NOVA PROVOKACIJA PRIŠTINE: Lažna država ponovo preti Srbiji - predaju zahtev za status kandidata u EU do kraja godine?
Ministarka spoljnih poslova i dijaspore u privremenim prištinskim institucijama Donika Gervala-Švarc potvrdila je da će tzv. Kosovo ove godine aplicirati za državu kandidata u Evropskoj uniji.
Ona je pojasnila da je reč o političkom procesu, ali istovremeno praćenom mnogim tehničkim koracima koji zahtevaju profesionalizam i stručnost, prenosi Reporteri.
ALBANAC NEMANJU NOŽEM UBO U VRAT I GRUDI! Napadnuti jer ovde niču srpske kuće - sve otkrila mladićeva majka
"SVE TEŽA BEZBEDNOSNA SITUACIJA NA KIM" Eparhija raško-prizrenska OŠTRO osudila napad na Srbe u Babinom mostu
"NEMAMO MIRA, DECA NE SMEJU DA SE IGRAJU" Srbi na Kosovu u strahu - najozbiljniji incident od ubistva Milutina Trajkovića (VIDEO)
- Rekli smo da ćemo se prijaviti ove godine, i prijavićemo se ove godine. Takođe smo obavestili naše međunarodne partnere da je naš cilj da se prijavimo ove godine jer želimo da uživamo u statusu kandidata za Evropsku uniju - rekla je Gervala.
Prema njenim rečima, u Evropskoj uniji ne postoji narod koji je tako proevropski orijentisan kao Kosovo.
Kako je dodala, preko 90 odsto građana Kosova je za put ka EU, za ulazak u NATO i podržavaju oba ova mehanizma kao jedini put u evropsku budućnost, i stoga, kako je istakala, "naš zahtev treba smatrati veoma prirodno".
- Mislimo da smo čak i od rezultata koje smo imali, posebno u poslednjih godinu i po dana, od opipljivih rezultata, bilo u indeksu za merenje korupcije Transparensi internešenela gde smo prestigli 17 zemalja, napravili značajan napredak u pogledu sloboda govora, rezultati stepena demokratije u našoj zemlji, dakle mi smo lideri demokratije u našem regionu i mislim da nema razloga da Kosovo bude tretirano drugačije od drugih zemalja u regionu koje nisu ni blizu demokratska kao mi - izjavila je Gervala za Kljan Kosova.
Brojni analitičari, međutim, imaju zamerke na način vladanja današnje kosovske uprave pod Aljbinom Kurtijem.
Uskraćivanje osnovnih prava, naročito Srbima, na Kosovu je svakodnevno. Nerešenih slučajeva fizičkih napada, razbojništava, krađa, uništavanja imovine, privatne i crkvene je na stotine.
Slikovito je napomenuti i da je, prema izveštaju OEBS, samo u periodu od januara 2014. do decembra 2020. godine prijavljeno 247 incidenata izvršenih na kulturnom nasleđu i verskim lokalitetima na Kosovu, prenosi Kosovo onlajn.
Na odnose između Srpske pravoslavne crkve i kosovskih institucija, kako navode u izveštaju OEBS, negativno je uticao zahtev Kosova za članstvo u Unesko, odbijanje zahteva SPC za izdavanje dozvole za obnovu Crkve svetog Nikole koji se nalazi unutar Manastira svetih Arhangela u Prizrenu, nesprovođenje odluke Ustavnog suda o vraćanju 24 hektara zemljišta manastiru Visoki Dečani...