Parlamentarna skupština SE podržala članstvo lažne države Kosovo! BRUTALNO kršenje međunarodnog prava
Danas je Parlamentarna skupština Saveta Evrope glasala o prijemu tzv. Kosova u tu organizaciju.
Potpuno protivno međunarodnom pravu, Skupština je prihvatila izveštaj o prijemu tzv. Kosova.
Izveštaj je predstavila izvestilac Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za prijem Kosova - Dora Bakojani.
Od 171 poslanika, 131 je glasao za, 29 je bilo protiv, a 11 uzdržano.
Na početku zasedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u delu sednice koji se odnosio raspravu o zahtevu tzv. Kosova da bude primljeno u ovu organizaciju izvestilac SE Dora Bakojani predstavila je svoj izveštaj o kojem će poslanici dati izveštaj.
Izveštaj ne daje poziciju o statusu, priznavanje ili nepriznavanje je prerogativ država, rekla je Bakojani, dodajući da je obavljeno bezbroj sastanaka prilikom sastavljanja izveštaja i navodeći da je on temeljno urađen.
-Pravni sistem Kosova je u skladu sa međunarodnim standardima, Kosovo je snažna funkcionalna parlamentarna demokratija - istakla je Bakojani navodeći da je to mišljenje vodećih advokata.
Postoji naročita zabrinutost za prava manjina, dodala je ona i istakla da su tri glavna problema u vezi sa kojima je potrebna hitna akcija: implementacija odluka o Dečanima, prestanak konfiskacije imovine, uspostavljanje ZSO.
-Napravljen je stvaran napredak, skupština je uspela da reši ono što je bilo najveće kršenje prava: implementacija odluke o vraćanju zemlje Dečanima, to predstavlja veliku pobedu za vladavinu prava. Vlasti Prištine potpisale su obaveze koje preuzimaju a koje su obavezne za članove Saveta Evrope. Skupština treba da predloži da Komitet ministara pozove tzv. Kosovo da postane član SE - rekla je Bakojani.
Ona je istakla da je formiranje ZSO unutrašnje pitanje "Kosova" koje se tiče samo njenih građana i da se trudila da ga reši, ali je ovo pitanje od 2013. ključan deo dijaloga koji se vodi pod okriljem EU.
Na početku zasedanja predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) Teodoros Rusopulos rekao je da će se raspravljati o izveštaju izvestilac SE Dora Bakojani.
Na sednici je odbačeno devet amandmana koje je podnela Srbija, kao i dva italijanske delegacije.
Prethodno, Odbor za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope glasao je protiv svih amandmana koje je predložila srpska delegacija, kao i protiv amandmana koje su predložili članovi italijanske delegacije i član delegacije Mađarske.
Konačnu odluku o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope treba da donese Komitet ministara na sednici koja bi trebalo da bude održana od 16. do 17. maja.