"ОВДЕ СМО СВОЈ НА СВОМЕ И ТУ СМО ДА ОСТАНЕМО" Срби са Космета неће дозволити Куртијевим кабадахијама да их истерају!
Наше институције су у тој згради више од две деценије.
Директор Службе Дирекције ПИО фонда у Северној Митровици и потпредседник Српске листе Игор Симић изјавио је да покушаји тзв. косовских власти да иселе српске институције из зграде у Бошњачкој махали у Северној Митровици има за циљ протеривања свега српског са Косова и Метохије.
АЉБИН КУРТИ ПРЕД СУДИЈОМ КАО СВЕДОК ОДБРАНЕ СРБИНА ком се суди због наводних ратних злочина над Албанцима?!
"НЕ ПРИСТАЈЕМО!" Српска листа одбацила ултиматум власти лажне државе
"БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА НЕСТАБИЛНА" Командант КФОР-а забринут због стања на Косову, једну ствар издвојио као најпроблематичнију
- То је део протеривања Срба и Србије са Косова и Метохије и очекујем велико ангажовање међународне заједнице јер не смеју да дозволе додатну ескалацију на терену. Последњих месеци тензије су велике и Кфор би требало да помогне да не дође до онога што нико од нас не би желео - казао је Симић за Танјуг.
Подсетио је да је јутрос око 9.15 часова косовска полиција ушла у зграду у којој су смештене Канцеларија за КиМ, Покрајинска служба ПИО фонда, као и Косовско-митровачки управни округ и истакао да су просторије и запослени у тим институцијама обишле различите јединице Косовске полиције и то под изговором да имају дојаву о експлозивној направи.
- Ова очигледна игра је имала за циљ да натера све нас који овде радимо да напустимо просторије и да им помогнемо да окупирају ову зграду. Ултиматум Приштине смо одбили, а сматрамо да се ово питање мора решавати кроз дијалог и формирање Заједнице српских општина како је договорено 2013. и 2015. године - казао је Симић.
Према његовим речима, то је јутрос рекао и полицајцима који су, како истиче, у зграду ушла без икаквог налога.
Симић додаје да су пребројавали колико има жена, а колико мушкараца.
- Ми смо своји на своме и остаћемо овде, на нашој страни је право. Овде ради 40 људи, 40 породица се храни од рада овде - истакао је.
Наглашава да је Косовска полиција за сада отишла, а да су запослени на својим радним местима.
- Шта ће бити у наредним сатима и данима, ја не могу да предвидим - казао је.
Истиче да је исељавање те зграде део ширег плана протеривања Срба и свега што је српско са Косова и указује на то да би испао велики социјални хаос и то не само за Србе, већ и за Албанце и остале који зависе од тих институција, када би се онемогућио рад институција смештених у тој згради.
У том смислу, каже, може се само замислити хаос када би 28.000 људи остало без пензије, када би се спречила исплата помоћи социјално угроженима.
- То је директан притисак на Србе, а с друге стране и покушај да им се укине финансијска подршка из Београда да овде остану и опстану и прехране своју децу - истиче Симић.
Подсећа да су те институције у тој згради више од две деценије.
Упитан да ли имају правни основ да их иселе, Симић каже да право апсолутно не постоји.
- Овај покушај исељавања говори да је на Косову и Метохији тренутно право јачег на снази и право некима да малтретирају Србе јаче од правних аката. Та прича о потреби косовских институција да потисну све што је српско огледа се у последњих четити, пет месеци, а наставља се са овом зградом. Први пут када су дошли имали су листу на којој су се налазиле све јавне институције - домови здравља, болнице, факултети, које пружају услуге Србима, али и другима на КиМ - наводи потпредседник Српске листе.
Како каже, њима остаје да верују да писани споразуми морају бити спроведени, да Срби имају своја права и да су заштићени.
На питање колико је опасно што се зграда налази у мултиетничкој средини, Симић каже да до сада нису имали проблема те да Албанци који се налазе у непосредној близини зграде нису желели да се уплићу у све што се дешава и да су незванично чули да сматрају да су то политички притисци на Србе.
Одговарајући на питање да ли ће сутра бити на својим радним местима с обзиром да сутра истиче рок које су приштинске власти поставиле за исељавање из зграде, Симић каже да ће и он и његове колеге бити на својим радним местима.
Како каже, локална самоуправа која је изабрана на априлским изборима на које је изашло мало више од три одсто грађана, а које су Срби бојкотовали, доносила је одлуке на штету Срба у више наврата.
У том смислу подсећа да су хтели да отворе мост на Ибру, да преотму земљу од српских привредника...
- То се није остварило и ја верујем да је то због нашег државног руководства које је ургирало код међународне заједнице да се спречи малтретирање Срба на КиМ. Ми смо од 1999. године принуђени да разговарамо са међународним представницима и да тражимо и њихову помоћ. Постоје одређени делови међународне заједнице који су укључени у наше проблеме, али њихови резултати су ограничени. Невероватно је поверовати у то да је Курти толико моћан да може да ограничи Кфор, ЕУ, Квинту... - истиче Симић.
Како каже, запослени у тој згради су опредељени за мир, желе да се сачува мир и безбедност свих људи, али у томе морају да имају подршку међународне заједнице чије се, како каже, ћутање и дипломатски говор слабо чује.
На питање о очекивањима поводом састанка на високом нивоу у Бриселу у оквиру дијалога Београда и ПШриштине заказаног за 14. септембар, потпредседник Српске листе понавља став те странке.
"Потребан нам је дијалог, то је начин да се решавају отварена питања. Свако ко је против дијалога, против је опстанка Срба. С друге стране немамо никакве очекивања јер је више него очигледно да Курти и Османи не желе дијалог. Хоће силом да решавају проблеме, да протерују Србе, не желе да разговарају са Београдом о проблемима, већ сматрају да тамо где нема Срба, нема проблема. Међународна заједница мора Приштини да поручи јасно да то неће дозволити.