"OVDE SMO SVOJ NA SVOME I TU SMO DA OSTANEMO" Srbi sa Kosmeta neće dozvoliti Kurtijevim kabadahijama da ih isteraju!
Naše institucije su u toj zgradi više od dve decenije.
Direktor Službe Direkcije PIO fonda u Severnoj Mitrovici i potpredsednik Srpske liste Igor Simić izjavio je da pokušaji tzv. kosovskih vlasti da isele srpske institucije iz zgrade u Bošnjačkoj mahali u Severnoj Mitrovici ima za cilj proterivanja svega srpskog sa Kosova i Metohije.
ALJBIN KURTI PRED SUDIJOM KAO SVEDOK ODBRANE SRBINA kom se sudi zbog navodnih ratnih zločina nad Albancima?!
"NE PRISTAJEMO!" Srpska lista odbacila ultimatum vlasti lažne države
"BEZBEDNOSNA SITUACIJA NESTABILNA" Komandant KFOR-a zabrinut zbog stanja na Kosovu, jednu stvar izdvojio kao najproblematičniju
- To je deo proterivanja Srba i Srbije sa Kosova i Metohije i očekujem veliko angažovanje međunarodne zajednice jer ne smeju da dozvole dodatnu eskalaciju na terenu. Poslednjih meseci tenzije su velike i Kfor bi trebalo da pomogne da ne dođe do onoga što niko od nas ne bi želeo - kazao je Simić za Tanjug.
Podsetio je da je jutros oko 9.15 časova kosovska policija ušla u zgradu u kojoj su smeštene Kancelarija za KiM, Pokrajinska služba PIO fonda, kao i Kosovsko-mitrovački upravni okrug i istakao da su prostorije i zaposleni u tim institucijama obišle različite jedinice Kosovske policije i to pod izgovorom da imaju dojavu o eksplozivnoj napravi.
- Ova očigledna igra je imala za cilj da natera sve nas koji ovde radimo da napustimo prostorije i da im pomognemo da okupiraju ovu zgradu. Ultimatum Prištine smo odbili, a smatramo da se ovo pitanje mora rešavati kroz dijalog i formiranje Zajednice srpskih opština kako je dogovoreno 2013. i 2015. godine - kazao je Simić.
Prema njegovim rečima, to je jutros rekao i policajcima koji su, kako ističe, u zgradu ušla bez ikakvog naloga.
Simić dodaje da su prebrojavali koliko ima žena, a koliko muškaraca.
- Mi smo svoji na svome i ostaćemo ovde, na našoj strani je pravo. Ovde radi 40 ljudi, 40 porodica se hrani od rada ovde - istakao je.
Naglašava da je Kosovska policija za sada otišla, a da su zaposleni na svojim radnim mestima.
- Šta će biti u narednim satima i danima, ja ne mogu da predvidim - kazao je.
Ističe da je iseljavanje te zgrade deo šireg plana proterivanja Srba i svega što je srpsko sa Kosova i ukazuje na to da bi ispao veliki socijalni haos i to ne samo za Srbe, već i za Albance i ostale koji zavise od tih institucija, kada bi se onemogućio rad institucija smeštenih u toj zgradi.
U tom smislu, kaže, može se samo zamisliti haos kada bi 28.000 ljudi ostalo bez penzije, kada bi se sprečila isplata pomoći socijalno ugroženima.
- To je direktan pritisak na Srbe, a s druge strane i pokušaj da im se ukine finansijska podrška iz Beograda da ovde ostanu i opstanu i prehrane svoju decu - ističe Simić.
Podseća da su te institucije u toj zgradi više od dve decenije.
Upitan da li imaju pravni osnov da ih isele, Simić kaže da pravo apsolutno ne postoji.
- Ovaj pokušaj iseljavanja govori da je na Kosovu i Metohiji trenutno pravo jačeg na snazi i pravo nekima da maltretiraju Srbe jače od pravnih akata. Ta priča o potrebi kosovskih institucija da potisnu sve što je srpsko ogleda se u poslednjih četiti, pet meseci, a nastavlja se sa ovom zgradom. Prvi put kada su došli imali su listu na kojoj su se nalazile sve javne institucije - domovi zdravlja, bolnice, fakulteti, koje pružaju usluge Srbima, ali i drugima na KiM - navodi potpredsednik Srpske liste.
Kako kaže, njima ostaje da veruju da pisani sporazumi moraju biti sprovedeni, da Srbi imaju svoja prava i da su zaštićeni.
Na pitanje koliko je opasno što se zgrada nalazi u multietničkoj sredini, Simić kaže da do sada nisu imali problema te da Albanci koji se nalaze u neposrednoj blizini zgrade nisu želeli da se upliću u sve što se dešava i da su nezvanično čuli da smatraju da su to politički pritisci na Srbe.
Odgovarajući na pitanje da li će sutra biti na svojim radnim mestima s obzirom da sutra ističe rok koje su prištinske vlasti postavile za iseljavanje iz zgrade, Simić kaže da će i on i njegove kolege biti na svojim radnim mestima.
Kako kaže, lokalna samouprava koja je izabrana na aprilskim izborima na koje je izašlo malo više od tri odsto građana, a koje su Srbi bojkotovali, donosila je odluke na štetu Srba u više navrata.
U tom smislu podseća da su hteli da otvore most na Ibru, da preotmu zemlju od srpskih privrednika...
- To se nije ostvarilo i ja verujem da je to zbog našeg državnog rukovodstva koje je urgiralo kod međunarodne zajednice da se spreči maltretiranje Srba na KiM. Mi smo od 1999. godine prinuđeni da razgovaramo sa međunarodnim predstavnicima i da tražimo i njihovu pomoć. Postoje određeni delovi međunarodne zajednice koji su uključeni u naše probleme, ali njihovi rezultati su ograničeni. Neverovatno je poverovati u to da je Kurti toliko moćan da može da ograniči Kfor, EU, Kvintu... - ističe Simić.
Kako kaže, zaposleni u toj zgradi su opredeljeni za mir, žele da se sačuva mir i bezbednost svih ljudi, ali u tome moraju da imaju podršku međunarodne zajednice čije se, kako kaže, ćutanje i diplomatski govor slabo čuje.
Na pitanje o očekivanjima povodom sastanka na visokom nivou u Briselu u okviru dijaloga Beograda i PŠrištine zakazanog za 14. septembar, potpredsednik Srpske liste ponavlja stav te stranke.
"Potreban nam je dijalog, to je način da se rešavaju otvarena pitanja. Svako ko je protiv dijaloga, protiv je opstanka Srba. S druge strane nemamo nikakve očekivanja jer je više nego očigledno da Kurti i Osmani ne žele dijalog. Hoće silom da rešavaju probleme, da proteruju Srbe, ne žele da razgovaraju sa Beogradom o problemima, već smatraju da tamo gde nema Srba, nema problema. Međunarodna zajednica mora Prištini da poruči jasno da to neće dozvoliti.