo ko će sve od onih koji se zaklinju u poštovanje međunarodnog javnog prava da podrži nešto tako. Mi ćemo odgovoriti ozbiljno i odgovorno i snažno štititi svoju zemlju - rekao je predsednik.
- Mi ćemo u skladu sa svojim interesima da donosimo odluke - rekao je predsednik na pitanje novinara o novim pritiscima za uvođenje sankcija Rusiji.
Scenario o zahtevu za članstvo Prištine je najavljivan prethodnih dana, a još glasnije posle pozitivnih signala, koje su zvaničnici lažne države dobili iz Berlina.
Na izjavu kancelara Olafa Šolca o podršci, juče se pozvao i Jeton Zuljfaj, politički savetnik premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
Tzv. Kosovo šansu za ulazak u SE vidi u ukrajinskoj krizi, a posebno posle istupanja Rusije, jer je Moskva za njih dosad bila prepreka.
Iniciranjem članstva u međunarodnim organizacijama, po ko zna koji put, privremene prištinske institucije su prekršile Vašingtonski sporazum, a budući da većina članica SE priznaje nezavisnost Kosova, naša pozicija neće biti nimalo laka.
Saradnik Instituta za evropske studije Slobodan Zečević ističe da je naša šansa kod država članica koje nisu podržale Kosovo.
- Članice koje su priznale nezavisno Kosovo će sigurno jedva čekati da podrže članstvo. Za odluku je potrebna dvotrećinska većina. Postoji i mogućnost da se Kosovo primi kao pridruženi član, a to je niži status. Moguće je da će se naći takvo međurešenje. Ono bi za Srbiju, možda, moglo da bude manje štetno - navodi on.
Ipak, s druge strane, budući da "svaka članica mora da prihvati principe vladavine prava", kako se navodi u Statutu Saveta Evrope, grubo kršenje ljudskih prava, koje se svakodnevno događa na KiM, se zanemaruje:
- Kada se vode rasprave u UN, određene evropske sile, pogotovo Velika Britanija, ignorišu činjenicu da ova državna tvorevina ne poštuje nikakva prava - dodaje on.
Savet za nacionalnu bezbednost
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u narednih 48 sati sazvaće sednicu Saveta za nacionalnu bezbnost, a povodom zahteva koji je Priština spremila za prijem u Savet Evrope.
Na toj sednici trebalo bi da se pokrenu svi politički mehanizmi koji su na raspolaganju našoj zemlji kako bi se sprečilo učlanjenje tzv. Kosova.