KURTIJEVA POLITIKA MRŽNJE RASTERALA I ALBANCE SA KOSMETA! Drastičan PAD stanovnika u srpskoj južnoj pokrajini
Na popisu koji je nedavno završen na KiM Priština nije htela da popiše sve Srbe iz dva razloga: jer ne želi da se zna njihov pravi broj, a drugi je mnogo zloćudniji - da se nadaju da Srba uskoro neće uopšte biti. S druge strane, to što se broj albanske populacije smanjio odraz je politike Aljbina Kurtija, mišljenje je sagovornika Sputnjika.
Prema upravo završenom popisu stanovništva na Kosovu i Metohiji u organizaciji Prištine, Kosovo ima oko 1,6 miliona rezidentnih stanovnika, što je oko 200.000 manje nego na poslednjem popisu iz 2011. godine na kome Srbi nisu učestvovali.
Popis na KiM odraz prištinskog režima
Koliko Srba živi na Kosovu i Metohiji i dalje će ostati misterija, jer je Priština faktički izbegla da popis u srpskim sredinama sprovede temeljno kao što je to uradila u albanskim.
Milovan Drecun, nekadašnji predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju a sada Odbora za bezbednost u Skupštini Srbije, kaže da je ovaj rezultat pre svega odraz politike Aljbina Kurtija.
-Nema dileme da je ekonomska migracija na Kosovu i Metohiji jaka posebno među mladim Albancima koji odlaze u inostranstvo tražeći priliku za bolji život. To znači da je ekonomska situacija katastrofalna, da su ljudi bez posla, da su plate niske što je u kompletu gledano neuspeh politike Aljbina Kurtija - ocenjuje Drecun.
Ako tome dodamo organizovani kriminal i korupciju koja vlada dole, napominje naš sagovornik, sve to uništava kvalitet života ljudi.
I Albanci beže od režima Kurtija
-Jednostavno kod Albanaca nema uslova za normalan život na KiM iz navedenih razloga, dok je kod Srba dodatno taj život otežan zbog terora i diskriminacije koji Kurti sprovodi nad njima. Tako da je ovaj popis samo verovatno konstatovao činjenično stanje a to je da je i na ekonomskom i na bezbednosnom planu, kao i na političkom Kosovo i dalje crna rupa Evrope, bez obzira što Kurti priča drugu priču - smatra Drecun.
On podseća i da je popisni upitnik obuhvatao pitanje da li neko od popisanih u domaćinstvu ima nekog stradalog, nestalog ili je imao ekonomsku štetu tokom ratnih zbivanja na KiM.
-To su pitanja koja treba da prikupe podatke od albanske populacije kako bi postojali konkretni podaci za priču koju Kurti priča - da će tužiti Srbiju za ratnu štetu, ali i za genocid - upozorava sagovornik Sputnjika.
Politički analitičar Stevica Deđanski objašnjava i zašto su prištinski popisivači "izbegli" da popišu Srbe na KiM. Razlog je, kako kaže, višestruk, ali na prvom mestu to što Prištini možda ni ne odgovara da se zna koliko Srba zaista živi na Kosovu i Metohiji.
Srbi nebitni za Prištinu
-Ima još jedna stvar mnogo zloćudnija da oni u stvari Srbe nisu ni hteli da popisuju namerno jer ih ne zanima i jer smatraju da Srbi na Kosovu i Metohiji neće ni ostati dole da žive, s obzirom da rade na tome da ih sve proteraju - napominje Deđanski.
Prema podacima koje je nedavno izneo srpski predsednik Aleksandar Vučić u Skupštini Srbije, na Kosovu i Metohiji živi 95.000 Srba, a da se oko 10 do 12 odsto Srba iselilo sa KiM u poslednje vreme, odnosno od kada je počeo teror Aljbina Kurtija nad Srbima.
Inače, Agencija za statistiku Kosova koja je i radila ovaj popis saopštila je da će konačni podaci biti saopšteni za oko šest meseci, ali je ostala nedorečena zašto su neki popisivači odustali da u većinski srpskim sredinama registruju sva domaćinstva i građane, koji su bili zainteresovani za popis ali su ostali nepopisani.
Oni koji se nisu registrovali ove godine biće registrovani 2031. godine.
Izvor: Srbija Danas/Sputnjik/Autor: Brankica Ristić/Preneo: M.B.