"NJIMA JE POTREBAN INCIDENT" Policijske stanice niču na severu Kosmeta kao pečurke posle kiše, Aljbin hoće kontrolu po svaku cenu
Niču kao pečurke posle kiše, mada Srbi na severu tvrde da je adekvatnija reč "niču kao posle oluje“. U poslednjih godinu dana na severu Kosova je podignuto više desetina vojnih i policijskih baza, a nakon preuzimanja zgrada srpskih institucija ta brojka će biti značajno uvećana jer su i te zgrade prenamenovane u policijske stanice.
Analitičari kažu da je to nedvosmislena poruka da vlasti u Prištini žele po svaku cenu da imaju pod kontrolom ovaj deo Kosova. Jedan od njih je izvršni direktor NVO "Aktiv" iz Severne Mitrovice Miodrag Milićević kaže da vlasti u Prištini na severu Kosova i preko policijskih stanica pokušavaju da naprave jasan otklon od Briselskog sporazuma.
Komentarišući tender vredan 1,1 milion evra za izgradnju nove policijske stanice u Zubinom Potoku, Milićević ističe da procedure i mandat policije ne bi trebalo da budu upitni, ali da je ključno pitanje promena etničkog sastava policije na severu i poverenja koje u nju ima lokalno stanovništvo, piše "Kosovo online".
- Ne radi se tu o pukoj jednoj policijskoj stanici, ako pričamo samo o ovom poslednjem tenderu za izgradnju policijske stanice u Zubinom Potoku, ni o mandatu koji policija treba da sprovede. To je neupitno i definisano je zakonom. Tu se postavlja više pitanja, zapravo poverenja u policiju od strane lokalnog stanovništva. I postavlja se kao pitanje svih pitanja promena etničkog sastava te iste policije na severu Kosova na šta smo ne samo mi kao organizacija ukazivali poslednjih godinu i po do dve. Naprosto, ta etnička slika je u celosti promenjena i u suprotnosti je sa onim što jeste dogovoreno u Briselu i za šta se sada uporno pokušava, makar sa kosovske strane, da se napravi neka vrsta otklona od Briselskog sporazuma i od onoga šta jeste potpisano i dogovoreno - naglašava Milićević.
"Sve više policije i sve više incidenata"
Dodaje da Priština na ovaj način pokušava da situaciju na terenu prikaže drugačijom u odnosu na prethodni period. Zbog toga, ističe, ne treba previše razmišljati šta o ovoj temi misle i čemu se nadaju Srbi na severu Kosova.
- Realnost nas svakog zapravo opominje koliko je situacija u bezbednosnom smislu loša. Mi danas za razliku od pre dve godine imamo sedam stalnih policijskih baza, odnosno baza specijalne policije. Imamo brojčano veliko prisustvo te iste policije za koju se vezuju brojni incidenti - naglašava Milićević.
Izvršni direktor "Pupin inicijative" Vuk Velebit ističe da je nicanje policijskih stanica rezultat destabilizujuće politike Aljbina Kurtija sa ciljem izazivanja novih tenzija i zastrašivanja Srba.
- Ekstremistička, antizapadna i destabilizujuća politika Aljbina Kurtija ima za cilj upravo konstantno podizanje tenzija. Kontinuirano stvaranje neuslova za život srpske zajednice. Vi kada pogledate, te baze su građene često eksproprijacijom zemlje Srba koji žive na prostoru Kosova i Metohije, dakle direktno uperene protiv jednog naroda i jedne etničke grupe - kaže Velebit za "Kosovo onlajn".
Dodatno, naglašava, specijalne baze na severu imaju cilj zastrašivanje običnih građana.
- Imao sam priliku nedavno da boravim u severnom delu Kosova i video sam kako te baze izgledaju. Video sam kosovsku policiju do zuba naoružanu koja kontroliše saobraćaj. Dakle, bez ikakvog opravdanja i protiv svih i međunarodnih ugovora i protiv koordinisanosti sa međunarodnom zajednicom, Kurti nastavlja da podiže tenzije i očekujem da će on nastaviti to da radi i u narednim mesecima kako se izbori na Kosovu budu približavali i kako budemo ulazili u završnicu američkog izbora - smatra Velebit.
Rešenje - SAD i EU da sankcionišu Kurtija
Rešenje vidi u većoj spremnosti međunarodne zajednice, a pre svega EU i SAD da sankcionišu „ekstremističku politiku“ Aljbina Kurtija koja je, prema njegovim rečima, „direktno uperena protiv interesa i EU i SAD“.
Smatra da je sve više policijskih stanica i baza na severu istovremeno i simbolična i direktna poruka Srbima da treba da se osećaju još manje bezbedno.
- Mislim da to jeste i simbolična poruka Srbima, ali i vrlo konkretna akcija koja treba da dovede do toga da se Srbi osećaju još manje sigurno. Srbi kada vide Kosovsku policiju na ulici oni imaju osećaj nesigurnosti što nije normalno. Kada vidite policiju, trebate da imate osećaj neke sigurnosti da je policija tu da zaštiti vas i da drži neki javni red i mir, ali vi kada vidite do zuba naoružaju Kosovsku policiju, vi možete samo da se uplašite te policije i možete da imate osećaj da je tu ta policija samo zbog vas, ali ne da vas štiti, već da se osećate nesigurno i da ne znate kakvo će biti delovanje te policije - ističe Velebit.
Kosovska policija potpisala je prošle nedelje ugovor od 1,1 milion evra za izgradnju policijske stanice u Zubinom Potoku. Prethodno, prištinski premijer Aljbin Kurti je prisustvovao svečanom postavljanju kamen temeljca u Lešku, a sličnih ceremonija je bilo i ranije. Nakon zauzimanjem Privremenih organa u četiri opštine na severu saopšteno je da će se u većini nalaziti i policijske stanice.
"Njima je potreban incident"
Saradnik Centra za društvenu stabilnost Srđan Barac ocenjuje to nisu više simbolične poruke na prostoru Kosova i Metohije, posebno na severnom delu koji naseljavaju većinski Srbi.
- U tom delu politička Priština ili, da kažemo, albanski faktor, nije imao suštinskog vršenja vlasti do sada. Izgradnjom ovih policijskih stanica i svim, da kažemo, tim merama u prethodnih godinu dana, cilj je da se Srbima pokaže da će ovladati suštinski i faktički severom. Drugi efekt koji isto nije prikriveni i simbolički, već suštinski jeste stvaranje tenzične atmosfere, ne bi li došlo do određenog incidenta. Jer njima je potreban incident. Na talasu incidenta oni imaju prostor u evropskoj ili svetskoj javnosti da zagovaraju svoju stvar - kaže Barac.
Upozorava da je drugi ozbiljan problem eksproprijacija zemlje u vlasništvu Srba.
- To dodatno podgreva atmosferu tenzije koja može da eskalira. Jer i Srbi sa druge strane se osećaju ugroženo kada vidimo kako se ponašaju pripadnici KBS i kada znamo da samo na osnovu neke lažne prijave, nekog lažnog svedoka možete biti uhapšeni. Vrlo je jasno i očekivano da postoji određen zazor ili strah, pa možemo reći čak i opravdana doza uznemirenosti kod pripadnika srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije, posebno severnog dela. Duboko verujem da njihov cilj jeste da dođe do incidenta koji bi oni koristili kao pogonsko gorivo s obzirom da sve više, da kažemo, signala stiže, prvo je bilo priko Atlantika, a sada bogami čak i iz Berlina da takva politika Prištine neće biti tolerisana - zaključuje Barac.
Srbija Danas/Kosovo onlajn