"ЊИМА ЈЕ ПОТРЕБАН ИНЦИДЕНТ" Полицијске станице ничу на северу Космета као печурке после кише, Аљбин хоће контролу по сваку цену
Ничу као печурке после кише, мада Срби на северу тврде да је адекватнија реч "ничу као после олује“. У последњих годину дана на северу Косова је подигнуто више десетина војних и полицијских база, а након преузимања зграда српских институција та бројка ће бити значајно увећана јер су и те зграде пренаменоване у полицијске станице.
Аналитичари кажу да је то недвосмислена порука да власти у Приштини желе по сваку цену да имају под контролом овај део Косова. Један од њих је извршни директор НВО "Актив" из Северне Митровице Миодраг Милићевић каже да власти у Приштини на северу Косова и преко полицијских станица покушавају да направе јасан отклон од Бриселског споразума.
Коментаришући тендер вредан 1,1 милион евра за изградњу нове полицијске станице у Зубином Потоку, Милићевић истиче да процедуре и мандат полиције не би требало да буду упитни, али да је кључно питање промена етничког састава полиције на северу и поверења које у њу има локално становништво, пише "Косово online".
- Не ради се ту о пукој једној полицијској станици, ако причамо само о овом последњем тендеру за изградњу полицијске станице у Зубином Потоку, ни о мандату који полиција треба да спроведе. То је неупитно и дефинисано је законом. Ту се поставља више питања, заправо поверења у полицију од стране локалног становништва. И поставља се као питање свих питања промена етничког састава те исте полиције на северу Косова на шта смо не само ми као организација указивали последњих годину и по до две. Напросто, та етничка слика је у целости промењена и у супротности је са оним што јесте договорено у Бриселу и за шта се сада упорно покушава, макар са косовске стране, да се направи нека врста отклона од Бриселског споразума и од онога шта јесте потписано и договорено - наглашава Милићевић.
"Све више полиције и све више инцидената"
Додаје да Приштина на овај начин покушава да ситуацију на терену прикаже другачијом у односу на претходни период. Због тога, истиче, не треба превише размишљати шта о овој теми мисле и чему се надају Срби на северу Косова.
- Реалност нас сваког заправо опомиње колико је ситуација у безбедносном смислу лоша. Ми данас за разлику од пре две године имамо седам сталних полицијских база, односно база специјалне полиције. Имамо бројчано велико присуство те исте полиције за коју се везују бројни инциденти - наглашава Милићевић.
Извршни директор "Пупин иницијативе" Вук Велебит истиче да је ницање полицијских станица резултат дестабилизујуће политике Аљбина Куртија са циљем изазивања нових тензија и застрашивања Срба.
- Екстремистичка, антизападна и дестабилизујућа политика Аљбина Куртија има за циљ управо константно подизање тензија. Континуирано стварање неуслова за живот српске заједнице. Ви када погледате, те базе су грађене често експропријацијом земље Срба који живе на простору Косова и Метохије, дакле директно уперене против једног народа и једне етничке групе - каже Велебит за "Косово онлајн".
Додатно, наглашава, специјалне базе на северу имају циљ застрашивање обичних грађана.
- Имао сам прилику недавно да боравим у северном делу Косова и видео сам како те базе изгледају. Видео сам косовску полицију до зуба наоружану која контролише саобраћај. Дакле, без икаквог оправдања и против свих и међународних уговора и против координисаности са међународном заједницом, Курти наставља да подиже тензије и очекујем да ће он наставити то да ради и у наредним месецима како се избори на Косову буду приближавали и како будемо улазили у завршницу америчког избора - сматра Велебит.
Решење - САД и ЕУ да санкционишу Куртија
Решење види у већој спремности међународне заједнице, а пре свега ЕУ и САД да санкционишу „екстремистичку политику“ Аљбина Куртија која је, према његовим речима, „директно уперена против интереса и ЕУ и САД“.
Сматра да је све више полицијских станица и база на северу истовремено и симболична и директна порука Србима да треба да се осећају још мање безбедно.
- Мислим да то јесте и симболична порука Србима, али и врло конкретна акција која треба да доведе до тога да се Срби осећају још мање сигурно. Срби када виде Косовску полицију на улици они имају осећај несигурности што није нормално. Када видите полицију, требате да имате осећај неке сигурности да је полиција ту да заштити вас и да држи неки јавни ред и мир, али ви када видите до зуба наоружају Косовску полицију, ви можете само да се уплашите те полиције и можете да имате осећај да је ту та полиција само због вас, али не да вас штити, већ да се осећате несигурно и да не знате какво ће бити деловање те полиције - истиче Велебит.
Косовска полиција потписала је прошле недеље уговор од 1,1 милион евра за изградњу полицијске станице у Зубином Потоку. Претходно, приштински премијер Аљбин Курти је присуствовао свечаном постављању камен темељца у Лешку, а сличних церемонија је било и раније. Након заузимањем Привремених органа у четири општине на северу саопштено је да ће се у већини налазити и полицијске станице.
"Њима је потребан инцидент"
Сарадник Центра за друштвену стабилност Срђан Барац оцењује то нису више симболичне поруке на простору Косова и Метохије, посебно на северном делу који насељавају већински Срби.
- У том делу политичка Приштина или, да кажемо, албански фактор, није имао суштинског вршења власти до сада. Изградњом ових полицијских станица и свим, да кажемо, тим мерама у претходних годину дана, циљ је да се Србима покаже да ће овладати суштински и фактички севером. Други ефект који исто није прикривени и симболички, већ суштински јесте стварање тензичне атмосфере, не би ли дошло до одређеног инцидента. Јер њима је потребан инцидент. На таласу инцидента они имају простор у европској или светској јавности да заговарају своју ствар - каже Барац.
Упозорава да је други озбиљан проблем експропријација земље у власништву Срба.
- То додатно подгрева атмосферу тензије која може да ескалира. Јер и Срби са друге стране се осећају угрожено када видимо како се понашају припадници КБС и када знамо да само на основу неке лажне пријаве, неког лажног сведока можете бити ухапшени. Врло је јасно и очекивано да постоји одређен зазор или страх, па можемо рећи чак и оправдана доза узнемирености код припадника српског народа на простору Косова и Метохије, посебно северног дела. Дубоко верујем да њихов циљ јесте да дође до инцидента који би они користили као погонско гориво с обзиром да све више, да кажемо, сигнала стиже, прво је било прико Атлантика, а сада богами чак и из Берлина да таква политика Приштине неће бити толерисана - закључује Барац.
Србија Данас/Косово онлајн