НОВИ ШАМАР ЗА ПРИШТИНУ! Британски дипломата позива мисију ЕУЛЕКС да замени Куртијеве специјалце на СЕВЕРУ!
Неочекивани заокрет Лондона.
Поверење међу заједницама не може се успоставити полицијском контролом једне територије, каже у интервјуу за Kossev амбасадор Велике Британије на Косову Николас Абат и истиче да би уместо специјалне полиције на северу требало да буде више ангажован Еулекс.
"ДОЧЕПАЛИ СМО СЕ ТОГ ДОКУМЕНТА" Вучић о лицемерју Еулекса: Лажови једни, једино што хоћете да пратите је...
ОГЛАСИО СЕ ЕУЛЕКС: Обишли смо притворене Србе, показивали су знакове повреда
ЕУЛЕКС ОДГОВОРИО НА ПИТАЊЕ О СИТУАЦИЈИ НА СЕВЕРУ КиМ: "То питајте тзв. градоначелнике"
Како је навео, ситуација на северу Косова га подсећа на Северну Ирску, додајући да, иако је британска позиција да специјалне јединице треба да буду у могућности да функционишу на северу, то се тиче само одређених задатака у којима се треба ухватити у коштац са криминалом и шверцом.
Зато се, уместо тога, залаже за веће присуство Еулекса.
- КФОР има улогу, али КФОР није полиција. Еулекс има улогу, а можда је мало дрско када британски амбасадор каже да морамо да видимо веће ангажовање Еулекса, Али ја мислим да је то неопходно, јер мислим да је ово простор у коме је природа рада полиције веома важна. Није изненађење ни то да би било боље да полицајци из српске заједнице нису напустили посао прошлог новембра - казао је Абот.
Оцењује да се сви налазе у врло тешким временима, и наводи да постоји огромна доза осетљивости, а свака је заједница на ивици.
Зато се посебно плаши, како наводи "малих инцидената", јер насумични хаотични елемент у кризама производи огроман ефекат, због чега је да сви пажљиво поступају.
Залаже се и за сарадњу две владе и међународне заједнице, али пре свега за комуникацију са Србима на северу.
- У оваквој ситуацији заиста морамо да се ближе примакнемо терену и да чујемо заједницу какву будућност они желе да имају - каже Абот.
Наводи да је питање безбедности на северу - тешко питање, према којем се треба односити и решити га тако да се људи више не повређују, да нема ризика од убијања.
Међутим, како каже, очигледно су то ризици у којима се тренутно живи.
- Постоји огромна доза осетљивости, а мале ствари су стварно важне. Мали инциденти, мали неспоразуми могу да проузрокују огроман ефекат, а то је оно чега се ја стварно плашим. Јер, не можете све да контролишете. Нити су сви актери под контролом. Постоји насумични хаотични елемент у сваком конфликту, таквој ситуацији на ком год нивоу. А осећам да смо сада у том простору - каже амбасадор.
Констатује да се долази у ситуацију у којој свако, не само да реагује осетљиво, већ заправо скоро престрашено, док сви верују да покушавају некако да себе заштите.
Каже и да су догађаји током последње године били “тешки и фрустрирајући”, те да је заузет другачији правац и замах, онај напредак постигнут са Охридским споразумом, створио би простор у којем би се могла решавати многа различита питања.
- Нажалост, нисмо у таквој позицији и морамо да признамо да је једнострана акција косовске владе од 26. маја да насилно постави градоначелнике у општинске канцеларије променила параметре овог питања и на неки начин отежала ствари. То не значи нужно да су Косово и косовска влада дестабилишући фактор у региону. Али, мислим да је та акција свакако дестабилишућа у смислу односа унутар ове заједнице, али и у ширим заједницама на Косову - рекао је Абот.