NOVI ŠAMAR ZA PRIŠTINU! Britanski diplomata poziva misiju EULEKS da zameni Kurtijeve specijalce na SEVERU!
Neočekivani zaokret Londona.
Poverenje među zajednicama ne može se uspostaviti policijskom kontrolom jedne teritorije, kaže u intervjuu za Kossev ambasador Velike Britanije na Kosovu Nikolas Abat i ističe da bi umesto specijalne policije na severu trebalo da bude više angažovan Euleks.
"DOČEPALI SMO SE TOG DOKUMENTA" Vučić o licemerju Euleksa: Lažovi jedni, jedino što hoćete da pratite je...
OGLASIO SE EULEKS: Obišli smo pritvorene Srbe, pokazivali su znakove povreda
EULEKS ODGOVORIO NA PITANJE O SITUACIJI NA SEVERU KiM: "To pitajte tzv. gradonačelnike"
Kako je naveo, situacija na severu Kosova ga podseća na Severnu Irsku, dodajući da, iako je britanska pozicija da specijalne jedinice treba da budu u mogućnosti da funkcionišu na severu, to se tiče samo određenih zadataka u kojima se treba uhvatiti u koštac sa kriminalom i švercom.
Zato se, umesto toga, zalaže za veće prisustvo Euleksa.
- KFOR ima ulogu, ali KFOR nije policija. Euleks ima ulogu, a možda je malo drsko kada britanski ambasador kaže da moramo da vidimo veće angažovanje Euleksa, Ali ja mislim da je to neophodno, jer mislim da je ovo prostor u kome je priroda rada policije veoma važna. Nije iznenađenje ni to da bi bilo bolje da policajci iz srpske zajednice nisu napustili posao prošlog novembra - kazao je Abot.
Ocenjuje da se svi nalaze u vrlo teškim vremenima, i navodi da postoji ogromna doza osetljivosti, a svaka je zajednica na ivici.
Zato se posebno plaši, kako navodi "malih incidenata", jer nasumični haotični element u krizama proizvodi ogroman efekat, zbog čega je da svi pažljivo postupaju.
Zalaže se i za saradnju dve vlade i međunarodne zajednice, ali pre svega za komunikaciju sa Srbima na severu.
- U ovakvoj situaciji zaista moramo da se bliže primaknemo terenu i da čujemo zajednicu kakvu budućnost oni žele da imaju - kaže Abot.
Navodi da je pitanje bezbednosti na severu - teško pitanje, prema kojem se treba odnositi i rešiti ga tako da se ljudi više ne povređuju, da nema rizika od ubijanja.
Međutim, kako kaže, očigledno su to rizici u kojima se trenutno živi.
- Postoji ogromna doza osetljivosti, a male stvari su stvarno važne. Mali incidenti, mali nesporazumi mogu da prouzrokuju ogroman efekat, a to je ono čega se ja stvarno plašim. Jer, ne možete sve da kontrolišete. Niti su svi akteri pod kontrolom. Postoji nasumični haotični element u svakom konfliktu, takvoj situaciji na kom god nivou. A osećam da smo sada u tom prostoru - kaže ambasador.
Konstatuje da se dolazi u situaciju u kojoj svako, ne samo da reaguje osetljivo, već zapravo skoro prestrašeno, dok svi veruju da pokušavaju nekako da sebe zaštite.
Kaže i da su događaji tokom poslednje godine bili “teški i frustrirajući”, te da je zauzet drugačiji pravac i zamah, onaj napredak postignut sa Ohridskim sporazumom, stvorio bi prostor u kojem bi se mogla rešavati mnoga različita pitanja.
- Nažalost, nismo u takvoj poziciji i moramo da priznamo da je jednostrana akcija kosovske vlade od 26. maja da nasilno postavi gradonačelnike u opštinske kancelarije promenila parametre ovog pitanja i na neki način otežala stvari. To ne znači nužno da su Kosovo i kosovska vlada destabilišući faktor u regionu. Ali, mislim da je ta akcija svakako destabilišuća u smislu odnosa unutar ove zajednice, ali i u širim zajednicama na Kosovu - rekao je Abot.