"NATO MOĆNICIMA NIJE STALO DO MIRA" General Lazarević: Pojačavaju pritisak na Srbiju tako što naoružavaju tzv. vojsku Kosova
Po njegovom mišljenju ovo je deo šireg procesa najtežih pritisaka koji se već par meseci odvijaju prema Srbiji, a očekuju se još veći.
Nova američka vojna donacija oklopnih vozila otpornih na mine - poznatijih kao "gardijan" - tzv. Kosovskim bezbednosnim snagama, a svega nekoliko dana pred najavljene pregovore Beograda i Prištine, na neki način je i jasna poruka Srbiji, mišljenje je Vladimira Lazarevića, penzionisanog general-pukovnika Vojske Jugoslavije, bivšeg komandanta Prištinskog korpusa za vreme rata na Kosovu i NATO bombardovanja SRJ.
Sagovornik medija kaže da ta donacija nije novina, ali da bi mogla da bude indikator namera zapadnih centara moći i Prištine. Dakle, oni ne isključuju ni ulazak u najgori scenario koji može da dovede do nekih dramatičnih događaja na Kosovu.
KURTI OTIŠAO KORAK DALJE: Beograd mu je kriv za sve, a sada je spremio NOVU UCENU
NIKAD DIREKTNIJA UCENA IZ NEMAČKE! "Ako Srbija hoće u EU, mora da potpiše sporazum sa Kosovom"
"VELIKE SILE NE DAJU DA SE DOĐE DO MIRNOG REŠENJA" Politički analitičar iz Prištine objasnio zašto je sporazum teško izvodljiv
- Zašto bi njima bili potrebni oklopnjaci otporni na mine? Zato što je vrlo moguće da su neka mesta pod minama. Njihovim minama - kaže Lazarević.
Činjenica da se u poslednjih mesec–dva aktivnost u naoružavanju i obuci KBS intenzivirala, počev od najave gradnje baze u južnoj Mitrovici i izgradnje hrvatskog kampa na Kosovu namenjenog za obuku vojnog kadra, pa do naoružavanja i zahteva Prištine da snage KBS smeju da se slobodno kreću severom Kosova, loši su signali.
- Iz dana u dan, pojedini centri moći, a tu pre svega mislim na NATO moćnike, pokazuju da im nije stalo do regionalnog mira. Za mene nema nikakvog iznenađenja u ovome jer se radi o istim centrima moći koji su i stvorili terorističku paravojsku, koja je nanela ogromno zlo pre svega, srpskom narodu. Oni i dalje paze i maze to čudo koje su stvorili iz svojih najmračnijih ciljeva kako bi držali pokorno ovaj deo Balkana ali i šire - ukazuje bivši komandant Prištinskog korpusa.
Po njegovom mišljenju ovo je deo šireg procesa najtežih pritisaka koji se već par meseci odvijaju prema Srbiji, a očekuju se još veći.
- Drugim rečima, pojačavaju pritisak na Srbiju jačajući tzv. vojsku Kosova, iako po Rezoluciji 12 44 osim KFOR nijedna vojska ne sme da bude prisutna na Kosovu - napominje Lazarević.
Lazarević smatra da sve ovo što se dešava nije dobro sa apsekta bezbednosti, posebno za Srbe koji žive na Kosovu.
- Inače, što se tiče neke vojne moći same tzv. vojske Kosova, nje nema. Osim, što imaju podršku zapadnih partnera u smislu kršenja svih međunarodnih standarda - napominje sagovornik.
Lazarević zaključuje da trenutno Zapad na sve načne pokušava da pritisne Srbiju kad je reč o Kosovu, počev od diplomatskih do ekonomskih pritisaka.
- Ali, ukoliko to ne uspe, niko ne može da garantuje šta će Prištini, odnosno NATO-u, pasti na pamet - zaključuje on.
Oklopnjaci "gardijan" - tip M1117 bili su jedno od prvih američkih vojnih vozila izgrađenih na specijalizovanom trupu otpornom na mine. Nakon 2001. godine služili su kao direktan odgovor na pretnju američkim snagama u Iraku i Avganistanu. Naoružani su bacačima granata koji mogu da pogode cilj na razdaljini većoj od dva kilometra, a mitraljez im je montiran u kupoli. Srednji mitraljez nalazi se ispred grotla.
Kosovo za sada raspolaže modernim naoružanjem, uglavnom za pešadijske jedinice: od pištolja, pušaka, puškomitraljeza, snajpera - malog i velikog dometa. Imaju i oklopna vozila na kojima su integrisana sredstva za vatrenu podršku, bacače granata malog dometa i prenosna sredstva za protivoklopnu borbu, odnosno ručne raketne bacače za protivoklopnu borbu.
Nakon osnivanja vojske, 2018. godine, određene države kroz donacije su im ustupile složenija borbena sredstva i sisteme. To se pre svega odnosi na različite tipove minobacača, haubica, prenosnih protivoklopnih raketa malog i srednjeg dometa, od tri do pet hiljada metara. Dobili su od Amerike i sistem PVO, za gađanje niskoletećih helikoptera, aviona, i slično.
Vlada Aljbina Kurtija predvidela je za period 2022-2024 godina, budžet za vojsku Kosova veći od 100 miliona evra.