ЛАЈЧАК УСКОРО ДОБИЈА ЗАМЕНИКА? Бивши лидер једне регионалне земље циља на његово место! ДА ЛИ ће моћи да уразуми Куртија?
Више од 400 милиона људи из 27 држава чланица ЕУ у јуну ће гласати за избор 705 чланова парламента на период од 5 година. Изборна година у Европској унији донеће нове лидере европских институција од којих би могла да зависи даља политика проширења на земље западног Балкана, а од новог посредника у дијалогу Београда и Приштине зависиће како ће се он надаље одвијати.
Док се досадашњи посредник у дијалогу Мирослав Лајчак припрема за нову позицију амбасадора у Швајцарској у дипломатским круговима расправља се о његовом наследнику. Као за сада једини кандидат спомиње се некадашњи председник Словеније Борут Пахор, који је и сам потврдио да је заинтересован за ту позицију. Словеначки медији пишу да се Пахор, уз помоћ Министарства европских и спољних послова, на челу са бившом партијском колегиницом Тањом Фајон, припрема да ступи на то место и да би своју кандидатуру ускоро могао да упути шефу дипломатије ЕУ Ђузепу Борељу.
- Да ли ће то бити прихваћено зависи од распореда снага у ЕУ, а са друге стране да ли ће за то сагласност дати САД, које су имале веома велики утицај на дијалог, који је наводно вођен под окриљем ЕУ - каже Бојана Селаковић.
"Тежину није имао Лајчак, неће је имати ни Пахор"
Човек познат по залагању да се ЕУ прошири на Западни Балкан, али и по томе што је инсистирао на испуњавању Бриселских споразума и формирању Заједнице српских општина имаће у рукама врућ кромпир, имајући у виду да је дијалог већ дуго у ћорсокаку. Мирослав Лајчак је оставио бројна нерешена питања и имплементацију анекса из Охрида.
- Од прошле године до сада немамо примену готово ничега, а да не говоримо о ЗСО којој би помогао једино међународни притисак, ту тежину није имао Мирослав Лајчак, не верујем да ће имати ни Борут Пахор - рекао је Милан Игрутиновић из Института за политичке студије.
- Очекивања су и овог пута да би неко ко је из региона и ко добро познаје регион могао успешније да се носи са том ситуацијом. Пресудан је утицај најважнијих европских земаља, али није безначајно ни то којим вештинама располаже онај који ради медијацију - каже Јелица Минић, из Европског покрета у Србији.
Као активан члан института Пријатељи западног Балкана промовише дијалог, помирење, мирно решавање отворених питања. Ако буде преузео функцију посредника имаће, како наводе познаваоци прилика, тешку и незахвалну позицију да приближи две стране.
- Мислим да нема споразума у доброј вери и мислим да је то где је претходни високи представник погрешио, мислим да је са новим специјалним представником нова прилика за активнији и свеобухватнији приступ, где би се прво радило на успостављању поверења, а онда да се иде на имплементацију споразума - сматра Игор Новаковић, из Исац фондације.
Ипак, његов домет могао би, као и до сада, да буде омеђен утицајем најмоћнијих земаља, пре свега Немачке и Француске, које су преузеле кормило управљања косовским питањем, па би управо те земље и могле значајно да утичу на избор новог посредника.
Извор: Србија Данас/Блиц/Милена Продановић/Пренео: М.Б.