НАЈВЕЋА СРАМОТА "КОСОВА" У 2019: Фљора показивала фејк фотографију као доказ злочина, али ту није био КРАЈ ЛАЖИ
Скандал године
Самопроглашено Косово ће протеклу годину памтити по великој лажној вести која је обишла читав свет – објављивању фотографије наводног силовања у време рата, за коју се испоставило да је апсолутно неистинита.
Наиме, у мају је Фљора Бровина, посланица тада владајуће партије Демократске партије Косова (ПДК) у косовској скупштини махала фотографијом која наводно показује српске војнике како силују једну Албанку. Штавише она је изнела и низ различитих тврдњи о тој фотографији.
ПРИШТИНСКИ МЕДИЈИ ПРЕНОСЕ: Хашим Тачи се у Берлину састао са америчким изаслаником Гренелом!
ТАЧИ НАЈАВИО ВЕЛИКУ АЛБАНИЈУ: Позивам Раму да што пре одреди датум за УКЛАЊАЊЕ "ГРАНИЦЕ"!
Бројни косовски медији, али и медији из региона, без претходне провере су пренели ту фотографију, без цензуре у драматичне наслове о томе како је она доказ бруталних злочина од стране српске војске.
Бровина, некадашњи председнички кандидат, која је по струци педијатар, а бави се и писањем поезије, фотографију је показала у скупштини оног дана када је усвојена Резолуција „о геноциду Србије на Косову“.
Своје тврдње о наводној жртви силовања са слике је више пута мењала.
Фотографија је подигла велику буру, па су се огласили и активисти за људска права који су се жалили да објављивање такве фотографије крши права наводне жртве и угрожава је.
Бровина је на то одговорила да је добила дозволу управо од породице жене са слике и да јој је познат њен идентитет, а да ће њега открити тужилаштву.
- Да, наравно, од мајке сам добила дозволу. Добила сам дозволу и од те особе лично - изјавила је Бровина за канал Т7, рекавши да је жртва тада имала 35 година.
Рекла је да зна где је и како фотографија настала, а такође је тврдила и да је тзв. косовско тужилаштво поседовало исту такву фотографију и да ју је намерно сакрило.
Међутим, нису сви одмах поверовали у њену аутентичност, па је убрзо откривено право порекло те слике. Утврђено је да она нема никакве везе са тзв. Косовом, већ да је у питању једна сцена са порнографског сајта и да су на њој највероватније војници из Ирака.
Тужилаштво је потврдило да фотографија нема везе са њеним тврдњама и позвало је на разговор.
Тада је Бровина изнела нове верзије приче.
Рекла је да је наводна жртва никад није контактирала, а да је фотографију наводно добила 2003. године од једног активисте.
- Овој фотографији сам пуно веровала и пуно сам је оплакала, зато што ми ју је дао један активиста, послао ју је у нечије име. Била је врло тачна и уклапала се са причама које сам ја чула од жена сексуално злостављаних у току рата. Не познајем га, сада сам заборавила то лице и нисам проверавала јер су све приче сличне и то је мој револт, моја је грешка што нисам проверила - рекла је Бровина у емисији „Персонале“, а пренео Зери.
Касније је међутим, рекла да ју је добила од Мевљуде Сараћи, тада потпредседнице Комисије за нестала лица.
- Фотографије ми је донела у коверти, рекавши ми да ова жена има 35 година, а да она зна овај случај. Друго лице сам питала да ли могу да употребим фотографије, а он ми је рекао “да, јер имам потврду” – рекла је она тужилаштву.
Међутим, Сараћи је све то негирала.
На крају је потез Бровине изазвао бес и косовске и српске јавности, а највише је штете нанео управо онима којима је она наводно желела да помогне – жртвама ратних силовања.
И сама Бровина и даље сноси последице. Након што су је критиковале и тзв. власти и опозиција, од ње су се оградили и најближи партијски сарадници. Наиме, ње нема на списку посланика ПДК за наредни скупштински састав. До сада је Бровина од 2001. године била стално на списку посланика.
Подсетимо, Бровина је била у затвору у Пожаревцу, након што је у децембру 1999. године осуђена на 12 година затвора због тероризма и својих веза са ОВК. Међутим пуштена је на слободу наредне године, након поништења судске одлуке.