LAJČAK USKORO DOBIJA ZAMENIKA? Bivši lider jedne regionalne zemlje cilja na njegovo mesto! DA LI će moći da urazumi Kurtija?
Više od 400 miliona ljudi iz 27 država članica EU u junu će glasati za izbor 705 članova parlamenta na period od 5 godina. Izborna godina u Evropskoj uniji doneće nove lidere evropskih institucija od kojih bi mogla da zavisi dalja politika proširenja na zemlje zapadnog Balkana, a od novog posrednika u dijalogu Beograda i Prištine zavisiće kako će se on nadalje odvijati.
Dok se dosadašnji posrednik u dijalogu Miroslav Lajčak priprema za novu poziciju ambasadora u Švajcarskoj u diplomatskim krugovima raspravlja se o njegovom nasledniku. Kao za sada jedini kandidat spominje se nekadašnji predsednik Slovenije Borut Pahor, koji je i sam potvrdio da je zainteresovan za tu poziciju. Slovenački mediji pišu da se Pahor, uz pomoć Ministarstva evropskih i spoljnih poslova, na čelu sa bivšom partijskom koleginicom Tanjom Fajon, priprema da stupi na to mesto i da bi svoju kandidaturu uskoro mogao da uputi šefu diplomatije EU Đuzepu Borelju.
- Da li će to biti prihvaćeno zavisi od rasporeda snaga u EU, a sa druge strane da li će za to saglasnost dati SAD, koje su imale veoma veliki uticaj na dijalog, koji je navodno vođen pod okriljem EU - kaže Bojana Selaković.
"Težinu nije imao Lajčak, neće je imati ni Pahor"
Čovek poznat po zalaganju da se EU proširi na Zapadni Balkan, ali i po tome što je insistirao na ispunjavanju Briselskih sporazuma i formiranju Zajednice srpskih opština imaće u rukama vruć krompir, imajući u vidu da je dijalog već dugo u ćorsokaku. Miroslav Lajčak je ostavio brojna nerešena pitanja i implementaciju aneksa iz Ohrida.
- Od prošle godine do sada nemamo primenu gotovo ničega, a da ne govorimo o ZSO kojoj bi pomogao jedino međunarodni pritisak, tu težinu nije imao Miroslav Lajčak, ne verujem da će imati ni Borut Pahor - rekao je Milan Igrutinović iz Instituta za političke studije.
- Očekivanja su i ovog puta da bi neko ko je iz regiona i ko dobro poznaje region mogao uspešnije da se nosi sa tom situacijom. Presudan je uticaj najvažnijih evropskih zemalja, ali nije beznačajno ni to kojim veštinama raspolaže onaj koji radi medijaciju - kaže Jelica Minić, iz Evropskog pokreta u Srbiji.
Kao aktivan član instituta Prijatelji zapadnog Balkana promoviše dijalog, pomirenje, mirno rešavanje otvorenih pitanja. Ako bude preuzeo funkciju posrednika imaće, kako navode poznavaoci prilika, tešku i nezahvalnu poziciju da približi dve strane.
- Mislim da nema sporazuma u dobroj veri i mislim da je to gde je prethodni visoki predstavnik pogrešio, mislim da je sa novim specijalnim predstavnikom nova prilika za aktivniji i sveobuhvatniji pristup, gde bi se prvo radilo na uspostavljanju poverenja, a onda da se ide na implementaciju sporazuma - smatra Igor Novaković, iz Isac fondacije.
Ipak, njegov domet mogao bi, kao i do sada, da bude omeđen uticajem najmoćnijih zemalja, pre svega Nemačke i Francuske, koje su preuzele kormilo upravljanja kosovskim pitanjem, pa bi upravo te zemlje i mogle značajno da utiču na izbor novog posrednika.
Izvor: Srbija Danas/Blic/Milena Prodanović/Preneo: M.B.