PONEDELJAK U ZAO ČAS: Početak nedelje donosi nestabilnost - Ukidaju li se sutra KLJUČNE institucije države Srbije na Kosovu?
Jedno od ključnih pitanja u vezi sa situacijom i zauzimanjem ovih zgrada je da li će zaposlenima u Privremenom organu biti dozvoljen ulazak, kao i šta je sa dokumentacijom Republike Srbije.
Na samom kraju nedelje, odnosno uoči prvog dana nove sedmice i dalje nema naznaka kada će policijske jedinice napustiti opštinske prostorije, odnosno da li će i kome sutra biti dozvoljen ulazak.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/26/349520027_1789131394817308_147332319707488306_n.jpg?itok=OkMb1pu9)
"NE DAMO SRBIJU, NE DAMO KOSOVO" Dačić zagrmeo sa skupa, udario žestoko na Kurtija, poručio da se nasilje u Srbiji nikada ne ponovi!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/05/28/collage_maker-28-may-2023-11-45-am-3637.jpg?itok=r1hvOUrX)
"KURTI RADI NA TOME DA ETNIČKI OČISTI KOSOVO OD SRBA" Vučević opleo po lažnom premijeru
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/06/1_3.jpg?itok=Lvig8ORl)
SIRENE ZA UZBUNU NA SEVERU KiM: Kosovska policija upala u tri grada, blokirani signali mobilnih telefona (VIDEO)
Osim što se u dva navrata oglasila sa saopštenjima o incidentima koji su se dogodili u petak, Kosovska policija ne iznosi detalje o tome šta se dešava unutar objekata, a to ne čine ni predstavnici Srbije, uključujući i Srpsku listu koja je juče zatražila od Beograda da prekine diijalog, a građanima se zahvalila jer su mirno čuvali „ono što je naše“.
Juče su u opštini Zvečan viđene i forenzičke jedinice, a prema navodima pojedinih čitalaca one su boravile i u drugim opštinskim zgradama na severu. Policija se ni u vezi sa ovim pitanjem nije oglašavala.
Za razliku od severnog dela Kosovske Mitrovice gde su u zasebnim zgradama smešteni kosovska opština i Privremeni organ, u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku dve institucije koje se uzajamno ne priznaju, nalazile su se sve do sada u istoj zgradi.
Usled toga, jedno od ključnih pitanja u vezi sa situacijom i zauzimanjem ovih zgrada je da li će zaposlenima u Privremenom organu biti dozvoljen ulazak, kao i šta je sa dokumentacijom Republike Srbije.
Da li su i koja dokumenta ostavljena pre ulaska specijalnih jedinica i kakva je sudbina ovog vlasništva Republike Srbije – za sada nije poznato.
Kosovska vlast, na čelu sa Aljbinom Kurtijem, naglašava da se radi o „objektima Republike Kosovo“, dok gradonačelnici poručuju da će u ponedeljak da idu na posao. Tako je gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi kazao da „u ponedeljak ide u kancelariju, ne mogu ih zaustaviti bacanjem kamenja.
Aktivnosti privremenih opštinskih organa kosovske vlasti, kao i Albanci na Kosovu, smatraju ilegalnim.
Republika Srbija je zadržala kontrolu nekih javnih institucija na Kosovu
Sa druge strane, u severnim opštinama, službe pri srpskom sistemu nastavile su i posle rata da funkcionišu, a većina njih na samom terenu i jedine suštinski operativne, poput komunalnih službi, vodovoda, pogrebnih službi, matičara…
Tačno je decenija od kada u većinski srpskim sredinama na Kosovu postoje privremeni opštinski organi.
Formirani su nakon što je Vlada Srbije prethodno raspustila skupštine, uprkos odlukama Ustavnog suda.
Skupštine opština na KiM, u okviru sistema Republike Srbije, raspuštene su 2013. godine odlukom Vlade Srbije, i to nakon što su samo godinu dana pre – posle tadašnjih lokalnih izbora održanih 6. maja, one i formirane.
Po njihovom raspuštanju, opet odlukom Vlade Srbije, formirani su privremeni organi.
Odluka o raspuštanju opština na severu Kosova doneta je pred održavanje lokalnih izbora u okviru sistema Republike Kosovo, koji su tada de fakto održani po prvi put u tom delu Kosova.
Iako je prema Zakonu o lokalnoj samoupravi Srbije predsednik Skupštine morao u roku od dva meseca od dana raspuštanja ovih opština da raspiše izbore za odbornike, kako bi se konstituisala nova jedinica lokalne samouprave, to se nije dogodilo.
Ulogu lokalnih samouprava u sistemu Republike Srbije, tako su na terenu preuzeli privremeni organi, kojih bi trebalo da ima 29, koji funkcionišu istovremeno uz opštine u kosovskom sistemu.
Štaviše, nisu (bili) retki slučajevi gde je predsednik privremenog organa, na primer, istovremeno i odbornik, ili zamenik gradonačelnika u opštini po kosovskom sistemu.
U međuvremenu, Ustavni sud Srbije je odluku o raspuštanju SO Podujevo, Đakovica, Suva Reka, Dečani, Prizren, Uroševac i Klina („Službeni glasnik RS”, broj 42/10) i formiranju privremenih organa 3. aprila 2014, proglasio neustavnom i nezakonitom.
U okviru procesa Unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji koji nikada nije dobio zvanični epilog, nestavši takođe sa javne političko-medijske agende, na okruglom stolu u Nišu u februaru 2018, ministar lokalne samouprave Branko Ružić, kazao je da jačanjem saradnje opština jača i osećaj sigurnosti Srba na KiM.
- Srbija danas svoj uticaj na Kosovu i Metohiji realizuje i kroz 29 privremenih opštinskih organa čijim očuvanjem održavamo ustavno-pravni poredak Republike Srbije - rekao je Ružić i dodao da su privremeni organi značajni i za egzistenciju nekoliko hiljada srpskih porodica u pokrajini - kazao je tada.
- Time pokazujemo da 150.000 naših sunarodnika na Kosovu imaju podršku i zaštitu, zavređuju pažnju i život dostojan 21. veka - kazao je još ovaj zvaničnik SPS i srpske vlade 2018.
Iako je najnovijom akcijom Kosovske policije, učinjen novi presedan u dosadašnjem funkcionisanju srpskog državnog sistema na severu, to ipak nije slučaj kada su u pitanju većinski srpske sredine.
Slična akcija je već preduzeta u opštini Štrpce prošle godine, u kojoj je izvršena zaplena dokumenata i od tada privremeni organi više nikada nisu pristupili opštinskoj zgradi u kojoj su radili.