NAJVEĆA SRAMOTA "KOSOVA" U 2019: Fljora pokazivala fejk fotografiju kao dokaz zločina, ali tu nije bio KRAJ LAŽI
Skandal godine
Samoproglašeno Kosovo će proteklu godinu pamtiti po velikoj lažnoj vesti koja je obišla čitav svet – objavljivanju fotografije navodnog silovanja u vreme rata, za koju se ispostavilo da je apsolutno neistinita.
Naime, u maju je Fljora Brovina, poslanica tada vladajuće partije Demokratske partije Kosova (PDK) u kosovskoj skupštini mahala fotografijom koja navodno pokazuje srpske vojnike kako siluju jednu Albanku. Štaviše ona je iznela i niz različitih tvrdnji o toj fotografiji.
PRIŠTINSKI MEDIJI PRENOSE: Hašim Tači se u Berlinu sastao sa američkim izaslanikom Grenelom!
TAČI NAJAVIO VELIKU ALBANIJU: Pozivam Ramu da što pre odredi datum za UKLANJANJE "GRANICE"!
Brojni kosovski mediji, ali i mediji iz regiona, bez prethodne provere su preneli tu fotografiju, bez cenzure u dramatične naslove o tome kako je ona dokaz brutalnih zločina od strane srpske vojske.
Brovina, nekadašnji predsednički kandidat, koja je po struci pedijatar, a bavi se i pisanjem poezije, fotografiju je pokazala u skupštini onog dana kada je usvojena Rezolucija „o genocidu Srbije na Kosovu“.
Svoje tvrdnje o navodnoj žrtvi silovanja sa slike je više puta menjala.
Fotografija je podigla veliku buru, pa su se oglasili i aktivisti za ljudska prava koji su se žalili da objavljivanje takve fotografije krši prava navodne žrtve i ugrožava je.
Brovina je na to odgovorila da je dobila dozvolu upravo od porodice žene sa slike i da joj je poznat njen identitet, a da će njega otkriti tužilaštvu.
- Da, naravno, od majke sam dobila dozvolu. Dobila sam dozvolu i od te osobe lično - izjavila je Brovina za kanal T7, rekavši da je žrtva tada imala 35 godina.
Rekla je da zna gde je i kako fotografija nastala, a takođe je tvrdila i da je tzv. kosovsko tužilaštvo posedovalo istu takvu fotografiju i da ju je namerno sakrilo.
Međutim, nisu svi odmah poverovali u njenu autentičnost, pa je ubrzo otkriveno pravo poreklo te slike. Utvrđeno je da ona nema nikakve veze sa tzv. Kosovom, već da je u pitanju jedna scena sa pornografskog sajta i da su na njoj najverovatnije vojnici iz Iraka.
Tužilaštvo je potvrdilo da fotografija nema veze sa njenim tvrdnjama i pozvalo je na razgovor.
Tada je Brovina iznela nove verzije priče.
Rekla je da je navodna žrtva nikad nije kontaktirala, a da je fotografiju navodno dobila 2003. godine od jednog aktiviste.
- Ovoj fotografiji sam puno verovala i puno sam je oplakala, zato što mi ju je dao jedan aktivista, poslao ju je u nečije ime. Bila je vrlo tačna i uklapala se sa pričama koje sam ja čula od žena seksualno zlostavljanih u toku rata. Ne poznajem ga, sada sam zaboravila to lice i nisam proveravala jer su sve priče slične i to je moj revolt, moja je greška što nisam proverila - rekla je Brovina u emisiji „Personale“, a preneo Zeri.
Kasnije je međutim, rekla da ju je dobila od Mevljude Saraći, tada potpredsednice Komisije za nestala lica.
- Fotografije mi je donela u koverti, rekavši mi da ova žena ima 35 godina, a da ona zna ovaj slučaj. Drugo lice sam pitala da li mogu da upotrebim fotografije, a on mi je rekao “da, jer imam potvrdu” – rekla je ona tužilaštvu.
Međutim, Saraći je sve to negirala.
Na kraju je potez Brovine izazvao bes i kosovske i srpske javnosti, a najviše je štete naneo upravo onima kojima je ona navodno želela da pomogne – žrtvama ratnih silovanja.
I sama Brovina i dalje snosi posledice. Nakon što su je kritikovale i tzv. vlasti i opozicija, od nje su se ogradili i najbliži partijski saradnici. Naime, nje nema na spisku poslanika PDK za naredni skupštinski sastav. Do sada je Brovina od 2001. godine bila stalno na spisku poslanika.
Podsetimo, Brovina je bila u zatvoru u Požarevcu, nakon što je u decembru 1999. godine osuđena na 12 godina zatvora zbog terorizma i svojih veza sa OVK. Međutim puštena je na slobodu naredne godine, nakon poništenja sudske odluke.